O życiu pozagrobowym. Spotkania z duszami czyśćcowymi

Okładka książki O życiu pozagrobowym. Spotkania z duszami czyśćcowymi Fulla Horak
Okładka książki O życiu pozagrobowym. Spotkania z duszami czyśćcowymi
Fulla Horak Wydawnictwo: Fronda Seria: Mistycy i wizjonerzy religia
religia
Mistycy i wizjonerzy
Fronda
2020-02-28
2020-02-28
fulla horak wiara czyściec niebo piekło święci

Przerażająca wizja piekła.

Przerażająca wizja piekła.

Dla mnie - chrzescijanki niesamowita. Książka która daje nadzieję tym, którzy rozstali się z bliskimi poprzez śmierć, a także dla tych, którzy chcą być lepszymi ludźmi by móc oglądać Boga po śmierci. Bardzo rozwija religijnie i poszerza wiedzę m. in. o świętych, o modlitwach... Po prostu o życiu pozagrobowym...

Książka dla ludzi wierzących. Jej odbiór w dużej mierze zależeć będzie od stopnia zaangażowania w sprawy religii i wiary, od sytuacji życiowej, otwarcia serca etc.
Nie jest napisana zbyt prostym i płynnym językiem więc nie czyta się jej jednym tchem. Ale chyba też nie o to chodzi przy tego typu lekturze. Treścią są przemyślenia oraz zapiski z wizji, których doświadczała mistyczka i wizjonerka Fulla Horak. Sama autorka była początkowo ateistką, która przeszła duchową przemianę w dorosłym życiu a jej bezgraniczna wiara i zaangażowanie zaowocowały wspomnianymi wyżej doświadczeniami. Czy tak było czy nie i na ile prawdziwe są jej wizje to już każdy musi rozstrzygnąć w swoim sercu.

W niektórych momentach treść jest dla mnie bardzo wstrząsająca. To w jaki sposób postępujemy i żyjemy ma wpływ na to, co czeka nas po śmierci.

Dusza zmarłego nie potrzebuje boleści i łez (czyli egoistycznych zachowań – tak powiadają święci i autorka, więc warto pozastanawiać się nad tym) najbliższych żyjących żałobników, lecz tylko modlitwy!!! "Rodzina rozpacza nad własną rozpaczą (...)", że żałobnicy zapominają o najważniejszej sprawie – modlitwie! "Bezpośrednio po śmierci staje dusza przed Sądem Najwyższej Sprawiedliwości. Skończyło się bowiem niewyczerpane dotąd Boże Miłosierdzie. Kto przekroczy granicę życia, staje wobec Jego Sprawiedliwości – samotny, nagi i czeka słusznego wyroku".

Niebezpieczne są rytuały wywoływania duchów, ponieważ "Duchy złe i marne są też tymi, które najczęściej w jakikolwiek sposób kontaktują się z ludźmi przy seansach spirytystycznych (...)"

"Wszystko, co wiem, co wiem od moich świętych opiekunów o życiu przyszłym, zostało mi podane w formie jasnej i zrozumiałej, przetłumaczonej niejako na nasze ciasne, ludzkie pojęcia. Wiem jednak od Nich, że wszystko, co się dzieje w świecie Ducha, dzieje się jakoś inaczej, szerzej, pełniej, nieuchwytniej i dlatego – takim, jaki jest – nie może się w ludzkim umyśle pomieścić.
Tak, jak można opisać odczucia woni czy koloru, tak nie podobna opowiedzieć człowiekowi stanów wyzwolonej z materii duszy inaczej jak przez pewne podobieństwa zaczerpnięte z podpadających mu pod zmysły wyobrażeń.
Zatem to, co wiem i powiem o stanach duszy i o życiu przyszłym, jest niejako przetransportowaniem wszystkiego, co niepojęte, na nieporadną ciasnotę naszych wyobrażeń i słów".

Aneks stanowi świetny dobór modlitw, adekwatny do tytułu tej publikacji.

Książka zawiera wiele fragmentów ze "Świętej Pani" (pierwszy raz wydanej w 1939 roku) [tutaj link do mojej opinii: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4968715/swieta-pani-objawienia-i-wizje-mist... ], a szczególnie prawie całość części trzeciej (zawierającej osiem rozdziałów) zatytułowanej "Rady i ingerencje Mamusi Świętej".

Wysoką notę daję tej książce za wartość duchową. W tej niewielkiej książce jest bardzo wiele wartościowej treści, która w niezwykły sposób przybliża nam świat, o którym niewiele wiemy i który poznamy w pełni dopiero, kiedy znajdziemy się po tej drugiej stronie.

