Prehistoryczna sztuka naskalna Wysp Brytyjskich

Okładka książki Prehistoryczna sztuka naskalna Wysp Brytyjskich Cezary Namirski
Okładka książki Prehistoryczna sztuka naskalna Wysp Brytyjskich
Cezary Namirski Wydawnictwo: Historia Iagellonica historia
340 str. 5 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Historia Iagellonica
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
340
Czas czytania
5 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366304161
Tagi:
Archeologia Archeologia pradziejowa Sztuka naskalna Petroglify Archeologia Wysp Brytyjskich Prehistoria Wysp Brytyjskich
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , ,

Gdy zaczynałem czytać tę książkę, nie miałem zielonego pojęcia, czym są wspominane przez Autora cup-marks oraz cup-and-ring marks. Równie mało mówiły mi nazwy brytyjskich, przede wszystkim północnoangielskich, stanowisk z petroglifami. Miałem wprawdzie okazję przeczytać monografię A. Rozwadowskiego "Indoirańczycy - sztuka i mitologia. Petroglify Azji Środkowej", ale całe zagadnienie rysowało się przede mną bardzo mgliście i nieprecyzyjnie. W książce C. Namirskiego wszystkie te dość trudne zagadnienia zostały dobrze wyjaśnione i opisane, a także udokumentowane w materiale ilustracyjnym. Fotografie i odrysy motywów naskalnych są na pewno dużym atutem książki.

Autor zajmuje dość wyważone stanowisko wobec różnych problemów interpretacyjnych związanych z petroglifami. Jak bowiem zinterpretować takie kręgi, jakie widzimy choćby na okładce? Co one mogły oznaczać dla ludzi prehistorycznych? C. Namirski przedstawia różne koncepcje interpretacyjne (osobiście podobała mi się ta, wiążąca petroglify z dźwiękiem wydawanym przez skały, która była ich podłożem: w cichym świecie epoki brązu mogło to mieć większe znaczenie niż dzisiaj),ale zachowuje wobec nich dość nieraz sceptyczne stanowisko. Jego opinie są dość ostrożne, choć - dodajmy - oparte są o dobrą znajomość omawianych motywów (część z nich sam odkrył) oraz o analizę porównawczą zabytków brytyjskich z petroglifami w innych częściach świata.

Nie zajmuję się bynajmniej archeologią, ale dokładna lektura tej książki zwróciła moją uwagę na kilka związanych z nią kwestii. Po pierwsze, na problem zachowania tego typu motywów w obliczu zmian w środowisku, takich jak kwaśne deszcze. Po drugie, na pochodzenie naszej wiedzy na temat tego typu zabytków. W kontekście angielskim odkrywali i opisywali je głównie miejscowi pasjonaci, "regionaliści", nie zaś uczeni uniwersyteccy. Po trzecie wreszcie, na zagadnienie trwania przez tysiąclecia pamięci o petroglifach i o ich wtórnym wykorzystaniu (mimo znacznych zmian w populacji). W sumie zatem jest to publikacja cenna i skłaniająca do pewnej refleksji nad przeszłością.

Tomasz Babnis

Gdy zaczynałem czytać tę książkę, nie miałem zielonego pojęcia, czym są wspominane przez Autora cup-marks oraz cup-and-ring marks. Równie mało mówiły mi nazwy brytyjskich, przede wszystkim północnoangielskich, stanowisk z petroglifami. Miałem wprawdzie okazję przeczytać monografię A. Rozwadowskiego "Indoirańczycy - sztuka i mitologia. Petroglify Azji Środkowej", ale...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    5
  • Starożytność
    1
  • Archeologia
    1
  • Historia i archeologia
    1
  • Pradzieje
    1
  • Britannia
    1
  • Ulubione
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Prehistoryczna sztuka naskalna Wysp Brytyjskich


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne