Kroniki Lenny'ego Syberia

Ewa Sosnowska Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2020-02-06
2020-02-06
romans miłość lovestory literatura obyczajowa

www.tinarecenzuje.pl

Kroniki Lenny’ego. Syberia” autorstwa Pani Ewy Sosnowskiej, to trzeci egzemplarz, który wyszedł od autorki i to powierzchownie sądząc (bez zagłębiania się w treść) nie byle jaki. Z okładki można dowiedzieć się, że historia będzie o parze, która postanowiła zrobić sobie wycieczkę na Syberią tylko i wyłącznie ciężarówką. Według mnie bardzo intrygujący motyw, pokazujący na ile człowiek może być samowystarczalny w tak nieobliczalnych i trudnych warunkach dla nieprzystosowanego do takiego klimatu organizmu. Jest to książka przygodowa, więc i powinno być wiele zwrotów akcji. Temat ma potencjał, jestem ciekawa czy autorce uda się go wykorzystać maksymalnie. Jeśli też jesteście ciekawi, a sądząc po tym, że doszliście już do tego momentu – tak, zatem czytajcie dalej.

Ewa Sosnowska – młoda pisarka , sądząc po stylu w jakim są książki autorki, oraz wplecionych w treść zwrotów, które wykluczają osobę w bardziej zaawansowanym wieku. Pochodzi z Polski, na swoim koncie na chwilę obecną ma trzy książki, każda z nich jest z gatunku „literatura obyczajowa i romans”. Jej debiutująca powieść ukazała się w 2016 roku pod tytułem „Czekoladowe randez-vous”, kolejno „Majka” (2020 rok),oraz dzisiaj recenzowane „Kroniki Lenny’ego Syberia”.

Co mógłbyś zrobić szalonego w życiu, co zapadłoby do końca Twojego żywota w pamięci? Główny bohater – Paweł „Lenny” już wie, jest to wyprawa ciężarówką na Syberię. Pomysł narodził się w wyniku pochopnego zakładu z kolegami, niebawem będzie miał szansę się dowiedzieć, co to jest przygoda życia. W tej jakże szalonej podróży będzie mu towarzyszyć Aśka – jego dziewczyna. Czas jaki mają na wykonanie zadania to dwa miesiące. Czy uda im się podołać wyzwaniu? Jak ta niebezpieczna wyprawa wpłynie na nich i ich związek? Czy umocni ich uczucie jakim siebie darzą, a może poróżni? Jedno jest pewne, ani On, ani Ona nie zdają sobie sprawy jak niesamowite wrażenia czekają ich podczas wyprawy, oraz jakie poważne decyzje będą musieli przemyśleć i podjąć.

Lektura została podzielona na krótkie epizody, te są prowadzone z różnych perspektyw, najpierw czytelnik widzi sytuację oczami tytułowego Lenny’ego, czyli Pawła, a następnie Asi, bądź też pojawia się nieoznakowany miks, przez co odbiorca może się lekko zagubić. Nakreślenie wyglądu bohaterów sięga prawie zera, ich charakter często jest infantylny, na pewno nie dopasowany do wieku. Początek książki jest bardzo przesłodzony, nie zabraknie pieszczotliwych zwrotów przykładowo: „mój szaleniec”, „kochany/mój wariat”. Nie zachęca do czytania, chyba, że czytelnik gustuje w przegadanych powieściach, pełnych ckliwych określeń, a główny bohater to szablonowy typ pantoflarza.

Lektura straciła też u mnie na wiarygodności, niespotykany przypływ dożywotniego szczęścia dla bohaterów, kiedy w życiu rzeczywistym nie jest możliwa taka passa, los jest przewrotny. Czyta się w normalnym tempie, jednak autorka stanowczo za dużo razy powielała podobne sytuacje. Jest to jedna ze słabszych lektur jakie przyszło mi czytać w najbliższym czasie. Potencjał nie został wykorzystany, a szkoda, bo zapowiadało się bardzo dobrze. W twórczości nic się nie dzieje, nie można jej nazwać powieścią obyczajową, a raczej tanią historią o miłości, w której życie ma własny scenariusz ułożony, składający się z samych pozytywów, niczym żyli długo i szczęśliwie. Jestem zniesmaczona, że taki gniot trafił w moje ręce. Szkoda czasu i zachodu na taką drętwą ‘przygodę’. Nie polecam.

