Rzeki Hadesu

Okładka książki Rzeki Hadesu Marek Krajewski
Okładka książki Rzeki Hadesu
Marek Krajewski Wydawnictwo: Znak, Edipresse Kolekcje Sp. z.o.o. Cykl: Edward Popielski (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Edward Popielski (tom 4)
Znak, Edipresse Kolekcje Sp. z.o.o.
2019-12-23
2019-12-23
edward popielski Marek Krajewski Czarny Kryminał kryminał retro retro lwów

Stara zbrodnia wiąże się z aktualną. W efekcie dostajemy olbrzymią retrospekcję, ale chyba jednak za małą jak na powieść szkatułkową. Trochę mnie uwierało to niezdecydowanie.

Cudowny kryminał. Pelen krwi i różnych wydzielin. Przesączony zapachami jedzenia, przyrody i mordercy. Popielski nie do podrobienia, nie do końca obnażony przez autora w swoich czynach i słowach. POLECAM ja się zakochałam:)

Kolejna solida pozycja z cyklu o komisarzu Popielskim. Akcja jest ciekawa, czytelnik się nie nudzi.

Tym razem "zwiedzamy" z bohaterem dwa miasta i dwie osie czasowe - powojenny Wrocław oraz międzywojenny Lwów. Rozwiązanie porwania z Wrocławia leży w rozwiązaniu podobnej sprawy sprzed lat ze Lwowa właśnie.

Nie ma nudy, nie ma dłużyzn, dobrze się czyta. Jedynie motywacja winowajcy jest jak dla mnie mało przekonująca oraz nie dość wytłumaczona / rozwinięta.

Poza tym jest to solidna książka w stylu, który znamy i lubimy.

Aha, Edward spotyka w tej książce Eberharda, także dla fanów twórczości Marka Krajewskiego jest to dodatkowy smaczek.

Nie ma nudy, nie ma dłużyzn, dobrze się czyta. Jedynie motywacja...

Wersja papierowa.
Miałem ogromny problem z kolejnością chronologiczną tej książki a zasadniczo czy jest to część 4,5 czy 11 i postawiłem na czwartą i jak się okazuje nie uniknąłem spoilera i też bez znaczenia nie był fakt że zacząłem od Popielskiego a nie od Mocka, hmm to by było tyle na temat moich pomyłek😉 A co do samej lektury to była to dla mnie najlepsza z dotychczasowych części, Wow! Wahałem się czy nie dać dziesiątki bo to naprawdę była petarda od Krajewskiego ale stanęło na mocnej 9.
Intryga była mega ciekawa i bardzo oryginalna a końcówkę czytałem na jednym wdechu, także oby tak dalej panie Marku!
Polecam 👏👏💓💓

Wersja papierowa.

To jest po prostu świetne i nie ma co się za bardzo rozpisywać!
Rewelacyjny styl autora sprawia, że czyta się jego powieści z ogromną przyjemnością.
Fabuła trzyma czytelnika cały czas za przysłowiową "mordę" i ani na krok nie odpuszcza.
Dla mnie bomba!

To jest po prostu świetne i nie ma co się za bardzo rozpisywać!
Dla mnie bomba!

Kolejna odsłona cyklu o Edwardzie Popielskim wypadła bardzo przyzwoicie i na tyle potrafiła mnie wciągnąć, że przeczytanie tej książki zajęło mi raptem jeden dzień. Ciekawe jest
tutaj umiejscowienie akcji i czasu już nie we Lwowie ale w powojennym Wroclawiu, w którym Popielski ukrywa się przed służbami bezpieczeństwa. Szkoda tylko, że autor nie pokusił się o bardziej szczegółowe rozwinięcie losów Popielskiego w czasie wojny - ich zarys jest tutaj przestawiony bardzo ciekawie i z pewnością chciałabym coś więcej dowiedzieć się na ten temat.

Rzeki Hadesu", choć nie zaskakują, trzymają dobry poziom pod względem fabularnym bo pod względem warsztatowym to - również jak zwykle - prawdziwy majstersztyk.

Kwiatowe kwietniowe Wyzwanie Czytelnicze.

Wymyślna intryga, odrażająca zbrodnia, zagadka rozwiązana. Jak to u Popielskiego.
Tym razem nie we Lwowie, więc obawiałam się, że powieść straci swój urok. Nie straciła.
Wrocław, 1946 rok, Łyssy się ukrywa, Leokadia w więzieniu, a Mock na gościnnych występach. W tym tomie trochę makabrycznie, mocno obrzydliwie, ale jak zwykle wciągająco, z motywem rzadko spotykanych białych kwiatów w tle i zapachem jaśminu. Bystrość i potęga umysłu detektywa jest nie do przecenienia.

Jak zwykle Krajewski to znak jakości, a Popielski to klasa sama w sobie.

Kwiatowe kwietniowe Wyzwanie Czytelnicze.

No, wreszcie jestem usatysfakcjonowana, gładko się czyta.

No, wreszcie jestem usatysfakcjonowana, gładko się czyta.

Mam lekki niedosyt, a to dlatego, że jest to jedyna powieść Krajewskiego, której nie znałam przed obejrzeniem serialu "Erynie", a który to serial rewelacyjnie uwypuklił postać chorego, zboczonego Tośka. W książce nie dość mocno on wybrzmiewa, a szkoda, bo potencjał ogromny.

Widzę jeszcze jeden mankament: słaba psychologia głównego złoczyńcy-gwałciciela. Co prawda dostajemy genezę wyjaśniającą, dlaczego stał się tym, kim jest, ale jest ona podana płasko, bez solidniejszego psychologicznego pogłębienia.

Natomiast całość, jak to u Krajewskiego, cudownie wynaturzona i estetycznie wyborna. Męczarnie Leokadii! Pomysł z kwiatami! Drugie spotkanie Popielskiego z Mockiem i scenka z wspólnym piciem i krawatami! Twist z Brzozowskim! Słowem, miód na moje czarne serce.

Nie potrafię chyba wytłumaczyć, dlaczego ta część cyklu z Edwardem Popielskim przypadła mi do gustu tak bardzo. Delektowałam się tą krótką powieścią zamiast raz-dwa ją połknąć. Zawsze, gdy otwieram kolejny tom tej serii, czuję się jak na spotkaniu ze starymi znajomymi, a we Lwowie - jak w domu. Klimat zawsze ten sam, choć zmienia się czas akcji. Tym razem mamy jednocześnie przeskok do Wrocławia w 1946 r., ale i Lwów z 1932 (1933?). Zagadka kryminalna jest nietypowa i wstrząsająca. Wyjaśnienie sprawy lwowskiej sprzed lat jest oczywiście kluczem do rozwiązania powojennego śledztwa. Retrospekcja zajmuje większość książki. Sprawa nie jest oczywista, autor podrzuca sporo zmyłek. Nie może się obyć bez jakiegoś mordobicia i zagrożenia dla Popielskiego i jego rodziny. Praktycznie nie mam się do czego przyczepić.

• Kryminał
  • Kryminały