Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz zdemaskowany

Okładka książki Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz zdemaskowany David G. Marwell
Okładka książki Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz zdemaskowany
David G. Marwell Wydawnictwo: Bez Fikcji reportaż
reportaż
Mengele: Unmasking the "Angel of Death"
Bez Fikcji
2020-05-13
2020-05-13
Mateusz Grzywa

Pełna prawdziwego bólu, bezsilności i powojennych zagwostek. Niezwykle interesująca choć momentami i nużąca książka, która została napisana przez człowieka, który bezpośrednio miał styczność ze sprawą Josefa. Warto przeczytać i się dowiedzieć więcej o tym jak wiele w historii namieszał ten człowiek. 💔

Nie powiedziałabym, że był to porywający i szokujący portret Mengele. Ale była to porządnie napisana książka, oparta na rzetelnych źródłach i udziale autora w poszukiwaniach prawdy o Aniele Śmierci. Bardzo mało o obozie w Auwschwitz - głównie młodość w zagadnieniu naukowym oraz jego domniemane przemieszczanie się po II wojnie światowej.

Choć tematyka książki nie jest łatwa, autor w bardzo wnikliwy, rzetelny i ciekawy sposób ukazał sylwetkę Josefa Mengele zwanego Aniołem Śmierci z Auschwitz. Poznajemy nie tylko lata młodości Mengele, jego pobyt w obozie koncentracyjnym i rolę jaką tam pełnił, ale także autor wyjaśnia jego fascynację rasami, bliźniętami i badaniami oraz eksperymentami jakie przeprowadzał. Aż trudno uwierzyć, że tak wykształcony człowiek, pochodzący z dobrej rodziny, do tego lekarz mógł się posunąć do tak okrutnych eksperymentów na ludziach i być "panem" ich życia i śmierci.
Bardzo dużo miejsca autor poświęcił międzynarodowym poszukiwaniom za Mengele jako zbrodniarzem wojennym, który ukrywał się przez wiele lat na terenie Ameryki Południowej. Także pisarz ukazał jakie problemy sprawiało śledztwo związane z odkryciem zwłok Mengele i dlaczego tak długo trwało.

Bardzo rzetelna książka oparta na dokumentach, którą warto przeczytać.

Wydawać by się mogło, że o Josefie Mengele napisano już wszystko. Jego nazwisko stało się synonimem zła, okrucieństwa i wykorzystywania swojej pozycji do realizacji eksperymentów medycznych których przedmiotem byli więżniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przystojny, uśmiechnięty, zawsze spokojny jednym gestem w trakcie selekcji skazywał ludzi na śmierć badź chwilowo odraczał ten wyrok jeśli uznał, że więźnia można jakoś jeszcze wykorzystać: czy to jako siłę roboczą czy też jako królika doświadczalnego.
Szczególną atencją darzył bliźniaki, karłów i osoby z innymi anomaliami, które to poddawał licznym badaniom i terapiom prowadzącym najczęściej do śmierci bądź kalectwa.

Pochodził z dobrego, zamożnego domu. Ukończył dwa kierunki studiów (medycyna i antropologia),był nieźle zapowiadającym się naukowcem którego młode lata przypadły na czasy kiedy ideologia nazistowska oczarowała cały naród niemiecki. Josef Mengele też poddał się jej sile i wspierając ją najpierw na polu bitwy a następnie jako jeden z lekarzy przydzielony do służby w Auschwitz.

Po zakończeniu wojny był poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości. Udało mu się jednak wydostać z obozu jenieckiego i po kilku latach które spędził jako pomocnik w gosodarstwie rolnym wyjechać do Argentyny a następnie Paragwaju i Brazylii gdzie zmarł w 1979 roku.
To fakty powszechnie znane jednak książka "Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz zdemaskowany" w sposób niezwykle pasjonujący opowiada o wysiłkach władz niemieckich, amerykańskich i niemieckich majacych na celu wytropienie i postawienie tego zbrodniarza wojennego przed obliczem sprawiedliwości.
Trwajace lata śledztwa, mylne tropy, nieudane akcje, których najczęściej powodem była niezwykle sprawnie działająca siatka osób pomagających Josefowi Mengele w ukrywaniu się są esencją tej książki.
To na tym aspekcie skupia się David G.Marwell, który był jednym z członków amerykańskiej grupy tropiącej Anioła Śmierci.
Fascynujące są fragmenty dotyczące identyfikacji zwłok Josefa Mengele. W czasach kiedy testy DNA były dopiero przedmiotem badań naukowców zadaniem karkołomnym okazało się potwierdzenie ponad wszelką wątpliwość że to jego szczątki odkryto w grobie. Proces ten trwał kilka lat (!) i dopiero ostatecznie przeprowadzone w 1992 roku testy DNA potwierdziły jego tożsamość.

