Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki

reportaż
Mova
2020-03-11
2020-03-11
Literatura polska reportaż alkoholizm nałóg DDA

Wstrząsające, działające na wyobraźnię, szokujące, to tylko kilka określeń, które można zastosować do tego reportażu.
Jakieś takie dziwne przyzwolenie w narodzie jest do tego, że pijący mężczyzna jest bardziej akceptowalne niż pijąca kobieta, a piją równo i te na stanowisku i te majace rodziny i te samotne.
O kobietach, których dotknął ten problem, ale i o ich rodzinach, o dorosłych dzieciach alkoholiczek, oraz terapeutach z osrodków wspomagajacych trzeźwienie. Historie smutne, bolesne, ale tez takie, które pokazują, że warto wyjść z nałogu i że się da.

O kobietach, których dotknął ten problem, ale i o ich rodzinach, o...

Czy urwał Ci się kiedyś film?
Czy wyobrażasz sobie wesele bądź imprezę na której nie pijesz?
Czy słyszałaś tekst: Ale co? Ze mną się nie napijesz? Chora jesteś?
Czy widziałaś kogoś kto się zataczał lub nie mógł wstać przez alkohol?
Czy to jest normalne?
No przecież w Polsce piją wszyscy i wszędzie. Nic nadzwyczajnego. Każdemu się może zdarzyć. Rano trzeźwiejesz i życie wraca do normy. Funkcjonujesz prawidłowo, idziesz do pracy, wypełniasz obowiązki. Ale co w przypadku gdy na kacu pijesz klina z tekstem: Czym się zatrułeś tym się lecz? Jak wiele osób ma taki problem? Dlaczego tak ciężko się mówi o tym, że kobiety mają z tym problem?
Czyż kobieta nie jest ostoją i kręgosłupem ogniska domowego?
Czy kobiecie wypada?
Czy alkoholiczka to brudna baba, pokryta wymiocinami i przesiadująca w rynsztoku?
Czy alkoholiczką może być lekarka, prawniczka a nawet zakonnica?
I dlaczego tak ciężko się przyznać, że jest się alkoholikiem?

Ta książka przedstawia odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Dlaczego pijemy, jak często i jak cierpi na tym nasze otoczenie. Jeżeli chociaż jedno z tym pytań Cię zaciekawiło to ta pozycja jest dla Ciebie. Ja gorąco polecam.

Czy urwał Ci się kiedyś film?
Czy wyobrażasz sobie wesele bądź imprezę na której nie pijesz?
Czy słyszałaś tekst: Ale co? Ze mną się nie napijesz? Chora jesteś?
Czy widziałaś kogoś kto się zataczał lub nie mógł wstać przez alkohol?
Czy to jest normalne?

Ciekawy, zgrabnie napisany, choć niewyczerpujący całkowicie tematu reportaż o alkoholizmie kobiet w Polsce. Omilianowicz oparła książkę głównie o wypowiedzi swoich rozmówców, co w tym przypadku sprawdziło się całkiem dobrze - osoby, które same doświadczyły alkoholizmu (pijąc bądź będąc bliskimi osób pijących) wyciągają tu z własnych doświadczeń na tyle jasne wnioski, że nie ma potrzeby tego komentować dodatkowo. Picie kobiet różni się od picia mężczyzn pod wieloma względami: wciąż panuje na nie mniejsze przyzwolenie społeczne (trochę się to jednak zmienia z czasem),kobiety szybciej zauważają problem, a jednym z najczęstszych powodów, dla których chcą coś z nim zrobić jest ryzyko utraty dzieci. Mimo wszystko o alkoholizmie kobiet mówi się niewiele, bo głównym towarzyszącym mu uczuciem jest wstyd. Autorka rozmawiała nie tylko z alkoholiczkami lub dorosłymi dziećmi alkoholiczek, ale też z osobami odpowiedzialnymi za terapię, naświetlając problematykę z różnych stron. "Mistrzynie kamuflażu" to zbiór smutnych opowieści ukazujących, jak czasem łatwo wpaść w nałóg (czasem nawet nie zdając sobie sprawy z powodów) i ja trudno z niego wyjść. Bo alkoholik na zawsze zostaje alkoholikiem, najwyżej może liczyć od ilu lat już nie pije, choroba jednak pozostaje w środku. Książka jest krótka, czyta się ją szybko, stanowi jednak całkiem fajne wprowadzenie do tematu - warto ją przeczytać :).

Ta książka jest po prostu słaba.

