Demon w Watykanie. Legioniści Chrystusa i sprawa Maciela

Il demonio in Vaticano: I Legionari di Cristo e il caso Maciel
watykan, demon
literatura faktu
Szymon

Największy skandal w dziejach wyższej hierarchii kościelnej ostatnich paru stuleci. Wstrząsający reportaż o jednej z najmroczniejszych postaci współczesnego Kościoła: Gabrielu Macielu. Mimo że dopuścił się najcięższych zbrodni: pedofilii, poligamii (choć był księdzem!) i licznych malwersacji, długi czas pozostawał nieuchwytny i zaliczano go do bardzo wpływowych ludzi wotoczeniu papieża Jana...

Wstrząsający reportaż o jednej z najmroczniejszych postaci współczesnego Kościoła: Gabrielu Macielu. Mimo że dopuścił się najcięższych zbrodni: pedofilii, poligamii (choć był księdzem!) i licznych malwersacji, długi czas pozostawał nieuchwytny i zaliczano go do bardzo wpływowych ludzi wotoczeniu papieża Jana Pawła II. Ujawnienie jego zbrodniczej działalności wstrząsnęło Watykanem i odbiło się echem na całym świecie. Kto go chronił i dlaczego?

źródło opisu: https://datapremiery.pl/franca-giansoldati-demon-w...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/demon-w-watykanie-legionisci-...»

Michał | 2019-03-15
Przeczytana: 15 marca 2019

Wstrząsająca książka! Psychopata na najwyższych szczeblach Kościoła Katolickiego. Myślał chyba, że człowiek o jego pozycji, bądź co bądź robiący wiele dobrego, ma prawo grzeszyć bardziej. Autorka na siłę stara się uświadomić czytelnikowi, że nasz Papież o wszystkim wiedział i nic z tym nie zrobił. Może nie wie, że głowa Kościoła z racji ogromu pracy w wielu sprawach musi polegać na swoich współpracownikach. Ci natomiast nie raczyli przedstawiać dowodów. Tak widzę tę sprawę. Warto się zapoznać.

Felzmann | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Brakuje w tej książce - może przeoczyłem, bo słuchałem audiobooka - kluczowego wyznania Marciala Maciela, które podobno wygłosił na łożu śmierci. Nie chciał się wyspowiadać i rzucił: "JA NIE WIERZYŁEM W BOGA, PRZEPRASZAM". Nawet jeśli wymyślił je, któryś z dziennikarzy, to trzeba przyznać, że idealnie pasuje do tego jegomościa i jestem absolutnie przekonany, że Maciel w żadnego tam boga nie wierzył.

Robert Witoslawski | 2018-05-25
Przeczytana: 22 maja 2018

Po przeczytaniu tej książki zadajesz sobie przede wszystkim dwa pytania -
po pierwsze - jak to możliwe?
jak to możliwe by wielka, międzynarodowa organizacja przez dziesiątki lat nic nie wiedziała o tych rzeczach?
jak to możliwe by nikt nie wiedział o tym że założyciel Legionów miał dwie żony? molestował seksualnie dziesiątki (a może i setki) osób? że żył jak milioner? że jego organizacja bardziej przypominała sektę? że robiono z niego świętego i uprawiano kult jednostki?
po drugie - ile z tego wiedział Jan Paweł II?
Ile z tego co robił Maciel było wiadome papieżowi? Ile z tych zatrzymywało się na Stanisławie Dziwiszu?
ile w tym polityki? ile w tym chodziło o pieniądze?
pytania... pytania...
ale najważniejszym pytaniem dla mnie jest to -
jeżeli dziś na świecie istniałby kolejny "Maciel" -
czy kościół zachowałby się inaczej?
???

Warto przeczytać! - warto wiedzieć!

Mateusz Straszewski | 2018-08-30
Na półkach: 2018, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Ciężko wystawić ocenę. Literacko nie prezentuje się ona za specjalnie. A w obliczu wiedzy, którą za sobą niesie nie da się tak po prostu skrytykować. Dobrze, że taka literatura pojawia się w Polsce, dobrze, że mówi się głośno o tych sprawach. Warto znać, warto szukać tego typu pozycji. Potem to wszystko przemyśleć i posłuchać co mówi polski kler.

