Mój Che. Bardzo intymnie

Tłumaczenie: Jakub Małecki
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Remembering Che: My Life with Che Guevara
aspolski

Kobieta życia Che Guevary przerywa milczenie po kilkudziesięciu latach. Podjechał jeepem, obrzucił ją taksującym spojrzeniem i zapytał, czy chce się nauczyć strzelać. Zaproponował jej posadę pielęgniarki, którą natychmiast odrzuciła: „Nie po to dwa lata działałam w podziemiu – żądam włączenia mnie do oddziału partyzantów!”. Nie chciał jej wierzyć, gdy poroniła. Sądził, że dokonała aborcji,...

Kobieta życia Che Guevary przerywa milczenie po kilkudziesięciu latach.

Nie chciał jej wierzyć, gdy poroniła. Sądził, że dokonała aborcji, bo nie chciała urodzić nieślubnego dziecka. Więc się oświadczył. W bardzo osobliwy sposób – podczas dyktowania jej listu do swojej pierwszej żony… Od tego momentu byli nierozłączni. Aż do jego tragicznej śmierci.

Dla jednych jest rewolucjonistą wszech czasów, ikoną XX wieku. Dla innych zbrodniarzem z krwią niewinnych na rękach. Dla niej na zawsze pozostał niepodważalnym autorytetem, wrażliwym mężczyzną i czułym ojcem czwórki ich dzieci.

źródło opisu: Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/

malgo1000 | 2015-08-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

"Mój Che. Bardzo intymnie" to książka, która jest pomnikiem pamięci wybudowanym Che Guevarze przez jego drugą żonę - Aleide March. Kobieta po latach zdecydowała się opowiedzieć o swoim życiu u boku słynnego kubańskiego rewolucjonisty. Obraz Che Guevary przedstawiony w książce jest bardzo wyidealizowany. Aleida ukazuje męża jako dobrego, wrażliwego i przekonanego o słuszności swoich czynów oraz poświęcającego się dla sprawy człowieka. Nie ma tu okrutnego bojownika. Kobieta patrzy na męża przez pryzmat ich wspólnego, pełnego miłości życia. Nie potrafi, bądź nie chce widzieć bezwzględnego i złego człowieka. Cały czas widać podziw jakim Aleida obdarza męża.
Zachęcam do zapoznania się z tą książką, aby zobaczyć Che oczami jego żony - osoby która była z nim blisko związana, celem porównania tego obrazu z tym, który znamy z historycznych publikacji.

Marta | 2014-04-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Dla jednych Che Guevara jest bohaterem, dla innych oprawcą odpowiadającym za śmierć niewinnych ludzi. Dzisiejszy świat zrobił z niego ikonę popkultury, której wizerunek drukuje się na koszulkach, zupełnie jak gwiazd muzyki i filmu. W książce „Mój Che. Bardzo intymnie” Aleida March przedstawia swoją historię związku z Guevarą, a jej opowieść może całkowicie zmienić wasz pogląd na osobę rewolucjonisty.

Dla niej Che był przede wszystkim ukochanym mężem, kochankiem, ojcem, autorytetem, wrażliwym poetą. Aleida była w niego tak zapatrzona, że pozwalała mu nawet wybierać książki, które według niego powinna czytać. To jej ślepe posłuszeństwo uderzyło mnie najbardziej, bo w trakcie lektury odnosi się wrażenie, że Aleida wcale nie była głupią gąską, ale całkiem charakterną kobietą, którą potrafiła tupnąć nóżką kiedy trzeba. Czyżby to miłość miała na nią tak łagodzący wpływ? A może wiara w ideały, które wyznawał Che sprawiła, że inteligentna dziewczyna bez gadania podporządkowywała się...

Isadora | 2014-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Ernesto Che Guevara - dla jednych ucieleśnienie ideału rewolucjonisty, bohater i bojownik o wolność, dla innych - kat i sadystyczny zbrodniarz odpowiedzialny za śmierć setek niewinnych ludzi. Współczesny świat uczynił z niego ikonę popkultury, której wizerunek drukowany jest masowo na młodzieżowych koszulkach. Dla Aleidy March był ukochanym mężem, wspaniałym ojcem ich dzieci, wrażliwym mężczyzną i jedynym autorytetem. Druga żona Che po kilkudziesięciu latach zdecydowała się opowiedzieć o swoim związku z kontrowersyjnym kubańskim rewolucjonistą, zaś portret, jaki wyłania się z jej opowieści, jest co najmniej zastanawiający i więcej mówi nie tyle o bohaterze wspomnień, co o kobiecie, która postanowiła dzielić z nim życie.

