Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy

Inne

Wyróżniona opinia i

Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy

przeczytanych książek 1667 napisanych opinii 215

Mnóstwo faktów i historii z okresu II wojny światowej napisanych w chaotyczny sposób. Gdybym wcześniej nie znała postaci opisanych w książce ciężko byłoby mi się połapać, gdyż od połowy książki wszystkiego jest "za dużo" i za wiele małoznaczących wtrąceń.
Zaimponowała mi natomiast rozbudowana bibliografia, co podnosi poziom merytoryczny książki i jej ocenę.

Piękna opowieść o tym, że miłość nie zna granic. Humanistyczna i budująca. Polecam gorąco.

Jako miłośniczka historii II WŚ, wszelakiej literatury faktu, z zapartym tchem śledziłam losy wybranych bohaterów. Ciekawą koncepcją było jednoczesne opisywanie (chronologiczne) historii wszystkich przyszłych nazistów, pokazywanie jak ich drogi się przecinały, jakie wydarzenia mogły mieć wpływ na takie a nie inne decyzje. Chociaż książka w dużej mierze opowiada nie o żonach nazistów a o nich samych, to świetnie oddaje ducha epoki, pokazuje w jakim towarzystwie przyszli zbrodniarze się obracali, przytacza wydarzenia o których w powierzchownym internetowych biografiach nie ma mowy. Fakty przytoczone w książce niejednokrotnie szokują, ogrom brutalności, absurdu, braku jakiejkolwiek skruchy nie mieszczą się w głowie.

Bardzo dobra pozycja, ciekawie opowiedziane historie. Przy okazji można poznać historie początków powstania III Rzeszy. Polecam 🙂

Jak na mój gust książka jest trochę zbyt chaotyczna . Wolałabym samodzielne portrety poszczególnych żon najważniejszych nazistowskich dygnitarzy . Ich jednoczesne ukazywanie w tej samej perspektywie czasowej utrudniało mi odbiór . Po prostu poszczególne biografie zaczynają się już po pewnym czasie mieszać . Poza tym wydaje się ,że zbyt dużo miejsca autor poświęca w książce mężom głównych bohaterek . Tego oczywiście nie dało się uniknąć ale czasem odnosiło się wrażenie , że tytułowe żony schodzą na dalszy plan, a ich biografie są miejscami zbyt powierzchowne. Brakowało mi też w tej pozycji większej ilosci fotografii . Jest ich zdecydowanie zbyt mało . Brak np. zdjęcia Gerdy Bormann. A szkoda bo tej żonie i jej mężowi autor poświęca w książce sporo miejsca. Ogólnie powiedziałabym, że to średnia pozycja. Ponieważ daje ona jednak pewne wyobrażenie życia nazistowskich elit, więc przyznaję jej 6 punktów na 10 możliwych.

Kto kąpał lwiątka w swojej wannie? Komu Ewa Braun nie chciała zawiązać butów? Czy Rudolf Hess cierpiał na amnezję?
Odpowiedzi znajdziecie w tej książce. Wspaniała opowieść o obyczajowej stronie nazizmu z punktu widzenia kobiet, które teoretycznie niewiele mogły, a tak naprawdę mogły dużo więcej i wiedziały dużo więcej niż same potem przedstawialy. Fascynująca opowieść, której nie znajdziecie w podręcznikach - kim były kobiety, które pokochały nazistów, rasistów, faszystów? Były takie same a czasem gorsze... Polecam książkę, bo jest naprawdę ciekawa, zwykle czytamy o działaniach wojennych lub o mężczyznach ze świecznika, którzy doprowadzili do tej strasznej wojny, do powstania obozów koncentracyjnych, ale co wiemy o ich życiu prywatnym?
Może ktoś powiedzieć, że to niezdrowa wiedza, po co nam to. Ale wydaje mi się, że pomaga zrozumieć skąd się to wszystko wzięło, jak funkcjonowało na codzien. A tym samym pomoże nam nigdy więcej do tego nie dopuścić i powstrzymać w zarodku. Czego Wam wszystkim życzę.

Rewelacyjna i przerażająca zarazem. Kwintesencja "Banalności zła" według Hanny Arendt.

Iość imion i wymieszanie wątków wprowadza momentami chaos. Ksiązke się jednak czyta dość szybko, napisana w stylu "plotkarskim" potrafi przemycić wiedzę o wydarzeniach i ciekawostki w sposób dośc przystepny. Wielkie brawa za przybliżenie historii Reinharda Heydricha i jego żony- pozwolila mi ona powiazac wiele wydarzen zwiazanych tzw. "ostatecznym rozwiazaniem", w tym przyczyny historii leczeń na kobietach w Ravensbrueck (Heydrich zmarł w wyniku powikłań po wypadku samochodowym i lekarze poprzez swoje doswiadczenia na kobietach probowali sie wybronić, iż ich leczenie bez zastosowania sulfonamidów było poprawne).

Zacząłem się w tym chaosie, kto z kim, trochę gubić. Ale czyta się szybko i równie szybko można książkę odfajkować. I więcej nie wracać..

Książka Wylliego to zbiór biografii żon i partnerek najważniejszych nazistów, skupiających się głównie na okresie trwania ich związków. Można przez to uznać, że są to biografie nieco wybrakowane, ale bądźmy szczerzy, to właśnie ta część życia tych kobiet jest dla przeciętnego czytelnika najbardziej interesująca. Nieco zgrzyta mi tu jedynie podtytuł "Kobiety kochające zbrodniarzy", bo jednak w wielu przypadkach bohaterki książki poznały swoich partnerów na długo przed tym, nim zostali oni tymi zbrodniarzami - do tej pory w wielu przypadkach już dawno nie można było mówić o miłości. Oczywiście nie brakuje tu i kobiet, które same ślepo wierzyły w nazizm, uwielbiały Hitlera i z całego serca popierały sprawę, której służyli ich mężowie. Ale Willie opowiada tu też choćby o ukochanej żonie Göringa, Carin, która zmarła jeszcze w 1931 roku, przed dojściem nazistów do władzy... Z książki jednak wyłania się w dużej mierze obraz kobiet wychowanych w określonym środowisku, do których przemawiały hitlerowskie poglądy i dla których działalność mężów nie była czymś złym - zwłaszcza, jeśli za nią szło bogactwo i rozpoznawalność. Czytelnik nie zadaje więc sobie pytań w stylu "Jak one mogły pokochać tych mężczyzn?, choć czasem pojawia się myśl "Dlaczego nie odeszły, zwłaszcza, gdy miłość już dawno wygasła?" - ale tu pojawia się już cała presja społeczna i polityczna niemal uniemożliwiająca rozwody... Łatwiej po prostu żyć na odległość, mając kochanków i kochanki na boku. "Żony nazistów" to całkiem ciekawa lektura, w dużej mierze skupiająca się właśnie na tych kobietach, choć niepomijająca szczegółów życia i kariery ich mężów. Ot, dla zainteresowanych tematyką, powiedziałabym ;).

Dodaj cytat z książki Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy