Święta Pani. Objawienia i wizje mistyczne

Wydawnictwo AA
2020-01-01
1999-01-01

2035

Książka zawiera objawienia mistyczne, które są w mojej ocenie wewnętrznie sprzeczne i w miejscach, które podlegają weryfikacji, okazały się niesprawdzone. Opisy kręgów Piekła, Nieba i Czyśćca były całkiem zajmujące, ale jako oczywista fikcja literacka, wzorowana na Boskiej Komedii Dantego. Porady dla ludzi można sprowadzić do dwóch słów: Módlcie się. I to może i lepiej, bo tam gdzie porady te dotyczą kwestii życiowych, zdradzają one silne przywiązanie autorki do ideologii związanej z katolicyzmem (ale nie z istotą danej religii) i problem z wyjściem poza nią (np. nakazanie kobiecie porzuconej niewydawanie zgody na rozwód, niejasne sugerowanie istnienia lekarstwa na raka, o którym święci mają wiedzieć, ale jeszcze nie wolno im mówić).
Dla mnie najdziwniejsze fragmenty, które w mojej ocenie pozwalają na przyjęcie, iż objawienia mają inne źródło niż boską czy duchową interwencję to m.in.:
- życzenia od jednego z bytów mistycznych, by Fulla była "wytrwała jak Hitler" (1938r.),
- zaprzeczenia teorii ewolucji (bo wg jednego z bytów jest tylko jeden rodzaj ludzki i tylko taki jest tylko odkrywany przez archeologów...)
- zapowiedź szybkiego nastania czasu pokoju i szczęścia... tuż przed II wojną światową... (Oczywiście w dalszej części książki pojawia się też św. Andrzej Bobola, który Fullę i Polskę przestrzegał przed dwoma zagrożeniami, ale samo mistyczne doświadczenie zostało zapisane już po wojnie i trudno zakładać, że wynik wojny nie miał wpływu na sposób jego zapisania...).

Nie kwestionuję (bo tego się zrobić nie da),że Fulla Horak rzeczywiście miała objawienia, ale ich źródeł nie upatruję w boskim pochodzeniu. Chyba, że byty z tamtej strony mogą nas wprowadzać w błąd i sprowadzać na manowce....

Dobrą stroną tej pozycji są modlitwy napisane przez autorkę, a które kończą całą książkę i wpłynęły ostatecznie (mimo wszystko) na jej pozytywną ocenę. Ciekawe jako lektura i sposób przedstawienia objawień mistycznych, ale w mojej ocenie nie ma sensu w oparciu o te zapiski zmieniać swój światopogląd.

Tytułową Świętą Panią była święta Magdalena Zofia Barat, która zmarła w 1865 roku; była założycielką zgromadzenia Sacre Coeur.

Tekst pozostał wierny pierwotnemu wydaniu z 1939 roku, zostały zachowane archaiczne formy i niekonsekwentna interpunkcja autorki. Przypisy opracował ksiądz doktor Tomasz Horak, bratanek autorki.

Początek książki zawarł poszukiwania sensu życia i pierwiastka Bożego, autentycznej i mocnej wiary w niesprawiedliwym oraz niezrozumianym świecie. Przeżywała ogromne wewnętrzne rozterki. Pragnęła znaleźć namacalne dowody istnienia Boga lub całkowitej pewności, że Bóg istnieje. Z powodu tych dociekań dręczyła swój umysł. Z "ciemnego" okresu życia wymowne okazało się dla mnie jedno zdanie napisane w jej brulionie: "Boże! Jakże Cię nienawidzę za to, że Cię nie ma!"

"Reinkarnacja w planach Bożych nie powstała! To przeczyłoby wolnej woli i świadomości złego i dobrego". Po prostu "Reinkarnacji nie ma!" W podrozdziale "Śmierć" autorka dobrze opisała moment przejścia duszy do "przestrzeni" duchowej; bo wtedy dusza potrzebowała najbardziej modlitwy, a nie płaczu żyjących żałobników. "Dusza po śmierci zachowuje wszelkie duchowe uczucia. Nie ma zmysłów ani ciała, które by mogło odczuwać ból fizyczny. Zostają jej jednak cierpienia moralne". Występowało mnóstwo Kręgów Czyśćca: pierwszym i najstraszniejszym był Krąg Błądzeń, potem Ciemności, Bałwochwalców, Współwinnych, Widzenia Następstw, Samotności, Gwarnej Udręki, Pragnienia, Urojenia, Zwodniczych Nadziei, Właściwej Pokuty, Obojętny itd. Pierwszym i najniższym Kręgiem Nieba był Krąg Poznania, w którym wiele dusz pozostanie i przez wieki nie wzbije się wyżej.

"Niesłychanie też ważnym ze względu na całe życie i duszę dziecka jest stan duchowy i fizyczny rodziców w chwili jego poczęcia. Tak samo okres ciąży – zwłaszcza pierwsze trzy miesiące – decydują przeważnie o właściwościach, zdolnościach, zdrowiu i przyszłych zainteresowaniach dziecka".

"Samobójca zatem od żadnych cierpień nie ucieka i nic na czasie nie zyskuje. Zamienia tylko mniejszy znajomy już ból na niepojęcie sroższy i nowy, przekreśla niektóre zdobyte dotąd zasługi, dodaje dobrowolnie do przetrwanych już trosk doczesnych i do przyszłych mąk czyśćcowych (lub wiecznych!) owe brakujące mu do śmierci lata, pełne na pewno gorszych cierpień od tych, przed którymi chciał umknąć".

"(...) czy praca artystyczna katolika ma być wyłącznie religijną? >>Marii powiedz, że praca dla zwyczajnych świeckich celów jest też potrzebna<<". "Czy można studiować dzieła antropozoficzne? Dzieła antropozoficzne nie mają żadnej wartości w poznawaniu czystej Prawdy. Są nawet wielce szkodliwe, gdyż czynią w duszy chaos".

Głównie na podstawie tej książki został wyprodukowany film pod tytułem "Czyściec", wyreżyserowany przez Michała Kondrata, a główną rolę odgrywała Małgorzata Kożuchowska. Oglądałem i stwierdziłem, że warto najpierw przeczytać książkę, to potem lepiej zrozumie się sceny filmu i nieme obrazy (które też miały przekaz mimo braku słów).

Początek książki zawarł poszukiwania sensu życia i...

Cokolwiek napiszę o tej książce, czuję, że będzie to za mało. Byłoby też banałem, abym napisała, że jest to niezwykła książka, ponieważ treść wyrasta nawet poza to sformułowanie. Treść jest wierna pierwotnemu wydaniu z 1939 r. Zachowane zostały archaiczne formy oraz niekonsekwentna interpunkcja piszącej. Poprawki dotyczą błędów ortograficznych, literowych lub interpunkcyjnych. Słowo wstępne napisał ks. Tomasz Horak, bratanek Autorki. Warto wspomnieć, że pierwsze wydania sfinansował marszałek Rydz Śmigły.

Stefania Horak (1909-1993) była Lwowianką. Przez najbliższych nazywana była Stefulą, a potem przez dwa ”l”, Fullą. Gdy miała zaledwie dziesięć lat na frontach wojennych zginęli jej trzej bracia. Studiowała filozofię i ukończyła lwowskie konserwatorium, a potem była nauczycielką muzyki. W młodości straciła jednak wiarę w Boga i to jej stanowisko można odnaleźć na początku książki, w urywkach z zapisków i brulionów oraz wyjątków z listów pisanych do Matki Heleny ze Zgromadzenia Sacre Coeur we Lwowie. Podczas II wojny światowej była łączniczką AK. Wkrótce wraz z siostrą Zofią została aresztowana za przemycanie Komunii Świętej. Później zostały wywiezione na Syberię, gdzie przeżyły „piekło na ziemi”, które trwało aż 10 lat. Tam usunięto jej żołądek i dwunastnicę. Kiedy wróciły do Polski zamieszkały w Zakopanem, a do ich mieszkania ciągnęły rzesze ludzi. Około 1974 r. Fullę zaczęły nękać wracające ropne zapalenia nerek, a potem złamała kość udową. Fulla zmarła w Zakopanem w 1993 r., a jej siostra w 1995 r.

W sierpniu 1935 r. Stefania doznała pierwszego objawienia. Początkowo Fulla Horak nie wiedziała, kto się jej ukazał, ale niedługo potem okazało się, że była to zmarła w 1865 r. św. Magdalena Zofia Barat, założycielka zgromadzenia Sacre Coeur. Święta zakonnica odkrywała przed wizjonerką tajemnice świętości, formując jej sumienie i rozpalając miłość do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Potem „odwiedzali” ją także kardynał Mercier, święci: Jan Bosko, Teresa od Dzieciątka Jezus, January, Sylwester, Andrzej Bobola, Jan Vianney, Katarzyna Emmerich, Pierre Giorgio Frassati, Joanna d’Arc, Stefan, Mikołaj. Stefania dotykała szorstki habit św. Magdaleny Zofii, widziała, jak święci odsuwają się czy zasłaniają sobą palącą się świecę, słyszała, jak przejeżdżający za oknem tramwaj zagłuszał ich głos.

