Kiedy opadnie mgła

Okładka książki Kiedy opadnie mgła Kalina Sabat-Michalska
Okładka książki Kiedy opadnie mgła
Kalina Sabat-Michalska Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal Seria: Pod gruszę literatura piękna
Pod gruszę
Grupa Wydawnicza Foksal
2017-01-01
2017-01-01

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony narracja jest przyjemna, fabuła wciągająca, bohaterowie dobrze nakreśleni. To opowieść o dorastaniu, dojrzewaniu, stracie i wielkiej młodzieńczej miłości. Z drugiej zaś strony wielka miłość, która nie powinna mieć miejsca, jest nienaturalna i nieakceptowalna, odpychająca. Autorka poruszyła wielkie tabu. Myślę, że warto przeczytać.

To najpiękniejsza książka jako przeczytałam w całym swoim życiu. Dopełnienie duszy, samotności, wiecznej tęsknoty. Napisana w niezwykły sposób. Szczerze to czytając ją cały czas w ciągu dnia myśli się o niej. O jej bohaterach o zakazanej miłości. Najłatwiej jest nigdy się naprawdę nie zakochać i czerpać życie garściami. Narzekać na to czego się nigdy nie miało. A jak już człowiek przeżył tę miłość, największą że wszystkich ale również najbardziej bolesną bo okrutnie przerwaną. To kolejne lata to męka, dryfowanie na jawie i idealizowanie swojego dawnego życia z tą osobą. Miajają lata i dalej boli i boli i ratunek nie nadchodzi. Mówią, że ratunkiem jest nowa miłość. Ale jak raz kochał, będzie kochał dalej nawet jeśli miałby kochać za dwoje, lub sam. Nie zważając ile lat minęło. Taka miłość odlepia się jak plaster od rany i daje o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie. Nie da się z niej wyleczyć. To prawdziwy tragizm, czytałam i list na końcu książki i płakałam. To jak list od jednej osoby dla nas wszystkich. Tylko my wiemy od kogo i jak bardzo dotknie swym długim palcem naszego serca, które z każdym rokiem się pomniejsza.

Właśnie skończyłam czytać kolejną pozycję z serii “Pod Gruszę”. Tym razem historia którą czytałam była pióra innej autorki niż reszta po które sięgnęłam z tej serii. Liczyłam na odrobinę magii, tak jak w poprzednich tomach, jednak obyło się bez odrobiny czaru i od razu dało się wyczuć, że to nie ta autorka co poprzednio. Jedyne co się nie zmieniło to zupełnie nie oddający wnętrza książki opis na okładce. Ale nie ma tego złego, bo akcja wciąga i wszystko dzieję się tak sprawnie, że ani się obejrzałam a to już koniec! Dobre czytadełko na wieczór z herbatką pod kocykiem.

Trudne dzieciństwo, brak dobrych wzorców i właściwej opieki, dużo cierpienia a w tym wszystkim dwoje ludzi - rodzeństwo (Karolina i Michał) i ich relacje z innymi, wybory życiowe, decyzje zawodowe. Książka ukazuje ich losy począwszy od dzieciństwa po dorosłość. Porusza temat zakazanej miłości, kazirodztwa, depresji, prób samobójczych, postaw rodzicielskich, różnych związków łączących ludzi, nieplanowanej ciąży, śmierci bliskiej osoby.

Jest to historia opowiedziana z punktu widzenia Karoliny. Ukazuje jej losy, trudne relacje rodzinne, pierwsze uczucia.

Miłość powinna opierać się na zdrowych relacjach, zaufaniu i otwartości, powinna dawać szczęście, często jednak wiąże się z cierpieniem, a uczucia potrafią zaślepić.

W miarę czytania książka coraz bardziej wciąga. Dość smutna historia. Ciekawe ujęcie zakazanej miłości i cierpienia jakie powoduje. Dużo przeskoków i retrospekcji.

Natrafiłam ta tę pozycję przypadkiem w internecie. Tytuł mnie zaintrygował do tego stopnia, że postanowiłam ją przeczytać. Bardzo poruszająca historia dwojga zagubionych ludzi. Pokazuje, że miłość nie zawsze jest otoczona lukrem. Często życie pisze słodko-gorzki scenariusz.

Mam problem z oceną tej książki. Serio. I nie wiem, co o niej myśleć. Chyba jednak przeważy niesmak co do głównego wątku, ale szanuję, że autorka mierzy się z tabu.

Podziwiam autorkę za podjęcie niezwykle trudnego tematu.
Jednak narracja dość nieprzystępna, akcja miejscami się ciągnęła co było zupełnie zbędne.

Podziwiam autorkę za podjęcie niezwykle trudnego tematu.

• Mam, ale jeszcze nie przeczytałam
  • Posiadam wersję papierową
  • Czytnik
  • Biblioteka!
  • Samodzielne
  • Wymienie

Dodaj cytat z książki Kiedy opadnie mgła