Casanova. Sonata złamanych serc

Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: powieść historyczna
Ocena: 10/10
Język: polski

Nie ma to jak zakończyć stary i rozpocząć nowy rok, z lekturą dobrej książki, prawda? Nie pamiętam, kiedy ostatnio bawiłam się tak dobrze podczas czytania książki.

Chyba każdy choć raz słyszał o takiej personie jak Giacomo Casanova. Wenecki lekkoduch, rozpustnik i kobieciarz, który zapisał się jako jeden z najsławniejszych mieszkańców Najjaśniejszej.

Matteo Strukul nie tylko rzuca nas w samo centrum XVIII wiecznej Wenecji i ukazuje nam ciekawą postać Casanovy, ale również obdarowuje czytelnika wspaniałym, adekwatnym do epoki językiem. Przy takim połączeniu nie sposób nie zakochać się nie tylko w tej jednej książce, ale i całej twórczości autora. Matteo Strukul zdecydowanie dołączył w poczet moich ulubionych autorów - wraz z Dante Alighieri na czele.

Sonata złamanych to opowieść pełna życia, władzy, politycznych, lecz nieczystych zagrań. Historia od samego początku niezwykle trzyma w napięciu, a każda kolejna strona sprawia, że czytelnik chce jeszcze więcej i więcej. Mam cichą nadzieję, że kiedyś autor zdecyduje się na napisanie kontynuacji. Samo zakończenie jest raczej zakończeniem otwartym, więc kto wie? Może jeszcze Casanova zawita na kartkach książki spod pióra Matteo Strukula.

Książkę polecam wszystkim tym, którzy chcą przeczytać książkę, która faktycznie napisana jest poprawnym językiem, bez błędów i bez braku logiki – czego niestety coraz częściej brakuje u wielu autorów.

Tytuł: Casanova Sonata złamanych serc
Autor: Matteo Strukul
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: powieść historyczna
Ocena: 10/10
Język: polski

Chyba każdy choć raz słyszał o takiej personie jak Giacomo...

Casanova – któż z nas nie słyszał o tym słynnym nazwisku. Wielki uwodziciel, awanturnik, lekkoduch przemierzający świat w poszukiwaniu miłosnych przygód i rozkoszy. Zdobywca kobiet, słynący z szarmanckiego stylu bycia wobec płci pięknej. Złamał nie jedno serce, wiele oszukał i omamił. Pozwalał kobietom żyć nadzieją, że każda z nich jest tą jedyną, wyjątkową i ukochaną. Tryskał czarem zniewalającym nawet najbardziej oporne serce … A jaki był naprawdę?
Giacomo Casanova po latach nieobecności powraca do ukochanej Wenecji. Niespodziewanie otrzymuje propozycję niezwykłego zakładu od austriackiej hrabiny Margarethe von Steinberg, który słynie ze zniewalającej urody, ale i nie lada sprytu. Ma za zadanie uwieść córkę wpływowego weneckiego możnego, młodziutką Francescę Erizzo, a w zamian będzie się mógł cieszyć wdziękami hrabiny. Dla Casanowy wyzwanie wydaje się być miłą odskocznią i zakłada z góry, że osiągnie upragniony cel. Ale pojawia się u niego pytanie, czy to tylko zwykły zakład czy sprawa ma może drugie dno? Nie jest pewien w jaką grę gra z nim hrabina. Czyżby tak bez walki chciała mu się oddać? Warto przyjrzeć się bliżej osobie Margarethe i spróbować ją „rozgryźć”. Tak naprawdę przyjęte wyzwanie to dopiero początek zmagań i kłopotów Giacomo. Ale on się już przyzwyczaił do tego, że jest wrogiem wielu możnych weneckich i wielu z nich z przyjemnością pozbyło by się amanta. Czy dosięgną swego celu i uwolnią Wenecję od zdobywcy damskich serc? Przekonajcie się sami, na pewno Casanova nie pozwoli wam na chwilę nudy czy marazmu? Czy z nim można się nudzić? A jak dodatkowo jest się kobietą, to na pewno nie będzie łatwo się uwolnić od tego szarmanckiego uwodziciela …
Casanova. Sonata złamanych serc świetnie ukazuje historyczne tło w ówczesnej Wenecji, targanej wewnętrznymi walkami możnych o wpływy. Zasadzki, intrygi i spiski są na porządku dziennym, każdy może czuć się niepewny swego jutra. Preparowanie dowodów, rzucanie fałszywych oskarżeń i niecne zamiary mogą każdego zniszczyć czy wtrącić do więzienia na długie lata. A stąd raczej już nie ma odwrotu.
W trakcie lektury pojawia się pytanie, czy zwycięży miłość i uczucie czy chciwość i pazerność, walka o wpływy i władzę. Oczywiście, chciałoby się, aby piękno namiętności wzięło górę i pokonało wszelkie zło tego świata. Tylko wiedząc, w jakich czasach rozgrywa się akcja można mieć wątpliwości co do oczekiwanego od nas zakończenia.
Ale przyznaję, powieść czyta się z uśmiechem na twarzy, ale i zaciekawieniem. Wiele słyszało się o losach Casanovy, ale to nie to samo, co samemu zmierzyć się z jego bujną historią. Jego wyczyny i pomysły budzą nasz podziw i szacunek, pomysłowość nie zna granic. Jest cwany i przebiegły i nie każdy może sobie pozwolić na pojedynek z nim. Nie każdy ma tyle odwagi i buty, co on. Nie każdy może poświęcić wszystko w imię miłości i przyjemności. Nie każdy jest zniewolony przez cielesne uciechy i ogarnięty żądzą pożądania,jak Giacomo.
Ta powieść to nie tylko miłosne podboje głównego bohatera, to również historia podbojów i międzynarodowych intryg i walk o wpływy, o potwierdzenie wielkości swojego kraju. W blasku namiętności możni świata prowadzą kluczowe interesy, każdy mając na celu zapewnienie sobie władzy i potęgi.
Mnie ta lektura rozbawiła i pozwoliła chociaż na chwilę oderwać się od codzienności. Przeniosłam się do XVIII – wiecznej Wenecji i przesiąkłam tamtejszych klimatem, realiami życia i zakulisowymi rozgrywkami. Było miło i przyjemnie, ale także intrygująco.
Polecam z przyjemnością, zwłaszcza dla tych, którzy jeszcze dobrze nie znają Casanovy. Macie niecodzienną okazję być świadkami nie lada wyczynów tego weneckiego amanta.