Książka jest fasynującą opowieścią o ludziach, którzy gro swego czasu poświęcili temu aby sprawiedliwości stało się zadość. Ich wysiłek, zaangażowanie i wiara że uda się odpowiedzieć na pytanie co się stało z jednym z największych zbrodniarzy XX wieku jest godna najwyższego podziwu.
Polecam tę publikację. Jedna z lepszych jakie czytałam ostatnimi czasy.

"Jeżeli Auschwitz, jako miejsce, jest symbolem całego Holokaustu, to Mengele, jako sprawca, stał się symbolem Auschwitz".

Zwyczajna niczym nie wyróżniająca się rodzina Niemiecka i on ich syn. Jak doszło do tego, że zwykli ludzie wychowali syna, który stał się człowiekiem pozbawionym ludzkich uczuć? Josef Mengele to największy zbrodniarz wszechczasów, jest też symbolem dotkliwej porażki wymiaru sprawiedliwości. Nigdy nie stanął przed sądem. Autor – historyk David G. Marwell, krok po kroku poddał życie Mengele szczegółowej analizie. Począwszy od ukazania sylwetek rodziców, spokojne, zwyczajne dzieciństwo, szkołę, studia, rozwój kariery, służbę wojskową. Najmocniej poruszającymi momentami są chwile selekcji jakiej dokonywał w obozie w Auschwitz, całkowita decyzyjność o życiu i śmierci innych, przerażające eksperymenty. I dalej czas powojenny, kiedy to przez lata udało mu się skutecznie ukrywać. Rozszerzone na szeroką skalę poszukiwania, które w końcu doprowadziły do pewnego cmentarza w Sao Paulo w Brazylii. Wnikliwa analiza jego życia i nieudolne śledztwo, które nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Co spowodowało, że Mengele nigdy nie stanął przed sądem? Kim tak naprawdę był ten potwór w ludzkim ciele? Na te i wiele innych pytań, które nieustannie przychodzą do głowy podczas czytania, znajdziecie w tej lekturze odpowiedzi.

Mengele powszechnie był nazywany „Aniołem Śmierci”, stał się symbolem zła w czystej postaci. Wzbudza niepokój, odrazę, nienawiść. Jego niewyobrażalne, makabryczne zbrodnie dokonane przeciw ludzkości przerażają, wywołuje niedowierzanie. Nigdy nie poniósł konsekwencji swych czynów. Autor dużo wyjaśnia i ukazuje przejmującą prawdę. Książka została podzielona na części, ukazuje po kolej, wszystkie etapy życia zbrodniarza. Szczegółowo ukazuje trudne i mozolne poszukiwania śledztwo. Początkowo Mengele postrzegamy jako zwykłego człowieka, lekarza zafascynowanego genetyką, ginekologią, wirusami. Żyjąc w tamtych czasach miał bardzo ułatwiony dostęp do „ciekawych przypadków” – całkowicie wykorzystał swoją szansę. Znajdziemy tu wiele ciekawostek i głęboko skrywanych tajemnic Mengele. Autor korzystał z licznych źródeł, odwiedził wiele archiwum i instytucji badawczych. Jestem pełna podziwu dla autora, dla jego pracy.

Jest to bardzo dobra, przejmująca i szokująca biografia. Obala wiele mitów, daje rzetelne, prawdziwe i bardzo zaskakujące oblicze zbrodniarza wszechczasów. Nie jest to łatwa i przyjemna lektura, wymaga od czytelnika skupienia i uwagi. Jednak zdecydowanie warto, nie da się przejść obok niej obojętnie. Była to pełna prawdy, wiarygodna lekcja historii. Bardzo polecam :)

To książka, którą bardzo chciałam przeczytać, jednak mając na uwadze, że to może być trudna lektura musiałam znaleźć dla niej odpowiedni czas.
Nie jest łatwo czytać o człowieku, który wyrządził tyle krzywd. Mengele eksperymentował na niewinnych ludziach skazując ich na cierpienie i niejednokrotnie doprowadzając do śmierci. To on dokonywał selekcji w Auschwitz decydując o życiu lub śmierci niezliczonej liczby osób.
To człowiek, który "mówił, że niewykorzystanie możliwości oferowanych przez Auschwitz byłoby grzechem, zbrodnią i totalną nieodpowiedzialnością względem nauki."
Autor bardzo profesjonalnie i drobiazgowo przedstawia nam biografię Josefa Mengele. Opisuje dzieciństwo tytułowej postaci, działalność w obozie, a także ucieczkę poza Europę i śledztwo, które miało na celu odnaleźć go żywego lub martwego. Książka dostarcza wielu ciekawostek i faktów, które mogą szokować. Przybliża nam postać i daje odpowiedź na nurtujące nas pytania. To naprawdę pouczająca pozycja, pozwalająca uzupełnić wiedzę historyczną. Moim zdaniem warta uwagi.