Aleida March była prostą, wiejską dziewczyną, która wiodła w miarę beztroskie życie na kubańskiej prowincji w otoczeniu najbliższych - do czasu, gdy na studiach zetknęła się z rewolucyjnym Ruchem 26 Lipca założonym przez Fidela Castro i skierowanym przeciwko...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2015-03-11

Postać Che Guevary wpisana jest w historię oraz współczesną popkulturę. Dla jednych to bohater, wzór w walce o wolność, idealista. Dla drugich komunistyczny bandyta, który chciał "spalić" Amerykę tą samą rewolucją, którą spłonęła Kuba. Obok argentyńskiego rewolucjonisty nie da się przejść obojętnie. Kim był Che dla Aleidy March - komunistycznym bandytą czy Chrystusem z karabinem?

W książce "Mój Che. Bardzo intymnie" Aleida opisuje swój związek z rewolucjonistą. Przedstawia nam ona swoje dzieciństwo, czasy szkolne, rewolucję i wspólne życie z Che. Poznali się oni pierwszy raz w Górach Escambray. Tak jak i on była bojowniczką rewolucji kubańskiej. Od samego początku aktywnie działała w podziemnej organizacji założonej przez Fidela i Raula Castro. Ten pierwszy był jej wielkim przyjacielem, na którego mogła zawsze liczyć.

Aleida w swojej książce, która jest w pewnym sensie pamiętnikiem pomija opis Che jako rewolucjonisty. Ukazuje go bardziej jako kochającego ojca, męża - prywatnie. W...

Koval | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

Swego czasu na ekrany kin wszedł skrajnie propagandowy i żenujący film „Che” świetnego reżysera Stevena Soderbergha, który pokazał t-shirtowy wizerunek kubańskiego zbrodniarza. Cóż, ta książka jest jeszcze gorsza. Oto bandzior, sadystyczny morderca zakładający obozy pracy dla wrogów rewolucji i psychopata dążący do wojny atomowej, którego radykalizmu bał się nawet Fidel Castro, nie tylko zostaje przedstawiony jako kochający mąż i ojciec, ale także jako romantyczny bohater. Nie jest niczym zaskakującym, że ludzie tego kalibru byli w domu gołąbkami pokoju. Opowieści o ich życiu prywatnym są umieszczone w konkretnym kontekście. Jak jednak odebrać np. wspomnienia kochanki siepacza z KGB, która jest dumna z osiągnięć swojego męża? A taka jest książka Aleidy March – komunistycznej rewolucjonistki, towarzyszki marszu destrukcyjnej siły Castro. Ta publikacja to idealne narzędzie dla umacniania kłamliwego popkulturowego mitu na temat komunistycznego przestępcy zwanego w opisie książki osobą...

eR_ | 2015-10-27
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 27 października 2015

Che Guevara, legendarny światoburca, z którego uczyniono ikonę popkultury, zapominając o jego przewinieniach i działaniach.

Intymne wspomnienia kobiety, która w Che nie widziała człowieka - legendy, rewolucjonisty, ale przede wszystkim ukochanego męża i ojca.Wrażliwy człowiek, który pisał wiersze, miał marzenia, ale przede wszystkim autorytet dla tysięcy ludzi, których powiódł za sobą.
Aleida przedstawia człowieka który brał czynny udział w rewolucji kubańskiej, był jednym z jej przywódców.
Portret człowieka, który darzył miłością i był nią obdarzony, taki obraz wyłania się jako główny z tej publikacji.
Od początku znajomości, aż do zabójstwa Che w Boliwii.
Mężczyzna który, choć minęło tyle lat, nadal wzbudza emocje i wcale nie są to negatywne odczucia.
Jawi się wszystkim jako bohater, który chciał coś zmienić, aby było lepiej, ale jak to bywa, nie zawsze jest tak jak byśmy chcieli.
Ta książka tylko utwierdza nas w tych odczuciach.
Dodatkowy plus to kilkanaście fotografii...

Bacha85 | 2014-05-18
Przeczytana: maj 2014

Postać Che Guevary od dawna budzi kontrowersje, z jednaj strony symbol rewolucji, walki o wolność, za wszelką cenę, z drugiej bezwzględny zbrodniarz wojenny, wykonawca wyroków śmierci. Z jego „Dziennika motocyklowego” wyłania się postać marzyciela i wrażliwego idealisty, jednak nie bez powodu przylgnęła do niego łatka komunisty. Z tej książki wyłania się obraz po części pokrywający się z każdym z powyższych.