Po 1. pozycja ta nie przedstawia nic odkrywczego.
Historie bohaterów i wywiady z psychologiem napisane tak, że za kilka dni nawet nie będę pamiętać o czym była ta książka. Czytając miałam wrażenie, że te historie są wymyślone przez autorkę.

Po 2. Temat jest niezwiązany z zawartością książki.
Sztuki kamuflażu - nie było w ogóle, każdy opisany przypadek otwarcie pił.

Spodziewałam się opisów historii, które prowadzą do alkoholizmu, nie ma podziału jak piją damy, jak piją ludzie na wsi, jak piją ludzie z wyższych sfer i jak zaczynały.
Są jedynie opisy kobiet na samym dnie - brudnych, pijących denaturat, z brakiem prawa do opieki nad dziećmi.

Moim zdaniem temat książki powinien brzmieć: "kiedy udać się na terapię i w jaki sposób ona niesie pomoc"(ale nie brzmi tak chwytliwie). W zasadzie wszystko w tej książce kręci się wokół terapii, a nie wyłapywania pierwszych symptomów choroby.
Po 3. Nawet samo leczenie zostało spisane chyba z wyobrażeń autorki. Delirium i poty to nie są to jedyne objawy, z którymi zmaga się alkoholik rezygnujący z picia - ale to trzeba zgłębić temat przed napisaniem reportażu.
Dodatkowo brakowało mi opisu spustoszenia jaki w organizmie sieje alkohol z medycznego punktu widzenia.

Chyba sam Pan Prezes J.K. czytał tą książkę i na niej oparł swoje śmiałe poglądy o piciu kobiet i dawaniu w szyję - tylko nie do końca zrozumiał o co chodzi autorce, po prostu się ucieszył, że można jeszcze bardziej wykpić kobiety.

Okeeeej, żeby nie być tak krytycznym to muszę przyznać, że w książce, było kilka ważnych zdań - które czytelnik wyniesie z tej lektury.

Podsumowując: Być może się okaże, że dla tych kilku ważnych zdań warto było przeczytać tę książkę, ale wątpię.

Ta książka jest po prostu słaba.

Po 1. pozycja ta nie przedstawia nic odkrywczego.

Po 2. Temat jest niezwiązany z zawartością książki.
Sztuki kamuflażu - nie było w ogóle, każdy...

"Z ogórka kiszonego nie da się zrobić świeżego".
Rewelacyjna. Potrzebna. Wywiady, ze specjalistami. Historie niepijących, pijących i DDA. Można przyjrzeć się każdej płaszczyźnie problemu w 360 stopniach. W każdej opowieści znalazłam cząstkę dla siebie. Odczułam jak wiele można wypierać, pudrować w myślach, zakłamywać. Zrozumiałam mechanizmy. Oswoiłam strach, dowiedziałam się że terapia nie jest tak straszna i jest potrzebna. Nie wszystkie problemy da się rozwiązać samemu i czytaniem książek. Z nikim tak szczerze nie rozmawiałam. Temat tabu został dla mnie w "Mistrzyniach kamuflażu" odczarowany. Wiem, że nie jestem osamotniona. Moja historia nie jest inna niż wszystkie i moja przyszłość nie musi być powieleniem schematu. Praca nad sobą może trwać całe życie.

"Z ogórka kiszonego nie da się zrobić świeżego".

Warto przeczytać, żeby dowiedzieć się coś więcej na temat tak powszechnego problemu, jakim jest alkoholizm kobiet w Polsce. Książka oczywiście nie wyczerpuje tematu, jest zaledwie jego zarysem, ale może komuś pomoże w jakiś sposób albo chociaż zapali ostrzegawczą lampkę w głowie. To i tak dużo.

Wartościowa lektura, ciekawie i klarownie przedstawione mechanizmy powstawania nałogu i radzenia sobie z nim.

Książka oddaje to co najważniejsze w uzależnieniu, opis przypadków pokazuje skalę uzależnienień.

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo dobra książka. Momentami szokuje, ale momentami też trochę nudzi. Warto po nią sięgnąć, bo szybko się czyta.

Bardzo szczera i bezpośrednia książka o piciu. A może bardziej o niszczeniu życia, wstydzie, wszechpotężnej akceptacji alkoholu i wpływu społeczeństwa. Wartosciowe wywiady ze specjalistami i niezwykle ciężkie historie osób z uzależnieniem i ich partnerów

• Reportaże
  • Literatura faktu