Armia Fryderyka Wielkiego

Napoleon V
2019-12-18
2019-12-18
wojskowość powszechna

Wyczerpujące kompendium wiedzy o armii pruskiej doby fryderycjańskiej, bynajmniej nie cukierkowy. Tam gdzie pruska machina wojenna kulała tam autor daje nam o tym znać. Świetne dopełnienie informacji, które czytelnik może znaleźć w opracowaniu Curta Jany'ego. Opis działań wojennych doby wojen śląskich i wojny siedmioletniej pokrywa się z tym co autor już napisał w militarnej biografii Fryca, czuć tu delikatny autoplagiat.

Książkę oceniam bardzo wysoko gdyż, w moim mniemaniu, posiada ona wszystko co tego typu publikacja posiadać powinna.

Lekturę zaczynamy od krótkiej historii Prus, aby za chwilę przejść do osoby Fryderyka Wielkiego i jego zapatrywań na kwestie militarne. Następnie zapoznajemy się z realiami funkcjonowania armii Fryca, i komponentami z których się składała. Na koniec (w ujęciu strukturalnym, nie objętościowym) śledzimy wszystkie kampanie tytułowego króla i zapoznajemy się z wnioskami autora.

Wydanie książki jest wzorowe, jak to zwykle ma miejsce w przypadku NapoleonaV.
Barwnych plansz brak (umundurowanie poszczególnych formacji musiałem oglądać w Internecie),aczkolwiek zastąpiono je bardzo ładnymi ilustracjami z epoki. Niektórzy mogą poczytywać to jako wadę, ponieważ książka traktuje o epoce w której kolory poszczególnych formacji odgrywały dosyć znaczącą rolę.
Część bitew nie posiada przypisanych map (na szczęście mowa tu o pomniejszych starciach),przez co znów musimy posiłkować się zasobami Sieci. Tu również można się irytować, bądź nie, ale książka nie nosi tytułu "Wojny Fryderyka Wielkiego", więc pewne uproszczenia nie powinny dziwić.

Zarówno autor jak i tłumacz sprawili się doskonale, ponieważ książkę czyta się sprawnie i przyjemnie, nawet pomimo pewnej ilości mało angażujących fragmentów (specyfika marszu podczas rozwijania kolumny do natarcia, ilość obrotów wykonywanych przez określone grupy wojsk itd.).

Słowem podsumowania - jeśli ktoś nie ma jakiegokolwiek pojęcia nt. wojaczki w Europie doby Wojny Siedmioletniej (np. ja),książka ta z bardzo dobrym skutkiem uzupełni luki w jego wiedzy. Brać i nie patrzeć.

To już kolejna pozycja brytyjskiego historyka po którą sięgnąłem, no i cóż, jak zwykle nie jestem rozczarowany. Jest to kolejna Duffy'ego poświęcona Fryderykowi Wielkiemu i jego armii, lecz tym razem czytelnik otrzymuje pełen obraz pruskiej machiny wojennej. Lektura ta ma chyba wszystko, czego można oczekiwać po tego typu pozycji. Autor omawia rolę Fryderyka Wielkiego jako dowódcy, jego stosunki z podwładnymi, poszczególne rodzaje wojsk, logistykę, zaopatrzenie, pracę sztabową, umundurowanie, broń, szkolenie, system kar i nagród. Nie brak też oczywiście omówienia tematów mniej oczywistych jak rola kobiet w pruskiej armii, medycyna, wywiad wojskowy, muzyka czy działalność duchownych w wojsku. Duffy analizuje również kilkanaście starć z czasów wojen śląskich oraz wojny siedmioletniej. Brytyjski historyk wyłuszcza także błędy popełniane przez Fryderyka Wielkiego w trakcie jego panowania, pokazując, że pomimo sukcesów nie zawsze pruska machina wojenna była dobrze naoliwiona, a sam król był tylko człowiekiem z krwi i kości, który miał swoje sympatie i antypatie. Podkreślić należy bardzo ładne wydanie książki, które zawiera kilkanaście map oraz ilustracji.

• Historia: Nowożytność
  • Nowożytność
  • Bardzo
  • Historia/Reportaż
  • Wiek XVI-XVIII
  • W prywatnym zasobie (przeczytane)

Dodaj cytat z książki Armia Fryderyka Wielkiego