Dzieci Pana Astronoma

Sara
2005-09-01
2005-09-01
Lektury

CUDOWAN,A DOSKONALE SIĘ CZYATA!

CUDOWAN,A DOSKONALE SIĘ CZYATA!

Świetnie się czyta!

Świetnie się czyta!

Super

Super

Książka przeczytana we wczesnym dzieciństwie. To od niej tak naprawdę zaczęła się moja przygoda z książkami, która trwa już bez mała 20 lat. Mam do niej ogromny sentyment. Czasem do niej wracam, żeby przypomnieć sobie tamte chwile.

Książeczka została po raz pierwszy opublikowana dawno temu. Zdaję sobie sprawę, że powiastka wierszem pani Chotomskiej niesie dużo treści, dowiadujemy się z niej o Koperniku, planetach, Zodiaku, o tym, że Słońce jest kulą gazu i dlaczego świeci. Moim zdaniem jednak warstwa językowa mocno utrudnia przekazanie owych treści. Tekst jest pisany wierszem, liczba sylab: 8 lub 7, stały układ rymów - nadaje całości rytmiczny ton, a jednak czegoś brakuje. Może te imiona głównych bohaterów: Teleskop i Teleskopka, może ich rozwrzeszczenie działa mi na nerwy, a może okropne ilustracje wywołują moją niechęć? Za takie przedstawianie buź dziecięcych powinna być kara.
Tytułowy pan Astronom to naukowiec, któremu rodzą się bliźnięta. Nadaje im imiona: Teleskop i Teleskopka. Dzieci dokazują, mają dużo energii. Pewnego razu pytają tatę dlaczego słońce świeci i otrzymują - a my wraz z nimi :) - obszerną, popularno-naukową odpowiedź. Rezolutne dzieci postanawiają też stworzyć pomnik Kopernika, lubią również słuchać opowieści o Księżycu i Zodiaku. Na końcu proszą tatę o wymyślenie rakiety, bo bardzo chciałyby polecieć w kosmos.
Polecam dzieciom zainteresowanym astronomią.

Fajny wierszyk i Plutona już nie ma jako planety ;)

Fajny wierszyk i Plutona już nie ma jako planety ;)

1957

Opowiedziana zabawnym wierszem historyjka o rodzince pana Astronoma, w której pan domu - roztargniony naukowiec - próbuje dwójce swoich pociech w przystępny sposób objaśnić świat. A dokładniej mówiąc - wszechświat, jak na astronoma przystało. Teleskopek i Teleskopka dowiadują się więc, czym jest Słońce, jakie planety wokół niego krążą, dowiadują się dlaczego księżyc świeci, kim był Mikołaj Kopernik oraz co to jest zodiak. A wszystko to opisane jest w sposób klarowny, zabawny, łatwo wpadający w ucho i - w dziecięcą pamięć.

Świetna historyjka, łącząca w sobie wartości dydaktyczne z rozrywkowymi. Piękne ilustracje są tu idealnym dopełnieniem całości.

śmieszna historia zachęcająca młodzież szkolną(nie dziwię się że dano to do lektur szkolnych) astronomią. w bardzo przyjemny sposób autorka przybliża zagadnienia ciał kosmosu
historia wierszowana i bardzo króciutka w sam raz na jedną dobranockę

historia wierszowana i bardzo króciutka w sam raz na jedną dobranockę

Ulubiona książka z dzieciństwa :)

Ulubiona książka z dzieciństwa :)

świetna książka do czytania dzieciom, pisana wierszem, ale łatwym językiem, dzieci chętnie słuchają. fajna do pracy z dziećmi w szkole. polecam.

• Lektury
  • Dzieciństwo