Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
9788320040333
psychiatria, medycyna, podręcznik
zdrowie, medycyna

Prof. dr hab. med. Adam Bilikiewicz jest kierownikiem Katedry Psychiatrii i II Kliniki Chorób Psychicznych Akademii Medycznej w Gdańsku. zespół autorów stanowią wybitni znawcy przedmiotu z większości ośrodków akademickich w Polsce.Jest to podstawowy podręcznik psychiatrii dla studentów medycyny, rekomendowany przez zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.W obecnym, zmienionym i uzupełnionym, trzecim wydaniu książki uwzględniono ogromny postęp wiedzy, jaki się dokonał w ostatnim czasie w psychiatrii w zakresie diagnostyki, terapii i profilaktyki zaburzeń psychicznych, oraz przedstawiono rozwój nowych kierunków w tej dziedzinie. Omówiono najistotniejsze zagadnienia psychiatrii klinicznej, a także wybrane problemy psychiatrii stosowanej (m. in. zasady kierowania chorego na leczenie, sprawy dobrowolności i przymusu leczenia, zagadnienia psychiatrii środowiskowej, sądowej, wojskowej). Uwzględniono także kryteria klasyfikacyjno-diagnostyczne światowej Organizacji zdrowia (ICD-10), a także kryteria Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-IV). Na końcu książki zamieszczono krótki słownik terminów psychiatrycznych z ich definicjami.

cykuta | 2011-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2011

Doktor Adam Bilikiewicz jest uznanym polskim psychiatrą. Podręcznik pod jego redakcją to lektura obowiązkowa dla większości studentów, na kierunkach choćby związanych z zaburzeniami psychicznymi. Książka jest rzeczowa i bardzo dokładna, ale niestety nie zawsze zrozumiała. Niejednokrotnie miałam wrażenie, że autor zbyt mało konkretnie różnicuje poszczególne zaburzenia [np. stereotypii praktycznie nie odróżnia od perseweracji], co dla niewprawnego umysłu [a przecież jest to podręcznik, a więc pozycja w domyśle skierowana do tych, którzy dopiero się uczą] oznacza spory chaos informacyjny. Zawiera wiele cennych wiadomości, ale przyznam, że po takim autorytecie spodziewałabym się bardziej systematycznego i klarownego sposobu opisu co po niektórych kwestii.

| 2010-09-28

Dosyć ciężko przebrnąć komuś kto nie jest na studiach medycznych, dla nas na psychologii było tu dużo nadprogramowych informacji niekoniecznie przydatnych. Dla ludzi, którzy nie potrzebują takiego nagromadzenia informacji polecam "Psychiatrię" Camerona

Monia23 | 2015-03-14
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Ciężko, rzeczowo i na temat. Fachowe i profesjonalne pismo obowiązkowe dla wszystkich psychologów.

Lojalnie mówię: nie umiem ocenić pracy z zakresu medycyny, bo na medycynie się nie znam. Książka wydaje mi się rzeczowa, dużo informacji przydatnych z punktu widzenia mojego pisarskiego riserczu. Zazgrzytał raz czy dwa brak wiedzy antropologicznej (mam na myśli antropologię kulturową, nie fizyczną) autorów. Niby tej wiedzy nikt od nich nie wymaga, bo nie ta działka, ale jak antropolog się nie daj boże dorwie, zauważy.
Książka solidna, rzeczowa.

Yulia Chase | 2016-11-01

Pomimo, iż nie jestem studentką medycyny moje pragnienie zdobycia nowych informacji zostało spełnione.

Charlie Sorrow | 2017-05-10
arv | 2016-04-18