Czytaczyk | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

„Demon w Watykanie. Legioniści Chrystusa i sprawa Maciela”, to wstrząsająca i niezwykle emocjonująca lektura.

Opowiada o prawdziwej historii Marciala Maciela Degollado, który był jednym z najbardziej wpływowych kapłanów w Kościele Meksykańskim. Był założycielem Legionu Chrystusa, jednego z najbardziej rozwijających się współcześnie zgromadzeń katolickich. Jak to się stało, że nikt przez tak czas nie zauważył tego, co wyrabiał? Mężczyzna dopuścił się wielu złych czynów. Miał trzy różne tożsamości, był poligamistą. Co najgorsze był również pedofilem i dopuścił się niejednej malwersacji. W głowie się nie mieść, że tak wpływowa i znana postać robiła to wszystko za plecami innych, w tym papieża Jana Pawła II. Franca Fiansoldati w mistrzowski sposób przybliża tę sprawę czytelnikowi. Porusza kwestię nieudolności dochodzenia i rozpływających się w powietrzu dowodów.

Nie byłam w stanie oderwać się od lektury, bez uprzedniego jej skończenia. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym.

zaczytanasowka | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Maciel to bardzo dziwna postać.
Z jednej strony inteligentny, przystojny, charyzmatyczny i pewny siebie ksiądz, który przyciąga tłumy. Zakon Legioniści Chrystusa, to ogromne przedsięwzięcie i z punktu logistycznego oraz ekonomicznego. Z wszystkim radził sobie świetnie. Miał jeszcze jedną ważną cechę, która mu pomogła zajść na szczyt. Nasz bohater pojawiał się zawsze w odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu.
Natomiast z drugiej strony mamy oblicze potwora.
Narkoman, pedofil, bigamista ( tak, podczas posługi miał dwie żony).
Zatrważający obraz ludzkiego oblicza.
www.zaczytanasowka.pl

Natalia | 2018-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Czytając książkę miałam jednocześnie dwa odczucia. Pierwsze to wrażenie dotknięcia czegoś naprawdę obrzydliwego. Drugim z nim było coś w rodzaju "cholera, jaki on był przebiegły".
Inteligencji, ojcu Macielowi, niestety nie można odmówić.

Perfidny i przebiegły do granic możliwości. Już jako duchowny, tworząc fałszywą tożsamość, założył dwie rodziny. Jedną w Rzymie, drugą w Hiszpanii. Związał się z dwoma kobietami, które nie miały pojęcia o tym, że ich "mąż" tak naprawdę jest wpływowym księdzem. Dzięki konsekwentnemu unikaniu konferencji prasowych, zdjęć i jakichkolwiek mediów, udało mu się ukryć przed nimi swe prawdziwe oblicze. Prawda wyszła na jaw po dwudziestu latach.

Pedofil, oszust, narkoman.
Ulubieniec i bliski współpracownik najwyższych dostojników Watykanu. Bardzo szybko zaskarbił sobie łaski Jana Pawła II. Był przez niego szanowany niemalże do końca życia.
Czy papież wiedział coś o prawdziwym obliczu ojca Maciela? Oficjalna wersja brzmi: nie. Jednak ciężko uwierzyć w...

Ailith | 2018-07-16
Przeczytana: 11 lipca 2018

Po przeczytaniu tej książki jestem na „tak” i na „nie”
Na „tak” bo ten beletrystyczny reportaż jest dobrze napisany i pozwala na wyrobienie sobie własnego zdania na ten temat, bez narzucania obowiązkowego punktu widzenia.
Jestem na „nie” bo to po prostu oburzające jak wiele można ukryć i kupić odpowiednią pozycją i pozorami w Watykanie. Aż sunie się na język rozżalenie – widzisz Boże, a nie grzmisz. Nawet takie znakomitości jak Jan Paweł II nie dawały wiary w zeznania ludzi pokrzywdzonych. I jak tu wierzyć...

Piotr | 2018-09-22
Przeczytana: 22 września 2018

Jeśli ktoś nigdy nie słyszał o Macielu - warto przeczytać. W przeciwnym razie nie warto, książka dość ogólnikowa, mało faktów, dużo wodolejstwa. Szkoda, bo temat ważny.

Tadeusz | 2019-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Ważniejsze od Dobra Kościoła (instytucji)jest Dobro Wiernych.