Pozytonowy detektyw

Okładka książki Pozytonowy detektyw Isaac Asimov
Okładka książki Pozytonowy detektyw
Isaac Asimov Wydawnictwo: Rebis Cykl: Roboty (tom 1) fantasy, science fiction
Roboty (tom 1)
The Caves of Steel
Rebis
2016-01-01
2016-01-01
Julian Stawiński

Bardzo ciekawa i inspirująca książka. Fantastyczne przedstawienie przyszłości, poprzez wątek kryminalno-detektywistyczny. Czytając odniosłem wrażenie, że ten wątek, był tylko tłem dla opowiedzenia wizyjnych prognoz stworzonych przez Asimova, odnośnie funkcjonowania mieszkańców ziemii w przyszłości. Dużo elementów już ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pozostaje tylko czekać na ruchome chodniki, przybyszy z innego wymiaru i może uda nam się dożyć momentu zagrania w „Ucieczkę po pasach”.

Poczatek jest dosc meczacy, nie wiadomo o co chodzi, a autor niczego nie wyjasnia. Ale ksiazka szybko sie rozkreca i zaczyna byc bardzo ciekawa.
Mimo swoich lat, swietnie sie ja czyta. Widac, ze ma dziesiatki lat, bardzo wyraznie sie to odczuwa, ale w niczym to nie przeszkadza, wzbudza wesolosc, poblazliwosc i usmiech na twarzy.
Autor kompletnie i calkowicie inaczej patrzy na wiele spraw, niz teraz my, nie ma czegos takiego jak SI, owczesny robot to nie to samo co wspolczesny.

Autor kompletnie i calkowicie inaczej patrzy...

Po prostu zajefajne. Polecam

Po prostu zajefajne. Polecam

Kryminał osadzony w świecie dalekiej przyszłości, w której nowojorskiemu detektywowi w rozwiązaniu sprawy morderstwa towarzyszy robot. Smaczku dodaje fakt, że roboty są na Ziemi znienawidzone. W książce wyczuwalny jest styl noir który bardzo lubię, brudne miasto, detektyw podążający po zapomnianych miejscach, zakamarkach. Po wejściu w świat Miasta nie mogłem się od niego uwolnić. Dodatkową zaletą tej książki są filozoficzne przemyślenia o wspólnej egzystencji ludzi i robotów, o ludzkiej przeszłości i przyszłości. W tych filozoficznych rozważaniach książka wcale się nie zestarzała. Polecam!

Zachęcające wejście w świat przyszłości Asimova. Prowadzone ciekawie śledztwo stanowi narracyjną oś do pokazania możliwości współistnienia zaawansowanych sztucznych inteligencji z ludźmi. Asimov wiele lat temu postawił pytania, które dziś wzbudzają nową falę zainteresowań, obaw i potencjalnych problemów .

Mistrz gatunku w powieści detektywistycznej osadzonej w przyszłości gdzie część ludzkiej rasy skolonizowała Kosmos a część bytuje na Ziemi mieszkając w ogromnych, osłoniętych kopułami miastach. Każda z "podras" ze swoimi cechami, problemami i nadziejami.
Roboty - są normalnością u Przestrzeniowców a u Ziemian niemile widziane z wielu powodów.
I nagle dochodzi do morderstwa a nietypowy duet człowiek i robot nowej generacji próbują rozwikłać zagadkę: kto zabił?
W powieści mamy wszytko, co można oczekiwać od s-f (świat przyszłości z ekspansją kosmiczną w tle) oraz od kryminału (stopniowo, poszczególne fragmenty składają się w logiczną całość). Ponadto ciekawe postacie bezdusznego R.Daneela oraz detektywa Baleya wplecione w filozoficzne zagadnienia dotyczące nowej "rasy" - robotów.

I nagle dochodzi do morderstwa...

Kryminał science-fiction - tak go też reklamuje Autor w przedmowie - które niesie ze sobą o wiele więcej. Wiele kryminałów to dość bezmyślne czytadła - ale równie potrzebne, nie każda książka musi służyć czemuś więcej niż rozrywce - i co najwyżej ustami bohaterów jest wyrażany jakiś komentarz, ewentualnie w ogólnej zagadce (typu zabił przez poglądy, z problemów społecznych etc).

Tutaj mamy historię naszpikowaną futurologicznymi rozważaniami; tak technologicznymi, jak i społecznymi. Jak może wyglądać społeczeństwo, wzajemne relacje Ziemian i kolonistów. A główną zagadką jest nie tyle morderstwo, co Prawa Robotyki - i to właśnie próbują rozwikłać bohaterowie.

Całość zaskakująco lekka i osobom zainteresowanym zwykłym relaksem również powinna się spodobać.

Wartka akcja, trzyma w napięciu aż do końca.

Wartka akcja, trzyma w napięciu aż do końca.

Para detektywów, człowiek i robot, współpracuje przy sledztwie nad morderstwem Przestrzeniowca. Kryminał SF osadzony w świecie, gdzie Ziemianie zdążyli zasiedlić już 50 innych planet i stracić z nimi dobre stosunki. Na Ziemi panuje coraz większy ścisk, grożący zagładą, a mimo wszystko niechęć do Robotów oraz Przestrzeniowców nadal przeszkadza w racjonalnym myśleniu i hamuje Ziemian przed wznowienie kolonizacji kolejnych planet.
Całkiem dobrze się to czyta choć bliżej książce do kryminału niż do typowego SF.

Ciekawe połączenie kryminału z fantastyką naukową. Pozbawione zbędnych szerokich opisów. Skupiające się na istocie człowieczeństwa oraz robotyzmu.

Pomimo, że książka powstała ponad 70 lat temu, pytania, które stawia są dziś niezwykle aktualne. W naszym realnym świecie sztuczna inteligencja wchodzi w zasadzie wszędzie. Jest coraz to mądrzejsza, coraz to sprytniejsza. Ułatwia pozornie życie, ale też wchodzi w nie z butami. Najnowszy wynalazek jakim jest ChatGPT budzi podziw ale i strach.

Rodzi się pytanie: gdzie są nasze prawa robotyki? Dlaczego dziś jedyną zasadą jest brak zasad?

Zachęcam do przeczytania tej książki i zadania sobie i bliskim tych pytań. Czas pędzi, a zakręt, za którym stoi świat Asimova już blisko.

• Science Fiction
  • Sci-fi