Pozytonowy detektyw

Okładka książki Pozytonowy detektyw Isaac Asimov
Okładka książki Pozytonowy detektyw
Isaac Asimov Wydawnictwo: Rebis Cykl: Roboty (tom 1) fantasy, science fiction
2023-03-01
Zbigniew A. Królicki
roboty Asimov sci-fi Isaac Asimov

Okładka książki Pozytronowy człowiek Isaac Asimov, Robert Silverberg
Pozytronowy cz... Isaac Asimov, Rober...
Okładka książki Droga Do Science Fiction. Od Wellsa Do Heinleina Isaac Asimov, Edgar Rice Burroughs, Aldous Huxley, Murray Leinster, Jack London, H.P. Lovecraft, Lester del Rey, Olaf Stapledon, Herbert George Wells, Jack Williamson, Alfred Elton van Vogt
Droga Do Scien... Isaac Asimov, Edgar...
Okładka książki Arcydzieła. Najlepsze opowiadania science fiction stulecia Poul Anderson, Isaac Asimov, Terry Bisson, Ray Bradbury, Orson Scott Card, Arthur C. Clarke, John Crowley, George Alec Effinger, Harlan Ellison, William Gibson, James Patrick Kelly, Ursula K. Le Guin, George R.R. Martin, Larry Niven, Frederik Pohl, Theodore Sturgeon, Michael Swanwick, Harry Turtledove, Robert Charles Wilson
Arcydzieła. Na... Poul Anderson, Isaa...
Okładka książki Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Gregory Benford, Michael Bishop, Jorge Luis Borges, Edward Bryant, Algis Budrys, Avram Davidson, Gardner Raymond Dozois, George Alec Effinger, Frank Herbert, Daniel Keyes, Stanisław Lem, Barry N. Malzberg, George R.R. Martin, Richard Matheson, Vonda Neel McIntyre, Walter Miller, Bob Shaw, James Tiptree, Jack Vance, John Varley, Joan D. Vinge, Ian Watson, Kate Wilhelm, Gene Wolfe
Droga do scien... Gregory Benford, Mi...

Bardzo ciekawa i inspirująca książka. Fantastyczne przedstawienie przyszłości, poprzez wątek kryminalno-detektywistyczny. Czytając odniosłem wrażenie, że ten wątek, był tylko tłem dla opowiedzenia wizyjnych prognoz stworzonych przez Asimova, odnośnie funkcjonowania mieszkańców ziemii w przyszłości. Dużo elementów już ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pozostaje tylko czekać na ruchome chodniki, przybyszy z innego wymiaru i może uda nam się dożyć momentu zagrania w „Ucieczkę po pasach”.

Poczatek jest dosc meczacy, nie wiadomo o co chodzi, a autor niczego nie wyjasnia. Ale ksiazka szybko sie rozkreca i zaczyna byc bardzo ciekawa.
Mimo swoich lat, swietnie sie ja czyta. Widac, ze ma dziesiatki lat, bardzo wyraznie sie to odczuwa, ale w niczym to nie przeszkadza, wzbudza wesolosc, poblazliwosc i usmiech na twarzy.
Autor kompletnie i calkowicie inaczej patrzy na wiele spraw, niz teraz my, nie ma czegos takiego jak SI, owczesny robot to nie to samo co wspolczesny.

Autor kompletnie i calkowicie inaczej patrzy...

Po prostu zajefajne. Polecam

Po prostu zajefajne. Polecam

Kryminał osadzony w świecie dalekiej przyszłości, w której nowojorskiemu detektywowi w rozwiązaniu sprawy morderstwa towarzyszy robot. Smaczku dodaje fakt, że roboty są na Ziemi znienawidzone. W książce wyczuwalny jest styl noir który bardzo lubię, brudne miasto, detektyw podążający po zapomnianych miejscach, zakamarkach. Po wejściu w świat Miasta nie mogłem się od niego uwolnić. Dodatkową zaletą tej książki są filozoficzne przemyślenia o wspólnej egzystencji ludzi i robotów, o ludzkiej przeszłości i przyszłości. W tych filozoficznych rozważaniach książka wcale się nie zestarzała. Polecam!

