Władysław I Jagiellończyk na Węgrzech (1440-1444)

Wydawnictwo: Napoleon V
historia
Radogost

Zadaniem moim w niniejszym studium było nakreślenie politycznych dziejów kilkuletniego panowania Władysława I na Węgrzech, które w literaturze węgierskiej nie doczekało się dotychczas odpowiedniego opracowania, a w naszym piśmiennictwie historycznym, poza nielicznymi wyjątkami, traktowane było raczej pobocznie czy dodatkowo. Ponieważ zaś rządy Władysława w Polsce, najpierw z powodu jego małoletniości, później zaś z powodu opuszczenia kraju, bardzo mało przynoszą nam, z konieczności, danych do charakterystyki jego osoby czy polityki, tak więc i z tej przyczyny wydało mi się pożytecznym opracowanie dziejów jego na Węgrzech, gdzie indywidualność i osoba króla dobitniej mogły się zaznaczyć, aczkolwiek, jak rezultaty wykażą, nie

w tym bynajmniej stopniu, jak by to można przypuszczać. Ograniczyłem też wyraźnie temat do samych Węgier, sprawy inne, w szczególności zaś polskie wciągnąłem do pracy tylko o tyle, o ile służyć one mogły do wyjaśnienia wypadków na Węgrzech. Z tej też przyczyny, ażeby nie przekraczać ram, nakreślonych właściwej pracy, ograniczyłem się w rozdziale pierwszym jedynie do podkreślenia kilku wydarzeń, niezbędnych dla dalszego toku wywodów, nie kusząc się bynajmniej o całokształt stosunków Albrechta z Jagiellonami.

źródło opisu: bonito.pl

źródło okładki: http://napoleonv.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!