Almond

Joosun Lee
aleksytymia
Inne

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo przyjemna lektura, świetnie się ją czytało; ochłonęłam ją niezwykle szybko. Jest lekka i wyjątkowo przejrzysta. Od razu polubiłam głównego bohatera - mającego problemy ze zrozumieniem ludzkich uczuć. Również Isu, tego "złego" łatwo da się polubić. Jedyne, do czego mogłabym się przyczepić to zakończenie - przez całą książkę "płynęłam" z fabułą, bo była gładka i spójna, natomiast sama końcówka wydała mi się przesadnie intensywna, zostałam zbombardowana nagłymi krótkimi wydarzeniami, co spowodowało, że poczułam się trochę przytłoczona. Niemniej jest to jedna z ciekawszych i lepszych książek, które przeczytałam.

Zakochałam się w tej historii. Był jeden moment, na który nie byłam przygotowana i był dla mnie bardzo emocjonalny. Historia Yunjae była niesamowita, tak samo jak historia Gona i było tak wiele wątków pobocznych, które mi się podobały i bohaterowie planowi jak Doktor Shim czy Dora byli całkiem nieźle wykreowani, naprawdę, piękne to było.

Bardzo mną poruszyła. Nie mogłam się oderwać od tej historii. Z pewnością na długo zostanie w mojej pamięci.

Wspaniała historia dzięki której możemy poznać dotychczas nieznaną przez większość chorobę. Prosta powieść, przyjemna w czytaniu.
Fajnie było wcielić się w osobę która nie czuje emocji, albo raczej nie potrafi ich wyrazić, ciężko mi to określić. Nowe doświadczenie które sprawiła że zrozumiałam, iż nie każdy na daną sytuację zareaguje jak ja. Książka dała mi wiele do myślenia.

Jedna z tych książek, którą czyta się z zapartym tchem mniej więcej przez połowę jej objętości. Dobry pomysł z wykorzystaniem aleksytymii (nie miałam pojęcia o takiej jednostce chorobowej),budowane napięcie, i kompletnie rozczarowujący koniec. Słowem napięcie do końca nieutrzymane, fabuła spłycona.
Niemniej książkę czytało się dobrze i dość szybko.

Niemniej książkę czytało się dobrze i dość szybko.

Bardzo dobrze napisana książka.
Historia mocno mnie wciągnęła.
Zakończenie mnie zawiodło, a może bardziej pozostawiło niedosyt.

Bardzo dobrze napisana książka.
Historia mocno mnie wciągnęła.
Zakończenie mnie zawiodło, a może bardziej pozostawiło niedosyt.

Przeczytałam tą książkę ze względu na chorobę bohatera. Byłam zainteresowana jej objawami, przebiegiem – nadal jestem. Oprócz faktu, że do końca książki w błąd wprowadziły mnie pierwsze zdania. Obecność matki chłopca, kiedy przez całą książkę myślałam, że nie żyje wybiło mnie z rytmu

Jak na opowieść o chłopcu, który nic nie odczuwa, książka jest przepełniona wieloma emocjami. Jesteśmy świadkami kształtowania się młodego człowieka, który musi sobie jakoś radzić po ogromnej tragedii z atakami od rówieśników. Mimo swojej reputacji, Gon na swój sposób pomaga Yunjae i na swój sposób ich relacja jest... Ciekawa? Po części piękna? Sama książka sprawia, że historia opisana w niej zapada nam w pamięć na długo i bez skrupułów mogę polecić tę lekturę

Książka z rodzaju "nie mam kompletnie pojęcia po co ją kupuję, skusił mnie jakiś chwyt marketingowy albo recenzja" - jak przystało na konsumenta książek :)

Chwilę później zorientowałem się, że jest to literatura młodzieżowa. Chociaż myślę, że nawet gdybym z 10 lat temu ją czytał to miałbym takie samo zdanie - nie porwała mnie. Od taka historyjka o chłopaku, który borykał się z faktem, że nie czuł emocji.

Nie potrafiłem się wczuć w niego; i nie dlatego, że ja jestem pełen emocji a on nie ma żadnych - po prostu jego przedstawienie jest takie... mało wykorzystany potencjał pomysłu na postać. Wertowałem zwinnie kartki, płynnie się to czyta. Fabuła jest zbita, oscyluje wokół paru postaci, nie ma wątków pobocznych, nie ma ozdobników i wypełnień - to na plus.

Ale no nadal nie było żadnego ładunku emocjonalnego. Może wobec innej postaci? Nie nie, również nie. A może ta kolejna postać mnie jakoś urzeknie, zrozumiem ją, wczuję się? No też nie. Może sama historia tragedii jaka dotyka Yunjae... no nie. Dlatego też nie daję żadnej oceny.

Miałem zamysł przeczytać ją jeszcze raz w pewnym momencie bo może coś przeoczyłem, może faktycznie nie rozumiem położenia głównego bohatera. Ale to nadal nie to. Przeczytana raz a chwyt marketingowy na mnie - udany :)

16/2024📚 początek i środek super, koniec pozostawił niedosyt.

16/2024📚 początek i środek super, koniec pozostawił niedosyt.