Zachęcające wejście w świat przyszłości Asimova. Prowadzone ciekawie śledztwo stanowi narracyjną oś do pokazania możliwości współistnienia zaawansowanych sztucznych inteligencji z ludźmi. Asimov wiele lat temu postawił pytania, które dziś wzbudzają nową falę zainteresowań, obaw i potencjalnych problemów .

Mistrz gatunku w powieści detektywistycznej osadzonej w przyszłości gdzie część ludzkiej rasy skolonizowała Kosmos a część bytuje na Ziemi mieszkając w ogromnych, osłoniętych kopułami miastach. Każda z "podras" ze swoimi cechami, problemami i nadziejami.
Roboty - są normalnością u Przestrzeniowców a u Ziemian niemile widziane z wielu powodów.
I nagle dochodzi do morderstwa a nietypowy duet człowiek i robot nowej generacji próbują rozwikłać zagadkę: kto zabił?
W powieści mamy wszytko, co można oczekiwać od s-f (świat przyszłości z ekspansją kosmiczną w tle) oraz od kryminału (stopniowo, poszczególne fragmenty składają się w logiczną całość). Ponadto ciekawe postacie bezdusznego R.Daneela oraz detektywa Baleya wplecione w filozoficzne zagadnienia dotyczące nowej "rasy" - robotów.

I nagle dochodzi do morderstwa...

Kryminał science-fiction - tak go też reklamuje Autor w przedmowie - które niesie ze sobą o wiele więcej. Wiele kryminałów to dość bezmyślne czytadła - ale równie potrzebne, nie każda książka musi służyć czemuś więcej niż rozrywce - i co najwyżej ustami bohaterów jest wyrażany jakiś komentarz, ewentualnie w ogólnej zagadce (typu zabił przez poglądy, z problemów społecznych etc).

Tutaj mamy historię naszpikowaną futurologicznymi rozważaniami; tak technologicznymi, jak i społecznymi. Jak może wyglądać społeczeństwo, wzajemne relacje Ziemian i kolonistów. A główną zagadką jest nie tyle morderstwo, co Prawa Robotyki - i to właśnie próbują rozwikłać bohaterowie.

Całość zaskakująco lekka i osobom zainteresowanym zwykłym relaksem również powinna się spodobać.

Wartka akcja, trzyma w napięciu aż do końca.

Wartka akcja, trzyma w napięciu aż do końca.

Para detektywów, człowiek i robot, współpracuje przy sledztwie nad morderstwem Przestrzeniowca. Kryminał SF osadzony w świecie, gdzie Ziemianie zdążyli zasiedlić już 50 innych planet i stracić z nimi dobre stosunki. Na Ziemi panuje coraz większy ścisk, grożący zagładą, a mimo wszystko niechęć do Robotów oraz Przestrzeniowców nadal przeszkadza w racjonalnym myśleniu i hamuje Ziemian przed wznowienie kolonizacji kolejnych planet.
Całkiem dobrze się to czyta choć bliżej książce do kryminału niż do typowego SF.

Ciekawe połączenie kryminału z fantastyką naukową. Pozbawione zbędnych szerokich opisów. Skupiające się na istocie człowieczeństwa oraz robotyzmu.

Pomimo, że książka powstała ponad 70 lat temu, pytania, które stawia są dziś niezwykle aktualne. W naszym realnym świecie sztuczna inteligencja wchodzi w zasadzie wszędzie. Jest coraz to mądrzejsza, coraz to sprytniejsza. Ułatwia pozornie życie, ale też wchodzi w nie z butami. Najnowszy wynalazek jakim jest ChatGPT budzi podziw ale i strach.

Rodzi się pytanie: gdzie są nasze prawa robotyki? Dlaczego dziś jedyną zasadą jest brak zasad?

Zachęcam do przeczytania tej książki i zadania sobie i bliskim tych pytań. Czas pędzi, a zakręt, za którym stoi świat Asimova już blisko.

• Science Fiction
  • Sci-fi