O Fulli Horak dowiedziałam się niedawno, kiedy obejrzałam film „Czyściec”. Film zaintrygował mnie na tyle, że zapragnęłam poznać bliżej tę niezwykłą osobę oraz to, co przez nią Pan Bóg nam chce powiedzieć i objawić. Kupiłam trzy książki autorstwa tej mistyczki i wizjonerki – „O życiu pozagrobowym” przeczytałam jako pierwszą. W filmie wykorzystano wiele cytatów pochodzących z tej książki i czytając ją z łatwością je rozpoznawałam.

Książka ma bardzo logiczny i przejrzysty podział treści dzięki temu tworzy łatwiejszą w odbiorze całość. Podtytuł książki brzmi „spotkania z duszami czyśćcowymi” i właśnie w dużej mierze traktuje ona o czyśćcu i duszach czyśćcowych, ale jednak zawiera również wiele treści zawartych w głównym tytule.

Na samym początku mamy zamieszczone dwa listy skierowane do autorki przez Kardynała Merciera i św. Magdalenę Zofię Barat.

W pierwszej części „O rzeczach ostatecznych” najpierw dowiadujemy się, co dzieje się z duszą tuż po śmierci człowieka: „W CHWILI, kiedy dusza rozstaje się z ciałem, człowiek – choćby był nieprzytomny, choćby śmierć nastąpiła momentalnie czy we śnie – ma błysk chwili, na ułamek sekundy ma świadomość własnej śmierci. I choćby był na tę śmierć przygotowany, choćby jej pragnął i nie lękał się jej przedtem, w tym jednym, rozstrzygającym momencie uczuje z niczym nieporównywalną – grozę”, i kawałek dalej: „Do chwili pogrzebu dusza nie oddala się jeszcze od ziemi. Są to ostatnie chwile przed podjęciem kary czy nagrody, kiedy jej wolno jeszcze niewidzialnie krążyć wśród ludzi”. Na tych zaledwie kilku stronach opisujących pierwsze chwile duszy po drugiej stronie jest tak wiele cennych informacji i wskazówek dla nas, którzy tutaj zostaliśmy po rozstaniu z osobą, która jeszcze niedawno była z nami.

W kolejnych rozdziałach dowiadujemy się jak wygląda czyściec, niebo i piekło. Szczególnie cenne informacje to te dotyczące czyśćca, bo o nim wiemy chyba najmniej – w Biblii słowo czyściec nie pada ani razu (chociaż oczywiście możemy znaleźć przesłanki odnoszące się do niego) – dlatego wiele religii odrzuca jego istnienie. „Czyściec jest zupełnie inny i straszniejszy od wszystkiego, co się da o nim powiedzieć […]. Niemniej czyściec jest. I to jest tak samo naprawdę – a raczej prawdziwiej – niż to wszystko, co tu na ziemi daje się zmysłami rozpoznać. Jakże więc straszną niespodzianką, jakim zaskoczeniem będzie dla każdego niewierzącego człowieka to wszystko, co duszę jego musi już spotkać po śmierci! Ludzie tak niechętnie zastanawiają się nad tym. A przecież tylko do chwili śmierci można tę świadomość odsuwać.” W dalszej części dowiadujemy się jak wyglądają męki czyśćcowe oraz zostajemy zapoznani z niektórymi z niezliczonych kręgów czyśćca przez które przechodzą dusze w zależności od win, jakie muszą odkupić. Znajdziemy też wyjaśnienie konieczności pokuty: „Bardzo niewiele dusz uniknie czyśćca, choć uniknąć by go mogła każda, gdyby ludzie dość jasno chcieli zdać sobie sprawę, że każdy, nawet najmniejszy grzech musi być tu czy tam świadomie odpokutowany.” Duże znaczenie dla dusz czyścowych ma nasza modlitwa za zmarłych: „Każda Msza św., każda myśl, modlitwa, wyrzeczenie czy ofiara w ich intencji poniesiona ma dla dusz czyścowych ogromne wprost znaczenie. Czymś bowiem równie nieodzownych jak pożywienie dla ciała jest dla pokutującej duszy modlitwa.” Dla wszystkich dusz czyśćcowych niezwykłe znaczenie ma Dzień Zaduszny: “Jest taki jeden cudowny dzień w roku, kiedy męki całego czyśćca zostają na jedną dobę zawieszone.” Dlatego tak ważna w tym dniu jest nasza modlitwa za wszystkich zmarłych i odwiedziny na cmentarzu.