Św. Magdalena kazała Fulli zapisywać swoje słowa. Stefania odnotowywała też w swoim dzienniku wszystkie pouczenia, które przekazywali jej święci, jak również opisy Nieba, Czyśćca i Piekła, które dzięki łasce Bożej mogła zobaczyć. Fulla Horak opisuje jak wygląda etap śmierci, jak ważna dla dusz częściowych jest nasza modlitwa i dobre uczynki, jak wyglądają Kręgi w Czyśćcu, Niebie i Piekle, przedstawia rolę Aniołów Stróżów i Patronów, czym zajmują się dusze, które są w Niebie. W Piekle im niższy Krąg, tam męka w nim jest straszniejsza i cięższa.

Fulla Horak pisze, że dusza nigdy nie zatraci swej osobowości. Będzie wiedziała zawsze kim była, kim jest, jaka spotkała ją nagroda lub za co cierpi. Świadomość nadal istnieje. Dusze poznają krewnych i znajomych. Fulla Horak jasno pisze, że nie ma reinkarnacji. Dusza nie wraca na ziemię w innym ciele. Dusza zbawiona, o ile Bóg jej na to pozwoli, wie wszystko o duszy żywego. Autorka podkreśla również rolę Świętych w naszym doczesnym życiu i jak ważna jest nasza zgoda na ich działanie. W książce odnaleźć można również zapiski dotyczące odpowiedzi, jakie św. Magdalena dawała na zadawane pytania przez ludzi odwiedzających Fullę. Autorka opisuje problemy większe i mniejsze, ale dla każdego bardzo ważne.

Lektura zajmująca, pouczająca, zachowująca logiczną poprawność, napisana klarownym i jasnym językiem.

A stanowisko Kościoła? Zacytuję tu fragment rozmowy z ks. Tomaszem Horakiem:

Dlaczego Kościół nigdy oficjalnie na zajął się osobą Fulli ani jej pismami?
Na tak postawione pytanie odpowiedzi właściwie nie ma. Były starania niemieckiego wydawcy o pozwolenie biskupa na druk i rozpowszechnianie książki, czyli imprimatur. Nie jest to potwierdzenie autentyczności objawień, ale zgoda na druk może być z takim potwierdzeniem mylona. Stąd zbytnia ostrożność kościelnych urzędów. Po drugie - od śmierci F. Horak w 1993 r. minęło dopiero 27 lat. Gdy chodzi o tego typu sprawę to niewielki upływ czasu. Po trzecie - w przypadku ludzi, którzy doznawali objawień, bardzo często przełożeni Kościoła nawet zakazywali rozpowszechniania przekazanych w objawieniach treści. Tak było z „Dzienniczkiem” s. Faustyny. Po czwarte - diecezja lwowska, gdzie wszystko się działo, faktycznie przestała istnieć. Podsumowując, wskażę na częsty scenariusz. Mianowicie pozorne uśpienie sprawy zdarzających się objawień po jakimś czasie wraca, przyciągając uwagę wiernych i przełożonych Kościoła. Czy i w tym przypadku tak będzie? Nie wiem. W każdym razie od lat widzę poszerzający się krąg zainteresowania postacią mojej stryjenki F. Horak.

źródło: "Echo Katolickie", 11 marca 2020 r.

Dla mnie jest to książka niesamowita. Najpierw wysłuchałam jej fragmentów na YouTube na tyle mnie zainteresowała że zakupilam i po prostu ujęła mnie. Nie czytam za wiele książek religijnych ale ta jest po prostu orzeświająca.tak niesłychanie logiczna! Nie można było tego wymyślić i zachować zgodność teologiczną, biograficzną i estetyczną. Druga część jest bardziej wciągająca niż jakiekolwiek fantasy jakie wymyślili pisarze.

Warto przeczytać!

Warto przeczytać!

Bardzo ciekawa książka, dużo konkretnych informacji, warta przeczytania zarówno dla osób wierzących, jak i innych. Pozwala szerzej spojrzeć na to co nas otacza, a co niekoniecznie widać.

Rewelacyjna książka przede wszystkim dla wątpiących i niewierzących. Historia którą można streścić krótkim stwierdzeniem: "Od niewiary do Miłości". Bardzo polecam każdemu niezależnie od stopnia wiary/niewiary.

Książka zawiera wiele cennych informacji na temat życia duchowego w życiu na ziemi jak i życia pozagrobowego po śmierci.Autorka Tej książki zmarła w opinii świętości 9 Marca 1993 roku Urodzila się w Tarnopolu w 1909 roku Książka została wydana w 2008 roku.Stresczenie nosi tytuł pt O Życiu Pozagrobowym autorka głosi że życie u Boga po śmierci jest faktem nie podlegającym żadnej dyskusji.Jest jeszcze książka opisująca takie sprawy ale napisał ją neurochirurg ale nie pamiętam go z imienia.Szczerze Polecam wyżej wymionione książki.

Niesamowity pamiętnik! Pisany wspaniałym językiem ukazuje drogę do Boga. Warto przeczytać!

Jedna z najlepszych książek jakie czytałem. Język pisania bardzo do mnie trafia.

• Religia
  • Religijne