www.tinarecenzuje.pl

Lenny i Asia mają w planach wyruszyć w podróż życia – na Syberię. Nie jest to jednak spontaniczny pomysł, a wynik zakładu mężczyzny z kolegami. Przygotowania rozpoczynają od przerobienia ciężarówki tak, aby ich podróż odbyła się w wygodnych warunkach. Są w sobie bardzo zakochani i chcą by ta wyprawa, nie tylko dostarczyła im wspaniałych przeżyć, ale również pozwoliła pobyć z sobą, poznać się jeszcze bliżej.
Czy podróż się uda? Czy przeżyją niezapomniane przygody? Jak wpłynie to na ich związek?

Cała recenzja na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2020/03/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt_21.html

Z końcem stycznia zapowiadałam Wam premierę 📕 powieści obyczajowej KRONIKI LENNY’EGO. SYBERIA, autorstwa Ewy Sosnowskiej. Nie słyszałam wcześniej o tej autorce, więc też dlatego chciałam zaznajomić się z jej piórem. Opis 📗 książki jak i okładka bardzo mnie zaciekawiły i liczyłam na może nie bardzo ale na ciekawą, zawierającą sporo opisów z podróży 🚍 na Syberię lekturę. Ale nie … nie mogło być zbyt pięknie😕. Naszym bohaterem jest tytułowy Lenny, który nie chcąc przegrać zakładu z przyjaciółmi postanawia wyruszyć ciężarówką 🚍 na wyprawę na Syberię. Chłopak ma też od niedawna dziewczynę Asię, która zdecydowała się towarzyszyć mu w podróży. I właśnie obraz tej Asi jest jak dla mnie przerysowany … rozumiem, że dziewczyny znają się na wielu kwestiach męskich, ale Asia to jest chyba w tym mistrzynią, począwszy od projektowania ciężarówki na styl kampera. Od razu potrafi powiedzieć, gdzie dokładnie co ma się znajdować i jak ma zostać zamontowane, aby było to dla nich praktyczne w trakcie podróżowania. Mimo, że wcześniej nie aranżowała takiego rodzaju samochodu. Znalazła nawet rozwiązanie, gdzie ma znajdować się klatka dla … 🐰 królika. Tak królika, który będzie jechał z nimi … Asia posługiwała się cały czas tymi samymi zwrotami, gdzie miałam czasami dziwne wrażenie, że już to gdzieś czytałam. Cały czas spijali sobie z dziubków, co aż mdliło ;) Wielu autorów pokazuje daną sytuację z punktów widzenia dwóch a nawet trzech bohaterów, ale pokazanie tej samej sytuacji w niemalże taki sam sposób z punktu widzenia Asi i Lenny’ego to trochę jakby nabijanie nas w butelkę i dublowanie tej samej treści 🤨. Przemierzają tysiące kilometrów, spotykają mnóstwo ludzi, przytrafiają im się rozmaite przygody. Każdy kogo napotkają jest dla nich życzliwy, oferuje nocleg, posiłek … nie tak dawno oglądałam na Netflixie film dokumentalny młodego małżeństwa w Niemiec, które wraz z psem wyruszyło w podróż do Stanów. Jako cel założyli sobie odwiedzenie kilku Stanów m.in. Meksyk, Kanadę. Swoją podróż dokumentowali również na FP. I nie była to podróż usłana różami, zdarzali się ludzie o dobrym sercu, którzy oprowadzili ich po danym mieście, pokazali kulturę, czy to jak spędzają wolny czas. Ale przedstawiali też to na jakie trudności napotykali na granicach, czy przy ubieganiu się o możliwość przebywania w danym stanie. Po 📗 książce spodziewałam się czegoś podobnego do tego filmu, pokazaniu piękna krajobrazów w trakcie podróży, troski o siebie nawzajem ale takiej zdrowej troski nie lukrowanej, czy tego na jakie problemy natrafili w trakcie wypraw. Książka zaczyna się podobnie jak film, przebudową busa / ciężarówki na kamper … Nie wiem czy ktoś z Was czytał już książkę, ale jak dla mnie m.in. wymądrzanie się Asi było aż zbyt irytujące, co powodowało, że miałam katorgę aby dobrnąć do końca i z niechęcią po nią sięgałam bo dawałam jej szansę. Szkoda😔, bo liczyłam na naprawdę fajną lekturę a czuję duży niedosyt :(