Niebo, podobnie jak czyściec, składa się z różnych kręgów. Dusze po odbyciu kary trafiają do Kręgu Poznania i niektóre z nich pozostaną już z nim na zawsze. Inne z kolei będą przemieszczały się w górę poprzez inne kręgi, gdzie część z nich będzie pozostawała a inne będą szły nadal w górę. Fulla Horak przedstawia nam te poszczególne kręgi i opisuje jakie dusze mają przygotowane miejsce w poszczególnych kręgach. Mamy też próbę odpowiedzi na pytanie „Jakie jest niebo?” – „[…] niebo jest tęczowe. Wszystko tam bowiem przetłumaczone jest na kolory… Świat zmysłowy zna zaledwie znikomą cząstkę istniejących we wszechświecie barw – tę, którą nasze śmiertelne oczy mogą rozpoznać. […] Świętość nie jest ani mdła, ani szara, tylko radosna i tęczowa!”. Nieco dalej: „Tu urzeczywistnia się wszystko, co nasza wyobraźnia mogła stworzyć. Wszystkie bowiem najbardziej fantastyczne myśli ludzkie są ledwie bladym, dalekim refleksem pomysłowości Bożej. Boża fantazja nie ma granic, a każda myśl jego jest równocześnie aktem twórczym. W niebie odnajdzie dusza wszystkie pragnienia – ale odnajdzie je w formie doskonałej.” Niebo zamieszkują duchy, które mają zadanie pomagać nam żyjącym na ziemi: „I tak przede wszystkim korzysta człowiek z opieki aniołów stróżów, patronów, opiekunów i całego zastępu duchów jasnych. Duchy jasne to dusze ludzi zbawionych, które ‘pracują’ wspólnie ze świętymi dla chwały i miłości Bożej.”

„TAK SAMO jak niebo i czyściec – piekło dzieli się na najrozmaitsze nieprzeliczone kręgi. Im niższy krąg, tym męka w nim straszniejsza i cięższa… Potępiona dusza wie o całej wielkości, mocy oraz piękności Boga i ma równocześnie świadomość, że go nigdy nie będzie oglądać.” Mistyczka przedstawia nam świat złego oraz mechanizmy jego działania na ziemi, by pozyskać dusze do piekła na wieczne potępienie oraz jak złe duchy oddziaływają na ludzi. Możemy również dowiedzieć się, że po śmierci dusza zachowuje swoją osobowość: „Mylą się ci, którzy twierdzą, że cierpienia ich duszy nie będą ich własnymi cierpieniami. […] Osobowości swej człowiek nie zatraci nigdy. Będzie wiedział na całą wieczność, kim był – a więc kim jest – jaka spotkała go nagroda lub za co cierpi.”

Druga część książki poświęcona jest tematyce obcowania świętych. Wizjonerka pokazuje nam jak wygląda działanie świętych: „Święci – zależnie od stopnia świętości – mogą działać w wielu miejscach równocześnie […].” Warto zapoznać się jak możemy czerpać ze świętości zbawionych i jak wiele mogą oni zdziałać w naszym życiu oraz jak bardzo czekają na to byśmy się do nich zwracali – „Święci – nawet w życiu człowieka wierzącego – są czymś odświętnym, dalekim i sztywnym w swej powadze. A święci nie chcą takimi być. Pragną nie tylko naszej czci, lecz przede wszystkim ufnej, serdecznej przyjaźni.” Dla Fulli Horak święci właśnie takimi byli. Dla niej ich odwiedziny były czymś normalnym. Opisuje nam swoje spotkania i rozmowy ze świętymi takimi jak: Św. Sylwester, Św. Andrzej Bobola, Św. Jan Vianney, Bł. Anna Katarzyna Emmerich, Św. January, Św. Tereska Od Dzieciątka Jezus, Pier Giorgio Frassati, Św. Joanna D’Arc, Św. Stafan, Św. Mikołaj, Św. Jan Bosko. Szczególna więź łączyła ją z Kardynałem Mercierem oraz Św. Magdaleną Zofią Barat, którą nazywa Mamusią Świętą oraz swoją opiekunką.

Cała trzecia część książki zawiera opisy rad i ingerencji Św. Magdaleny Zofii, których udzielała za pośrednictwem Fulli wielu osobom. Rady i ingerencje podzielone są na kilka grup tematycznych, dotyczących różnych sfer życia ludzkiego. Niesamowite wrażenie robi kontakt pomiędzy świętą i Fullą Horak – to jest wspominana wcześniej przyjaźń pomiędzy duchem świętym a człowiekiem na ziemi.

