Niewiarygodne. Prawdziwa historia gwałtu

Okładka książki Niewiarygodne. Prawdziwa historia gwałtu Ken Armstrong, T. Christian Miller
Okładka książki Niewiarygodne. Prawdziwa historia gwałtu
2019-09-18
2019-09-18
2018-02-06
Piotr Królak
reportaż śledztwo gwałt trauma ofiara wiarygodność strach przesłuchanie

Bez cienia zaufania

Niewiarygodne zdaniem policji zeznania sprawiają, że nastoletnia dziewczyna z ofiary gwałtu, staje się przestępczynią składającą fałszywe zeznania.
Najpierw gwałt we własnym mieszkaniu, później odebranie wiarygodności mają katastrofalny wpływ na psychikę Marie. Jej życie nie było usłane różami jeszcze przed tymi zdarzeniami, po jest jeszcze gorzej.
Długo przyszło jej czekać na sprawiedliwość... Dobrze, że nadeszła.
Warto przeczytać, bo jest nad czym się zastanawiać.
Jak łatwo dom czy mieszkanie przestają być bezpiecznym azylem?
Jak łatwo można zostać oskarżonym i nie mieć argumentów na swoją obronę?
Jak łatwo policja szufladkuje ludzi?
Jak łatwo i szybko można stracić swoje życie i stać się zaszczutym zwierzęciem, które wciąż ogląda się za siebie?...
Niewiarygodne a przecież prawdziwe.

Długo przyszło jej...

Niewiarygodne - niewiarygodne jest k! to, że wydarzenia przedstawione w tym reportażu oparte są na prawdziwych zdarzeniach.

Książka przedstawia historię kilku kobiet, które zostały zgwałcone. Kobiet od siebie diametralnie różnych: od nastolatki do sześćdziesięciokilkulatki, od kobiety białej do ciemnoskórej, od panny do wdowy. Kobiet, które choć doświadczyły tego samego traumatycznego przeżycia, później zachowujących się skrajnie odmiennie - przedstawiając nam pełen wachlarz reakcji i zachowań.

Główną bohaterką książki pozostaje Marie. Pierwsza ofiara. Dziewczyna, która straciła najwięcej: pracę, mieszkanie, grupę wsparcia.

Dlaczego? ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀
—> podczas składania zeznań czy też opowiadania znajomym o gwałcie - myliła kolejność wydarzeń, zmieniała szczegóły, ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀
—> nie znaleziono odcisków palców ani materiału DNA sprawcy,
—> na krótko przed gwałtem zachowywała się w szczególny sposób - zwracający na siebie uwagę innych,
—> miała za sobą trudną przeszłość- wychowywana w kilku rodzinach zastępczych, w których nie zawsze doświadczała dobra poczynając od karmienia ją psim jedzeniem po wykorzystywanie seksualne. ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀
Nikt włącznie z dwójką detektywów - mężczyzn po 50tce nie chce jej uwierzyć. Po rozmowie jednego z nich z matką zastępczą Marie wymuszają na niej przyznanie się do składania fałszywych zeznań.

Po ponad 2 latach dochodzi do kolejnych gwałtów, w dwóch innych stanach a do akcji wkraczają bezkompromisowe detektyw - Stacy Galbraith oraz Edna Hendershot. Wkrótce uświadamiają sobie one, że mają do czynienia z seryjnym gwałcicielem z przebiegłością sugerującą doświadczenie zdobyte w armii lub policji.⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀
To mój pierwszy reportaż. Mocny. Opisy pracy obu pań detektyw bywają nużące, gdyż ukazują wszelkie procedury, aczkolwiek są konieczne dla pełnego zrozumienia historii. ⠀ ⠀

Książkę dobrze się czyta, choć temat nie jest łatwy.
Dziewczyna zostaje zgwałcona we własnym mieszkaniu.
Zgłasza to zdarzenie na policję, tam nikt jej nie wierzy...

Książkę dobrze się czyta, choć temat nie jest łatwy.
Dziewczyna zostaje zgwałcona we własnym mieszkaniu.
Zgłasza to zdarzenie na policję, tam nikt jej nie wierzy...

Ogólnie to ile frustracji i poczucia niesprawiedliwości przyniosło mi czytanie jej to tragedia.
Jednak moim zdaniem niepotrzebne są opisy pięcia po szczeblach kariery kolejnych śledczych, momentami niestety mi się dłużyła.