⭐RECENZJA⭐
Przez ostatnie parę tygodni towarzyszyła lektura "Mengele". Niestety czytałam ją po jednym rozdziale, bądź paru stronach, ze względu na bardzo trudną tematykę i ciężar emocjonalny jaki ona pozostawia.
🔗
Książka opisuje życie jednego z największych zbrodniarzy II Wojny Światowej, który nigdy nie został schwytany i osądzony. Zawiera także długoletnie śledztwa wielu państw w celu ujęcia Josefa Mengelego, bo to jemu właśnie udało się przedostać do Ameryki Południowej i ułożyć tam sobie w miarę wygodne życie.
Autor bardzo przystępnie opisuje żmudny proces poszukiwań żywego Mengelego, a następnie udowadnia, że "Anioł Śmierci" z Auschwitz już nie żyje, co dla jego ofiar jest nie do przyjęcia, ponieważ uniknął zasłużonej kary.
🔗
Lektura warta przeczytania mimo tego, że nie jest łatwą. Nie pozwoli nam zapomnieć o historii. Wielkie ukłony kieruję w stronę autora i podziwiam za stworzenie tak świetnej książki, mówiącej prawdę o tym jak to wszystko wyglądało. Polecam!

⭐RECENZJA⭐
🔗

Samo nazwisko Mengele wywołuje u wielu z nas dreszcze niepokoju i dużo pokłady odrazy. Ten znienawidzony, sadystyczny potwór reprezentuje bowiem wszystko to, co złe i makabryczne. Niewielu z nas poznało jednak kulisy poszukiwań Anioła Śmierci i tego, dlaczego udało mu się w spokoju umrzeć, nie ponosząc konsekwencji swoich zbrodni. Ta książka uzupełnia tę wiedzę.

David G. Marwell to urodzony w 1951 r. amerykański historyk oraz były dyrektor Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku. Autor pełnił rolę szefa badań śledczych w Biurze Specjalnym Departamentu Sprawiedliwości, gdzie odpowiadał za prowadzenie badań wspierających ściganie nazistowskich zbrodniarzy wojennych, w tym Josefa Mengele. Omawiana publikacja jest wynikiem jego wieloletniej pracy.

"Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz zdemaskowany" to książka podzielona na cztery części ukazujące dzieciństwo i młodość Josefa Mengele, jego działalność w Auschwitz, a także ucieczkę poza Europę oraz pościg i ekshumację zwłok. Całość publikacji wieńczy obszerny wykaz źródeł, a także ważne Postscriptum.

Myślę, że warto na wstępie omówienia tej książki bardzo wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to publikacja ukazująca zbrodniczą działalność Mengelego w obozie Auschwitz, gdyż ta część jego życia stanowi procentowo mały wycinek całego materiału, jaki przygotował dla czytelników David G. Marwell. Nie jest to bowiem świadectwo okrutnych eksperymentów, jakich dokonywał ten szalony sadysta, więc jeśli ktoś liczy na obszerne opisy tychże zbrodni, może poczuć zawód. To w głównej mierze publikacja o tym, jak przebiegało śledztwo w sprawie poszukiwania Mengelego i dlaczego finał okazał się niesatysfakcjonujący dla wymiaru sprawiedliwości.

Czy ta publikacja szokuje? Owszem, ale nie pod względem ukazanej sylwetki nazistowskiego zbrodniarza, ale ze względu na kulisy śledztwa i idącej za tym, bezkarności Mengelego. Książka ta pokazuje bowiem w dość szczegółowy sposób, jak przebiegał międzynarodowy pościg za tym człowiekiem, odsłania powody braku jego schwytania, a także bardzo obszernie dokumentuje proces ekshumacji zwłok na cmentarzu w Sao Paulo w Brazylii. Niezwykle emocjonująca jest także płaszczyzna relacji, jaka wiązała Mengelego z własnym synem Rolfem i przytaczane listy, jakie do niego wysyłał.

Muszę przyznać, że niezwykle ciekawy okazał się dla mnie temat istnienia tak zwanego "efektu Mengelego", o którym większość z nas nie ma pojęcia. Szokująca natomiast jest dwoistość natury tego zbrodniarza, który skazując na śmierć tysiące ludzkich istnień, utrzymywał normalne relacje z żoną. Interesującym także staje się ukazany wymiar naukowy jego życia. Te nakreślone wątki, jeszcze mocniej pogłębiają pytania o to, kim był Josef Mengele?

W moim przekonaniu, David G. Marwell oddaje w ręce czytelników na całym świecie, niezwykle obszerne świadectwo tego, że sprawiedliwość nie istnieje. Josef Mengele dożył bowiem w spokoju swoich dni, do końca przekonany o tym, że nie dopuścił się niczego złego. To także bardzo ważne źródło wiedzy o tym, jak po II wojnie światowej chwytano niemieckich zbrodniarzy i dlaczego wielu udało się uciec. Warto poznać te fakty.

"Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz zdemaskowany" to książka pisana na chłodno. Naukowa, pozbawiona emocji, nie narzucająca swojej oceny. Na wskroś obiektywna oraz szczegółowa. Polecam!

Brakuje mi dokumentacji fotograficznej jak zmieniał się ten człowiek na przestrzeni czasu

• Literatura faktu
  • Historyczne