Nowy ciekawy autor - Matteo Strukul.
Pisze książki w jednym z moich ulubionych gatunków. Na moje własne potrzeby określam je jako beletrystykę historyczną. Taka historia podana w łatwiej przyswajalnej postaci.
Tutaj tego historycznego tła było - jak dla mnie - trochę za mało.
Za to ciekawość po przeczytaniu książki skłoniła mnie do przypomnienia sobie życiorysu Casanowy. I to poczytuję za jej wymierny dla mnie sukces. Ostatnio przydarzyło mi się to w przypadku opowieści o dynastii Romanowów.
Życie tego człowieka starczyłoby jako materiał do napisania kilku tomów. Wręcz nieprawdopodobne.

Teraz o samej książce. Czyta się dobrze i płynnie. Sama intryga ciekawa. Awanturnik Casanova przyjmuje wyzwanie od austriackiej arystokratki, aby uwieść młodą wenecjankę. Zakład ma oczywiście drugie dno, a akcja zaczyna się toczyć w nieco nieoczekiwanym kierunku.
W tle przecudna i tajemnicza Wenecja.
Gdyby warstwa historyczna była bardziej rozbudowana, książka zyskałaby na obszerności i wartości.

Matteo Stukul jest też autorem trzyczęściowej sagi o Medyceuszach. Tutaj pierwsze skrzypce będzie grała Florencja. Już nie mogę się doczekać.

Nowy ciekawy autor - Matteo Strukul.
Tutaj tego historycznego tła było - jak dla mnie - trochę za mało.

Moja pierwsza książka Matteo Strukula. Pozycja ta miała dość wysokie oceny więc postanowiłam sprawdzić czy również mi się spodoba.
Bohaterem książki jest oczywiście Casanova. Po powrocie do Wenecji dostaje zaproszenie do austriackiej hrabiny Margarethe von Steinberg. Kobieta jest znana ze swej urody i oferuje mu siebie jeżeli on zdobędzie młodziutką Francescę Erizzo. Coś co miało być zwykłym zakładem przeradza się w uczucie gdyż Casanova zakochuje się z wzajemnością w młodej dziewczynie.

Muszę przyznać, że książka nie jest zła. Nie jestem wprawdzie wielbicielką tego typu literatury jednak nie mówię takim pozycjom – nie. Plusem tej książki jest to, że na chwilę mogłam zrobić sobie odskocznię od ponurej jesiennej rzeczywistości i przenieść się do Wenecji.

• Samodzielne
  • Romans, erotyka