Wiek mądrości

2014-01-15
Małgorzata Szubert
wspomnienia historia II Wojna Światowa

Lekcje życia, które wyciągnęłam z lektury:

👩‍🍳 Zacznę od przepisu na rosół, na który trafiłam podczas lektury i który musiałam spróbować. Moim skromnym zdaniem ten rosół jest najlepszym rosołem, który kiedykolwiek jadłam. Przepis zagości u mnie na dobre.
🍰 Jak już jestem przy przepisach, to ciasto z jabłkami też jest pyszne. Rosół zdecydowanie wygrywa, ale ciasto jeszcze zrobię jak jacyś goście się u mnie zapowiedzą.

1️⃣ Nie żałuj. Jeśli dokonujesz wyboru - trwaj przy tym, nie myśl o tym, co by było, gdyby... Postanowiłeś coś, dokonałeś wyboru, więc nie ma już co gdybać. Alice nie patrzyła wstecz - żyła tu i teraz. Nie żałowała swoich wyborów.

2️⃣ Bądź pogodnym, szukaj czegoś dobrego w tym, co się spotyka. Pogódź się z rzeczywistością, której nie jesteś w stanie zmienić.

3️⃣ Bądź miły dla ludzi, oni będą mili dla Ciebie (choć to akurat nie zawsze działa 😅)

4️⃣ Nie zabiegaj o aprobatę innych. Najważniejsze być żył w zgodzie ze sobą.

5️⃣ Uśmiechaj się 😊

To najważniejsze, co wyciągnęłam z książki. W życiu Alice nie brakowało wrażeń. Nie brakowało chwil radosnych, ale też i smutnych. Była otwarta na świat, nowinki. Przeżyła zagładę dzięki muzyce, szczęściu. I pomimo wszystkich złych chwil pozostała sobą - osobą pewną siebie, zadowoloną, która wciąż widziała plusy w życiu.

Polecam. Warto przeczytać (i wypróbować rosół Alice - serio jest on najlepszy 😋😋)

Lekcje życia, które wyciągnęłam z lektury:

Książka jest "lekcją życia ocalonej z zagłady" Alice Hertz-Sommer. To książka przepełniona dramatycznymi wydarzeniami w obozie koncentracyjnym Terezin, gdzie straciła matkę , męża oraz przyjaciół. . We wstępie Vaclav Havel napisał: "Czytając o bolesnych doświadczeniach bohaterki przypominamy sobie najcięższe chwile naszego życia, a jej postawa skłania nas do szukania tego, co najlepsze w nas samych". To książka o sile muzyki, przyjaźni
i pomimo traumatycznych wydarzeń przepełniona optymizmem patrzenia w przyszłość.

Książka ma piękną okładkę ale jej treść i główna bohaterka są jeszcze piękniejsze. Opowieść biograficzna liczącej sobie 108 lat pianistki czeskiego pochodzenia.Przeżyła na tej ziemi ponad wiek....jest ocalałą z obozu zagłady w Terezinie niezwykłą osobą, której postawa życiowa służy za wzór jak żyć by być szczęśliwym, spełnionym, kochanym, szanowanym. Jak dożyć tak długich lat? Czy zastanawialiście się kiedyś co wpływa na długowieczność? Myślę, że książka jak najbardziej zawiera odpowiedź na to pytanie.
Lekturę dosłownie połknęłam jednym haustem.Kiedy spojrzałam na fotografie bohaterki umieszczone na końcu książki miałam wrażenie, że znam pianistkę osobiście.Tutaj ukłon dla autorki tej niezwykłej biografii.Jeśli muzyka jest waszą pasją to książka spodoba się tym bardziej.Sporo tu wiedzy, ciekawostek i nut wydobywających się z każdej stronicy tej cudownej lektury.

Trudny i wysoce emocjonalny temat, interesujące wspomnienia. Szkoda jednak, że całość została napisana bardzo przeciętnie, chaotycznie, bez jasno nakreślonej linii historii.

Książka ukazuje niezwykłą osobę, którą chciałabym poznać osobiście. Warto ją przeczytać by faktycznie uwierzyć że na świecie chodzą anioły takie jak Alice. Anioł z duszą na ramieniu choć przeżył najgorsze chwile upodlenia człowieka został wierny swoim przekonaniom oraz nie zgubił radości i wiary w człowieka. Polecam gorąco!!!

"Wiek mądrości" to bogata, wartościowa, nasycona pogodą ducha i optymizmem opowieść o Annie Herz-Sommer, wybitnej pianistce urodzonej na początku XX wieku. Książka opisuje jej perypetie życiowe, spotkania z fantastycznymi osobami a także trudne chwile związane z II wojną światową. Doświadczenie, dobroć, optymizm, radość, mądrość to słowa klucze dotyczące 108-letniej Anny Herz-Sommer. Kobieta pochodząca z Czechosłowacji, najpierw trafia do obozu koncentracyjnego w Terezinie, potem zamieszkuje na długie lata w Izraelu, by na starość osiąść w Anglii by być bliżej syna i wnuków. Dowiadujemy się jak silna potrafi być kobieta w obliczu tylu tragedii (śmierć rodziców, męża, okres Zagłady),a motorem do działań i motywacją do życia była dla niej muzyka.
Zazdroszczę bohaterce takiego podejścia do życia oraz możliwości poznania takich wspaniałych postaci jak Franz Kafka. Polecam książkę, nie tylko ze względu na historię Anny Herz, która jest pasjonująca i niezwykle urokliwa, ale także ze względu na tło wojenne oraz ciekawe i zabawne opowieści o obieraniu kartofli, nauczaniu gry na pianinie czy domowych koncertach.
Polecam gorąco!!!

Dzisiaj odebrałem, wybrana jakiś czas temu, zamówiona, wyczekana książka, od razu zacząłem czytać i mimo, że zazwyczaj nie wystawiam opinii po kilku, kilkunastu przeczytanych stronach, tym razem zrobiłem wyjątek. Książka zachwyca od pierwszych stron, wciąga tym bardziej, że historia jest prawdziwa, a życie bohaterki jest ciekawe (nie wiem czy to dobre słowo),wyjątkowe, obfitujące w wydarzenia, o których czyta się z zaciekawieniem, niewątpliwą fascynacją. Mam nadzieję, że po przeczytaniu całości będę mógł napisać coś więcej, a może nie... bo czy książkę o czyimś życiu, o osobie o tak niesamowitym życiorysie można w ogóle ocenić, zamknąć w kilku słowach. Może wystarczy jak napiszę, że moim zdaniem każdy powinien tę książkę przeczytać, poznać Alice Herz-Sommer i niezwykłą historię jej życia.

Szczerze mówiąc nie powaliła mnie ta książka..Pomimo tej dedykacji na pierwszej stronie.

Książka pełna ciepła i życiowej mądrości kobiety, która przeżyła sto lat. Jej życie nie było łatwe, ale bardzo wartościowe i niezmarnowane.

• Holocaust
  • 2015