Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura

Nominacja w plebiscycie 2020
Kai Strittmatter Wydawnictwo: W.A.B. literatura faktu
Die Neuerfindung der Diktatur - Wie China den digitalen Überwachungsstaat aufbaut und uns damit herausfordert
Agnieszka Gadzała
W.A.B.
Literatura niemiecka Chiny Chińska Republika Ludowa ChRL dyktatura cyfryzacja autorytaryzm kontrola obserwacja nowoczesne technologie sztuczna inteligencja bazy danych reportaż
literatura faktu
Agnieszka Gadzała

Wyróżniona opinia i

Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura

Z tematem wykorzystania nowoczesnych technologii w służbie Xi Jinpinga, miałem okazję zetknąć się już kilka razy, lecz zawsze z perspektywy amerykańskiej.
Tutaj obraz współczesnych Chin nakreśla obywatel kraju Unii Europejskiej.
Jest to dobry reportaż – otrzymałem to czego oczekiwałem.
Wnioski niestety smutne. Możemy sobie czytać książkę Soshany Zuboff o kapitaliźmie...

Zacznę od polecenia 2 książek „Marksizm Kulturowy” D.Rozwadowskiego oraz „System. Od Lenina do Putina” G.Brauna. A to dlatego, że mechanizmy zniewalania i kontrolowania ludzi od lat są takie same, zmieniają się tylko czasy i trzeba się dostosować do realiów otaczającego świata, a autor wielokrotnie podkreślał, że Chińczycy opierają się m.in. na ideach Marksa. Doskonale...

Doskonała, rzetelna, otwierająca oczy książka. Mimo bardzo spokojnego, wyważonego tonu, poraża i przeraża ukazując zdeprawowaną, amoralną chińską rzeczywistość. Trafnie ostrzega, że w przyszłości to może być także nasza codzienność. Autor w zdecydowany i uzasadniony sposób odrzuca częste podejście do Chin - przeliczając płynące stamtąd pieniądze, wygłasza się frazesy: to...

Niesamowita książka. W bardzo metodyczny sposób opisuje współczesne Chiny i postać Xi Jingpinga. Świetnie pokazuje jak dalekosiężne i skuteczne są plany Chin w kwestii kontroli światowej polityki. Pokazuje jednocześnie bezsilność polityki światowej, a wręcz wspieranie reżimu Xi.

Jeden, czy dwa z początkowych rozdziałów dość ciężki i może zniechęcić, ale polecam doczytać do...

Największe wrażenie na mnie wywarły rozdziały o wykorzystaniu SI do inwigilacji oraz wielu innych rzeczy. Czytało się to jak jakieś Science Fiction i nie zazdroszczę Chińczykom żyć w takim kraju.

Rewelacyjna książka. Zgadzam się absolutnie z poprzednią recenzją, że łatwo zauważyć jej uniwersalny charakter, a to co dzieje się w samych Chinach powinno być przestrogą dla innych, manipulowanych społeczeństw.

Wbrew pozorom, bardzo uniwersalna książka. Opisuje co się dzieje w Chinach i jak KPCH kontroluje społeczeństwo, ale z łatwością można zobaczyć te same techniki i sposoby wykorzystywane np. w obecnej Polsce. Przestroga dla, jeszcze, wolnego społeczeństwa.

Zaczęłam słuchać tej książki w dniu, w którym w naszym kraju umilkły media. Drobiazgowa analiza tego, w jaki sposób przejmuje się kontrolę nad społeczeństwem, dlaczego kłamstwo w systemie autorytarnym jest wszechobecne i nikomu nie zależy na tym, aby ludzie w nie wierzyli i czemu oraz w jaki sposób należy zawłaszczyć przekaz informacji wstrząsnęły mną do głębi. Mimo, że...

Ta książka to opis tego, jak państwo chińskie bawi się w Big Brothera na ogromną skalę. Najludniejszy kraj świata, miliony kamer śledzących każdy ruch obywatela, system kar i nagród dla grzecznych i niepokornych poddanych, wszechobecna inwigilacja.
Oglądałem swego czasu "Black Mirror", największe wrażenie zrobił na mnie odcinek o systemie zbierania punktów, dzięki którym...

Ciekawe podsumowanie polityki cyfryzacji współczesnych Chin. Przerażające, a zarazem fascynujące podejście rządzących.
Jedynie w czym można się pogubić to mnogość nazwisk roznych osobowości.

Dyskusje

1 250