Czwarta część książki to dodatek składający się z dwóch rozdziałów dotyczących dogmatu o świętych obcowaniu. Jest to dogmat powszechnie znany ze słyszenia przez osoby wierzące (wypowiadany w trakcie odmawiania Credo),ale tak mało poznany przez nas. Te dwa rozdziały wtajemniczają nas i pokazują, jak możemy i powinniśmy korzystać z tego ogromnego daru, jakim jest obcowanie świętych w naszym ziemskim życiu. „Święty Michał Archanioł. Bracie, wyjaśnić ci muszę niektóre pojęcia co do sposobu łączenia się z nami. Nie jest to takie trudne, jak może się tobie i innym wydawać. Widzisz, że tu wystarczy Twoje pragnienie i zwykła prośba, a już zwracamy się do was… Tu potrzebne są raczej główne warunki wewnętrzne jak wiara, pokora, ufność, a przede wszystkim łaska.” Dla mnie jako osoby wierzącej, która ma już po drugiej stronie dużo ukochanych i bliskich osób, bardzo cenny jest trzeci rozdział tej części książki, a mianowicie „Jak pomagać duszom czyśćcowym według Marii Simmy”. Znajdziemy tutaj konkretne wskazówki, co możemy zrobić dla naszych ukochanych zmarłych (oraz wszystkich dusz czyśćcowych),aby skrócić ich cierpienie by szybciej mogły cieszyć się wieczną radością w niebie, czego dla nich również pragniemy bo przecież: „Śmierć nie zrywa słodkich stosunków z umarłymi – zostaną na zawsze związki krwi, miłości, przyjaźni, wdzięczności, które nas za życia z nimi łączyły, bo wierzymy, że drodzy nasi tylko odeszli, a nie zginęli, że zawsze żyją, kochają nas, pamiętają o nas i oczekują przybycia.” W ostatnim rozdziale znajdziemy wiele modlitw, odmawiając które możemy pomóc duszom czyśćcowym.

Książka ta ma niewątpliwie ogromną wartość dla osób wierzących. Fulla Horak doznała szczególnej łaski poznania tego, co jest nam zakryte, poprzez niezwykłe relacje jakie miała ze świętymi i dzieli się tym z nami. Dzięki tej wiedzy możemy zarówno pomóc tym, którzy od nas odeszli i już są po drugiej stronie, jak również samym sobie lepiej wykorzystując czas, który nam pozostał na ziemi. Niewątpliwie skłania ona do refleksji i zastanowienia się nad swoim życiem… Polecam przeczytać każdemu kto wierzy lub szuka i jest otwarty na łaskę wiary:)

Ta książka jest wspaniała. W 304 stronach, tyle wartościowej treści, że aż trudno to ogarnąć. Jest jak "pigułka". Daje do myślenia, zachęca do pamiętania o tym, jak szybko nasze życie przemija i jak mało mamy czasu na to aby uczynić je wartościowym. Przeczytałam w e-booku, ale muszę mieć własną papierową wersję, bo zrobiła na mnie ogromne wrażenie. POLECAM!

Jest to nowsze wydanie z 2020 roku aktualizujące wydanie tej samej publikacji wydawnictwa Arka. Wydawnictwo Fronda dodało dodatkowy rozdział dotyczący modlitw, odpustów.

Pozycja wartościowa zdaje się, że coraz bardziej znanej Fulli Horak, którą bliżej poznałem dzięki filmowi "Czyściec" Michała Kondrata. Autorkę możemy nazywać naszą polską Marią Simmą.

Rzecz jest o zaświatach, życiu duchowych, rzeczach ostatecznych... Pouczająca, wspaniała wykładnia katolickiej mistyki. Polecam każdemu!

"Gdybyś wiedział jak wyglądają męki czyścowe, uczyniłbyś wszystko, by nigdy do Czyśćca nie trafić!"

Rzecz jest o...

Książka, która otwiera oczy na świat duchowy, który wydaje się obcy i odległy a okazuje się że jest tuż obok i jesteśmy w jego działaniu. Warta przeczytania i poznania nieznanych nam faktów z życia po drugiej stronie. Fulla Horak popełniła jeszcze książkę "Święta Pani" w tej samej tematyce, również warta uwagi.

Absolutnie polecam.

Absolutnie polecam.

Fragment Świętej Pani innej genialnej książki.

Fragment Świętej Pani innej genialnej książki.

• Religia
  • Religijne

Dodaj cytat z książki O życiu pozagrobowym. Spotkania z duszami czyśćcowymi