Wojna oblężnicza 1494-1660 Twierdze w świecie nowożytnym

Okładka książki Wojna oblężnicza 1494-1660 Twierdze w świecie nowożytnym Christopher Duffy
Okładka książki Wojna oblężnicza 1494-1660 Twierdze w świecie nowożytnym
Christopher Duffy Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2020-12-14
2020-12-14
wojskowość powszechna

Pierwsza część o wojnie oblężniczej. Rozpoczynając czytanie należy pamiętać, że książka powstała w 1979 roku co niestety daje się odczuć. Dobre opisy oblężeń na tzw. Zachodzie zwłaszcza wojen w Niderlandach, dużo słabiej a właściwie fatalnie na obszarze za tzw. żelazną kurtyną - tu chyba brak dostępu do archiwów. Z tych względów publikacja nierówna, poza tym dla laików trudna poznawczo, przeszkadza brak rysunków opisujących typy umocnień/fortyfikacji - czytelnik musi wiedzieć co to np. rawelin.

Książka to pierwsza część dylogii autorstwa Christophera Duffy'ego poświęcona sztuce oblężniczej w latach 1494-1789 (druga z nich mówiąca o latach 1661-1789 ukazała się już kilka lat temu na polskim rynku). Jeśli chodzi o formę to ta pozycja nie różni się zbytnio od "poprzedniczki". Autor podzielił temat terytorialnie, a następnie w porządku chronologicznym przedstawia ciekawostki dotyczące fortyfikacji, inżynierów czy niektórych oblężeń. Znów dużą zaletą jest zakres geograficzny książki. Historyk omawia twierdze oraz wojny oblężnicze we Włoszech, Francji, Niderlandach, Anglii, państwach nadbałtyckich czy Azji. Tym razem jednak trochę się przyczepię, bo mam wrażenie, że ta część jest napisana bardzo chaotycznie. Autor raczej dość zdawkowo opisuje oblężenia, często spłycając wydarzenia do zdobycia twierdzy, ewentualnie wspomnienia o jakichś nowinkach czy nadzwyczajnych elementach związanych z bitwą. Pojawiło się też parę fragmentów o Rzeczpospolitej, ale raczej są one rozczarowujące w kontekście całości. Na plus z pewnością warstwa ilustracyjna, bo książka zawiera 82 obrazy oraz 20 map, ale jak dla mnie jest to chyba najsłabsza praca Duffy'ego po którą sięgnąłem, chociaż i tak jest to całkiem solidne dzieło.

• XVI wiek
  • Przeczytane na studia