Pierwsza pomoc w typografii. Poradnik używania pisma

Tłumaczenie: Marek Szalsza
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka typografii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Erste Hilfe in Typografie. Ratgeber für den Umgang mit Schrift
typografia
technika

Inne wydania

Zwięzły podręcznik typografii autorstwa wybitnych niemieckich specjalistów. Willberg i Frossman podejmują podstawowe zagadnienia, przed którymi staje każdy, kto zajmuje się projektowaniem lub składem książek. Analizując najczęściej popełniane błędy, autorzy pokazują, w jaki sposób można było ich uniknąć oraz przedstawiają reguły rządzące typografią. Książka jest adresowana nie tylko do profesjonalistów, ale także – w dobie powszechnego dostępu do komputera – do wszystkich, którzy chcą zajmować się projektowaniem lub najzwyczajniej pragną fachowo przygotować tekst do druku.

źródło opisu: Wydawnictwo Słowo / Obraz Terytoria, 2011

źródło okładki: http://terytoria.com.pl

izaska | 2016-02-28
Przeczytana: luty 2016

Duża ilość praktycznej i bardzo przydatnej wiedzy, zamknięta w niepozornych 100 stronach. Wiedzy, która przyda się zarówno laikom, jak i osobom, które mają już jakieś pojęcie o typografii, dla obu pozycja zdecydowanie obowiązkowa. Aż chciałoby się, aby inne podobne pozycje stanowiły zbiór tak świetnie wyselekcjonowanych i zwięźle ujętych praktycznych wskazówek...
Dodatkowo pięknie wydana, czyta się szybko i przyjemnie, choć niestety jakość wydania pociąga za sobą i cenę.

| 2014-11-25

Lubimy czytać? A co jeśli świetna treść cierpi na zły wygląd?

Oto recepta i dobre wprowadzenie w temat typografii dla szerokiego grona czytelników. Może być traktowane, zgodnie z tytułem, jako podręczna apteczka dla tworzących dokumenty do druku w chwili słabości, tak, aby zażyć konkretny rozdział i rozwiązać problem.

Jeszcze lepiej działa jednak jako profilaktyczna szczepionka przeciw "nieczytelność". Oby wszyscy wydawcy mieli ją pod ręką.

szudoku | 2015-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Jak sam podtytuł wskazuje, tej książki nie może zabraknąć przy żadnym komputerze. Bez niej nie można napisać najprostszego podpisu pod zdjęcie. Niestety człowiek jest głupi, dopóki się nie przekona na własnej skórze, i aż nie zobaczy sam, że można lepiej.

Niezbędna dla każdego studenta mającego styczność z projektowaniem komunikacji wizualnej i typografią.

Goszka | 2016-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Książka bardziej do przejrzenia niż do czytania. Pierwsza pomoc udzielona, ale dla kogoś, kto siedzi w typo dłużej i próbuje posiąść pewne umiejętności, temat może wydawać się niezgłębiony. Początkującym prawdopodobnie ratuje życie. Poradnik jest napisany z humorem i dystansem, i zgrabnie wymyka się naukowemu stylowi. Dla laików idealne - tak powiem.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Na półkach: Przeczytane, Typografia
Przeczytana: listopad 2010

Bardzo użyteczna, szczególnie ze względu na obszerny rozdział o wpływie papieru na jakość druku i problemach, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy planowaniu druku.

monk | 2011-10-08
Przeczytana: 2009 rok

Świetna pozycja dla każdego, kto choć trochę poznał tajniki typografii i potrzebuje je w sensowny sposób poukładać.

Justyna | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Bardzo dobry podręcznik do typografii. Dużo przydatnych informacji, wiele przykładów, ładnie wykonany.

xxjjstill | 2017-06-27
lovelymadzia | 2017-06-19