Chiny. Instrukcja obsługi.

Gebrauchsanweisung für China
978-83-60569-16-0
podróże, Chiny, reportaż
beladonna

Ta książka nie ma być encyklopedią, ale raczej kieszonkowym słowniczkiem. Poważnym i zarazem komicznym, absurdalnym i smutnym, wesołym i wieloznacznym - podobnie jak same Chiny, kiedy spojrzy się na nie więcej, niż jeden raz. Niejedno zagadnienie dręczyło mnie latami, inne wyrosły mi przed nosem przy porannym przebudzeniu, jeszcze inne sprawiały mi nie ukrywaną radość. Są tutaj kawałeczki mozaiki, migawki, małe szkice, które można złożyć w większy obraz według własnego uznania. Ale bez obaw: do lektury tej książki nie trzeba znać chińskiego.

źródło opisu: okładka

Riwona | 2016-01-14
Na półkach: Podróże, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2015

Polubiłam te małe szkice w poręcznym formacie, i polecam zwłaszcza tym, którzy wybierają się do Państwa Środka.

Migawki w niej zawarte pomogły mi wyostrzyć wzrok i nakierować aparat fotograficzny na: długi paznokieć i odsłonięty brzuch mężczyzn, maluchy w ubrankach z dziurką ;-), elementy budowli, zachowania mieszkańców.

Każdy rozdział zaczynają chińskie ideogramy - przydatne zwłaszcza te często widziane ;-) Autor znajduje przykład na... i od razu jest gotowy podać kontrprzykład, co potwierdza, że Chiny to wszystko na raz w ogromnej ilości, bez konkretnej definicji...

Spojrzenie z uporządkowanej, niemieckiej strony na chińską kulturę, zwyczaje, kuchnię (w trakcie 8 letniego pobytu autora) jest ciekawe i zabawne. Taką mieszankę lubię i pewnie nie będę osamotniona.

kokoszka | 2014-12-28

Całkiem zabawna książka racząca ciekawostkami na temat współczesnego życia w Chinach. Napisana przez niemieckiego sinologa, który ocenia Chiny bardzo pozytywnie jako pasjonat i chwilowy imigrant. Nie jest wybitnym dziełem, może jednak jest to plus dla osób, które nie szukają wyrafinowanej literatury na temat Państwa Środka, a chcą się najzwyczajniej dowiedzieć czegoś nowego. Książka bardzo podeszła bliskiej mi osobie, która do tej pory nie miała zbyt wielkiego pojęcia w kwestii Chin. Szybko się czyta.

piaskoryb | 2016-02-21
Justyna Targ | 2016-01-03