Ernesto Che Guevara, czyli dokładnie Ernesto Rafael Guevara de la Serna urodzony w 1928 roku, Argentyńczyk, z wykształcenia lekarz, od 1954 roku pracował w szpitalu w Meksyku, skąd wyruszył na Kubę, by razem z jej mieszkańcami, pod wodzą Fidela Castro dążyć do obalenia dyktatury Batisty. W niniejszej książce poznajemy właśnie ten okres jego życia, widziany oczami najbliższej mu kobiety.

Aleida March, Kubanka pochodząca z niewielkiej miejscowości pod Santa Clara, gdzie zaczęła studiować pedagogikę. Dość szybko związała się z Ruchem Rewolucyjnym 26 lipca. Biorąc udział w...

kasia900 | 2014-05-14

Ernesto Rafael Guevara de la Serna, znany był powszechnie jako Che Guevara. Che był pisarzem argentyńskim, rewolucjonistą, dowódcą lewicowych oddziałów partyzanckich w Kongu, Kubie, Boliwii. Zasłynął jako jedna z głównych postaci rewolucji kubańskiej. Na Kubie uważany jest za bohatera narodowego i mitycznego wyzwoliciela. Natomiast Prezydent Wenezueli: Hugo Chávez stwierdził że "Che zginął z miłości do człowieka, aby pozostać ludzkim". Mimo tych ciepłych słów, Che był również krytykowany. Jego przeciwnicy podkreślają, że był on odpowiedzialny za wpędzenie kraju w ruinę gospodarczą.

Bez wątpienia postać Che Guevara od lat budzi kontrowersje. I choć wiemy wiele o bojowniku walczącym o wolność kraju, to o jego życiu prywatnym wiemy niewiele. Wszystko zmienia książka jego drugiej żony Aleidy March pt. "Mój Che. Bardzo intymnie".

Aleidę poznajemy jeszcze jako małą dziewczynkę, mieszkającą na prowincji Kuby. Bardzo aktywnie udziela się w podziemnej organizacji, którą założyli Fidel i...

figlarna24 | 2014-09-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 11 września 2014

Zjawisko rewolucji na stałe wpisało się w historię, niemal każdego kraju na Ziemi. W ostatnich latach rewolucja goni rewolucje. O zmianach ustrojowych w krajach arabskich wiemy bardzo wiele. Zmiany te rozgrywają się na naszych oczach.
A co jeśli rewolucja odbyła się w latach, gdy nie było nas jeszcze na świecie, albo w kraju, który od lat izoluje się od reszty świata?

W takim wypadku pozostaje nam tylko wiedza historyczna, pamiętniki, zwierzenia osób związanych z danym wydarzeniem historycznym.
Rewolucja nie wybucha od tak sobie. Potrzebny jest impuls, iskra, ideologia, ale przede wszystkim lider, który pociągnie za sobą tłumy.

Osobą wybitną, jednostką , rewolucjonistą niewątpliwie był Che Guevary, a precyzyjniej Ernesto Rafael Guevara de la Serna- pisarz argentyński, rewolucjonista, dowódca lewicowych oddziałów partyzanckich w Kongu, Kubie, Boliwii, jedna z głównych postaci rewolucji kubańskiej, ale i mąż autorki recenzowanej przeze mnie dziś pozycji, Aleidy March.

"Mój...

Kaś | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Zawsze kiedy widzę wizerunek Che Guevary na czyjejś koszulce/naszywce/przypince, albo słyszę jego nazwisko w bezkontekstowej rozmowie, myślę sobie, czy ów ktoś, kto manifestuje w ten sposób swoje poglądy, wie w ogóle, kim rzeczony Che Guevara był. Zawsze byłam przekonana, że ja wiem to doskonale i rzeczowo mogę swoje tezy uargumentować. Książka Aleidy March pokazała mi, jak bardzo się myliłam…

Ci, którzy zasugerują się tytułem i odrzucą ten tekst jako literaturę dla kobiet, nie tylko są w wielkim błędzie, ale też stracą szansę na kawał naprawdę wspaniałej lektury. Aleida opisuje bowiem szereg naprawdę różnorodnych zjawisk i nie utrzymuje go bynajmniej w konwencji romansowej. Właściwie lepiej od samego Che Guevary poznajemy tę kobietę i jej pogląd na rewolucję i dyktaturę. To w pierwszej kolejności obraz i świadectwo okresu przemian i motywacji, jakie kierowały ówczesnymi młodymi ludźmi, a także zmian, jakie zachodziły w ich umysłach pod wpływem nowych, kuszących idei.

Widać od...