"Jedenastego sierpnia 2008 roku Marie została zgwałcona. Nikt jej nie uwierzył"

Muszę przyznać że najpierw obejrzałam serial na Netflixie zanim sięgnęłam po książkę.
"Niewiarygone, prawdziwa historia gwałtu" to reportaż poświęcony osiemnastoletniej Marie, która zgłosiła się na policję aby opowiedzieć o gwałcie którego ofiarą padła.
Już serial był dla mnie ciężki ale czytając tę historię odczuwałam wiele negatywnych emocji, głównie złość.
Książka jest dla mnie trudna, pokazuje że ofiara gwałtu dzięki wymiarowi sprawiedliwości może stać się podejrzaną. Przez dwa lata nikt nie wierzył Marie że padła ofiarą, przez dwa lata była upokorzoną dziewczyną, która pod naciskiem przyznała że kłamała a żadnego gwałtu nie było. Przez dwa lata musiała żyć ze świadomością że gdzieś tam na świecie chodzi osobą, która ją napadła i może nawet mijają się każdego dnia. Pewnego dnia jednak pojawia się osoba, która zaczyna wierzyć w historię Marie; która chce rozwikłać to śledztwo i złapać seryjnego gwałciciela; która prowadzi podobną sprawę w innym stanie i łaczy te dwa zdarzenia ze sobą.
Ofiary gwałtu czesto nie zgłaszają takich zdarzeń na policję, mają świadomość że ktoś im może nie uwierzyć. Często również kobiecie zarzuca się że wysyłała niewłaściwe sygnały bądź też niestosowanie się ubrała, prowokowała świadomie mężczyznę.
Jako osoba która padła kiedyś ofiarą tabletki gwałtu, na szczęście na tabletce się skończyło dzięki czujności znajomym, polecam tę pozycję każdemu. To książka o kobietach, które chciały prowadzić normalne życie ale ktoś kto czerpie przyjemność z gwałtu postanowił im to utrudnić.
Nie są tu poruszane łatwe tematy ale ważne. Ofiarami padają dzieci, kobiety ale również mężczyźni. Każdy może się znaleźć w tej sytuacji, wtedy najważniejsze jest wsparcie bliskich i chęć niesienia pomocy przez policję, która nie zamiecie tej sprawy pod dywan.

"Jedenastego sierpnia 2008 roku Marie została zgwałcona. Nikt jej nie uwierzył"

Już serial był dla mnie ciężki ale...

Bardzo dobra książka. Historia o dziewczynach, kobietach które padły ofiarą gwałciciela. Książka opisuje życie osobiste jednej z nich, Marie, i niektóre wątki innych. Ma charakter śledztwa kilku stanów w USA. Autorzy przeprowadzają nas dokładnie przez każde stadium śledztwa, ukazując fakty sprawy oraz emocje ludzi zaangażowanych. Zwracają uwagę na problemy z jakimi zmagają się ofiary, na zachowanie policjantów i innych służb. Dużo tutaj jest z historii, nawiązania do metod śledczych, systemów informatycznych i całej struktury policji.

Przed przeczytaniem książki oglądałam serial na Netlixie, który też bardzo polecam. Książka daje nam o wiele więcej informacji, z tyłu książki są też wskazane źródła, akta prowadzonych śledztw w sprawach gwałtów.

Jakiś czas temu przeczytałam znakomity reportaż opowiadający historię nastolatki, która została oskarżona o fałszywe zeznania na temat gwałtu, a mianowicie książkę pt. Niewiarygodne. Prawdziwa historia gwałtu."

Młoda dziewczyna o imieniu Marie zgłasza się na policję w celu złożenia zawiadomienia o gwałcie. W ciągu kilku dni nastolatka zostaje przesłuchana, przebadana, a następnie oskarżona o składanie fałszywych zeznań. Śledczy jak i rodzina podeszli z dystansem do opowieści Marie i szybko wyciągnęli błędne wnioski na temat gwałtu. Bezradna oraz upokorzona Marie nie wiedząc co robić, przyznała się do kłamstwa.

Kilka lat później detektyw z Kolorado, Stacy Galbraith, dostaje podobną sprawę dotyczącą gwałtu i postanawia połączyć siły z detektyw badającą tamtą sprawę, Edną Hendershot. Okazuje się, że kobiety mają do czynienia z seryjnym gwałcicielem. Mało tego, z osobą która jest bardzo przebiegła i na pierwszy rzut oka nie do zatrzymania. Czy kobietom uda się schwytać sprawcę napaści seksualnych? Jak potoczy się historia Marie? Jeżeli jesteście ciekawi, to koniecznie sięgnijcie po książkę.

Muszę przyznać, że jest to naprawdę mocny i wstrząsający reportaż jaki czytałam. Marie została potraktowana w taki sposób, w jakim nikt nie chciałby się znaleźć. Smutne jest to, że śledczy badający sprawę od razu podeszli sceptycznie do zeznań nastolatki, a potem wręcz wmówili jej, że to wszystko jest wymyślone. Książka daje wiele do myślenia i jest warta przeczytania. Bardzo polecam.