Pamiętajcie, że to jest moja opinia i to, że jakaś książka nie przypadła mi do gustu nie oznacza, że Wam się nie spodoba ;) Po prostu liczyłam na coś więcej :)
------
Wydawnictwo Novae Res

Miałam duże oczekiwania wobec tej książki. Spodziewałam się historii umiejscowionej w mroźnej Syberii i codziennych spartańskich warunków z którymi będą walczyć bohaterowie, a tymczasem nic z tego tu nie zastałam. Niech Was nie zwiedzie zimowa okładka, bo zimy tu nie znajdziecie. Zamiast tego poznacie irytującą parę, Asię i Lenny'ego, spijającą sobie codziennie z dziubków, dla której największą tragedią podczas dwumiesięcznej wyprawy było to, że jednego dnia główny bohater wypił za dużo alkoholu, co doprowadziło do płaczu jego dziewczynę. Do tego te zakamuflowane wtrącenia o gotowości do uprawiania seksu wołające o pomstę do nieba. Miałam wrażenie jakoby głównym celem autorki było pokazanie jak bardzo kochają się główni bohaterowie, dlatego nie znalazłam choć jednej strony na której nie byłoby to zaakcentowane. No i to niezrozumiałe powielanie opisów tej samej sytuacji. Rozumiem, że można przedstawić historię z punktu widzenia kilku bohaterów, ale nie pojmuję sensu duplikowania tych samych wydarzeń. Nie mówiąc już o nic nie wnoszących dialogach czy nieciekawych miejscach odwiedzanych przez parę. A jakby tego było mało, to odniosłam wrażenie, że bohaterowie są w czepku urodzeni. Do jakiego miejsca by nie zawitali, jakich ludzi by nie poznali, to każdy zapraszał ich do siebie, proponował posłanie i jedzenie lub wręczał prezenty - tak jakby ci nieznajomi im ludzie należeli co najmniej do ich rodziny. Jedyny plus książki to złudzenie jakie wywołuje jej okładka. I w końcu powiedzenie "nie oceniaj książki po okładce" nabiera sensu.

Mój bookstagram: my.books.shelf

Powieść obyczajowa o Pawle i Asi, którzy pod wpływem zakładu wyruszają w daleką podróż samochodem ciężarowym. Przemierzając tysiące kilometrów napotykają wiele przygód, poznają masę ludzi.
Przyznam szczerze, że wcześniej nie słyszałam o tej autorce, ani o jej twórczości. Patrząc po fabule i opisie od autorki, spodziewałam się naprawdę świetnej książki z wątkiem przygodowym. W końcu, tak daleka wyprawa, tyle ciekawych miejsc do opisania - przecież nie może być nudno. Jednak, jak się okazało - dla mnie - niestety było. Ciągłe powtarzanie tych samych zwrotów, które naprawdę bardzo mnie irytowały, to niestety nie jedyna wada tej książki. Nie zrozumiałym dla mnie jest powtarzanie tych samych sytuacji, tylko z dwóch różnych perspektyw, jeśli dialogi i połowa opisu wydarzenia jest taka sama. W dodatku, niektóre przygody bohaterów były bardzo nierzeczywiste. Niestety, książka okazała się dla mnie wielkim rozczarowaniem. Pragnę tu zaznaczyć, że jest to tylko i wyłącznie moja opinia, którą nikt nie powinien się sugerować.

Książka warta uwagi. Polecam samemu przeczytać.

Książka warta uwagi. Polecam samemu przeczytać.

• Literatura obyczajowa i romans
  • Recenzenckie/Sztukater.pl