W cieniu rozkwitających dziewcząt

Okładka książki W cieniu rozkwitających dziewcząt Marcel Proust
Okładka książki W cieniu rozkwitających dziewcząt
Marcel Proust Wydawnictwo: Officyna Cykl: W poszukiwaniu utraconego czasu (tom 2) klasyka
klasyka
W poszukiwaniu utraconego czasu (tom 2)
À la recherche du temps perdu. À l’ombre des jeunes filles en fleurs
Officyna
2019-12-06
2019-12-06
Wawrzyniec Brzozowski
Inne

O samym Prouście trudno pisać takiemu laikowi jak ja, ale uwielbiam to opus magnum. Teraz z upływem czasu jeszcze bardziej. Wypada podziękować Wydawnictwo Oficyna za pomysł nowego tłumaczenia Prousta. Arcydzieło jest dużo bardziej przystępne niż w wersji Boya. Czyta się znakomicie. Nie jest to utracony czas.

Kończę przygodę z Proustem na drugim tomie. Próbowałem, mogę to powiedzieć z czystym sumieniem.
Są na szczęście utwory traktujące o podobnych sferach życia, nie będące jednoczesnie formą autoerotyzmu literackiego i całkowicie zbędnym a zarazem nudnym potokiem mysli, jakim jest w mojej opinii "w poszukiwaniu straconego czasu".
Nie chodzi o to, że brak jest akcji, choćby w "Czarodziejskiej górze" przez 500 stron nie działo się nic, czuć było jednak napięcie, dało się identyfikować z bohaterem i go polubić. Nie da się powiedzieć tego samego o dziele i narratorze Prousta.
Nie rozumiem fenomenu tej książki, ale pewnie po prostu się nie znam.

Nie chodzi o to, że brak jest akcji, choćby w...

Tak, jak sobie obiecałem, wziąłem się za drugi tom. Autor nadal czaruje (lub nudzi – zależy kiedy) rozbudowanymi opisami.
Jak czytam o losach zakochanego Swana, myślę sobie, że to bardzo naiwny gość…
Nie będę się rozpisywał, bo nie jest łatwo pisać o tej książce. Niemniej podtrzymuję to, że ma w sobie coś, co sprawia, że czytam dalej, choć to rozrywka dla wytrwałych ;-)

Jak czytam o losach zakochanego Swana, myślę sobie, że to bardzo naiwny gość…

• Literatura francuska
  • Klasyki