Bardzo polecam przeczytanie tej książki. Bardzo smutne jest jak kobiety są traktowane, które przeżyły tragedie. Jak wiele osób im nie wieży, nie otrzymują od nich wsparcia. Dobrze, że są jeszcze ludzi, którzy dociekają i szukają prawdy, że właśnie te małe szczegóły nie dają im spokoju i drążą temat. Teraz kiedy skończyłam czytać książkę, zamierzałam obejrzeć film na serwisie Netflix.

Nie uwierzono jej słowom, ponieważ zeznając „pomyliła” kolejność czynności, których dokonała po wyjściu oprawcy.Młoda dziewczyna zmagająca się z faktem, że została wielokrotnie zgwałcona w jej własnym domu, została potraktowana w najgorszy sposób
w jaki można potraktować ofiarę –w oczach innych stała się kłamczuchą, z zaburzeniami osobowości…

Przyznaję, że początek książki zbił mnie z pantałyku.Wybierając kolejny ebook z mojego czytnika nie wiedziałam z czym mam do czynienia.Założyłam, że jest to powieść oparta na faktach (zasugerowałam się znaczkiem „Netlixa” na okładce).Gdy zorientowałam się, że nie może to być „zwykła” powieść, tak naprawdę zrozumiałam o czym mowa,można powiedzieć, że wręcz pochłaniałam tę książkę.Według mnie jest to nie tylko kawał „dobrej roboty”, ale wręcz wybitnej pracy dwóch wspaniałych pisarzy – reporterów, którzy zdecydowali połączyć siły i stworzyć książkę wspólnie.Mamy tutaj do czynienia z opisem dosyć szczegółowych a jednak możliwych do przebrnięcia (piszę tak ze względu na charakter wydarzeń) historii kobiet, które stały się ofiarami zwyrodnialca, policji (i to zarówno tych, która kompletnie zaprzepaściła swoje zadanie, jak i tych, którzy stanęli na wysokości zadania),jak i samego niechlubnego bohatera tej historii.Niewątpliwie kolejnym z plusów, dla mnie był fakt, że autorzy odnieśli się do genezy postaw, którymi kierowali się panowie odbierający zeznania m.in. Marie, a także postaw, którymi wciąż kierują się ludzie na całym świecie.Nie można zapomnieć również o wyznaniach najbliższych Marie, o tym w jaki sposób zareagowali na wieść o tym co się stało.To naprawdę warta uwagi pozycja, dlatego też, że pokazuje wyraźnie, że sposób reagowania na nieszczęścia każdego z nas jest zupełnie inny, i nie należy oceniać postaw człowieka „przykładając do niego kalkę”, oczekując, że powinien zachowywać się tak, a nie inaczej.Marie pomyliła kolejność zdarzeń przy zeznaniach, zechciała się dzielić z bliskimi tym co ją spotkało, a co gorsza niedługo po gwałcie nie opanowywała się przed głośnym i szczerym wybuchem śmiechu.Czy jednak każdy może w stu procentach powiedzieć, że wie co działo się w jej sercu i rozumie?Dlaczego jej reakcja była taka „niestosowna” (tak ocenili ją policjanci przyjmujący zgłoszenie przestępstwa)? Z drugiej strony mamy przedstawiony obraz i motywy człowieka, który okazał się bestialsko niebezpieczny.Analizując jego życie również możemy postawić wiele pytań, a także zburzyć wiele funkcjonujących założeń (np. że wszyscy gwałciciele pochodzą z patologicznych rodzin).Zdecydowanie jest to lektura,która pobudza do rozmyśleń, analiz i głębszego zrozumienia tego, że każdy z nas jest inny.Nie ma dwóch takich samych ludzi.Panowie Armstrong i Miller ukazując nieszczęście Marie, oraz innych kobiet, a także przedstawiając sprawcę, i otoczenie wskazują na to, co w społeczeństwach musi się zmienić, by historie tutaj przedstawione zdarzały się jak najrzadziej jak to możliwe.

Całą sobą polecam tę lekturę. Lektura obowiązkowa dla każdego.

Przyznaję, że początek...

Bardzo dobra książka. Historia Marie i innych kobiet, które zostały zgwałcone jest opisana w sposób kryminalny, śledczy, a przede wszystkim psychologiczny. Poznajemy historię gwałtu z każdej odsłony - ofiary, kata i funkcjonariuszy prawa.

• Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Niewiarygodne. Prawdziwa historia gwałtu