Wojna oblężnicza 1660-1789 Twierdze w epoce Vaubana i Fryderyka Wielkiego

Okładka książki Wojna oblężnicza 1660-1789 Twierdze w epoce Vaubana i Fryderyka Wielkiego Christopher Duffy
Christopher Duffy Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2017-07-12
2017-07-12

Lata 1660-1789 były dość charakterystyczne jeśli chodzi o wojnę oblężniczą. To właśnie wtedy sztuka fortyfikacji osiągnęła swój najwyższy poziom dzięki takim takim ludziom jak Vauban czy Coehoorn. Christopher Duffy zabiera czytelnika w podróż do okresu 1660-1789, gdzie przedstawia opisy kampanii wojennych tamtych okresów pod kątem wojny oblężniczej. Co ciekawsze czy większe oblężenia są przedstawione dokładniej, tak jak na przykład walki pod Kandią czy Turynem. Dużą zaletą książki jest to, że autor nie koncentruje się tylko na Europie Zachodniej, ale pokazuje również przykłady inżynierii wojskowej ze Szwecji czy Turcji, a także innych kontynentów jak Azja czy Ameryka Północna, gdzie autor opisuje walki w ramach wojny siedmioletniej czy wojny o niepodległość Ameryki. Autor poza opisami wojen porusza również tematykę inżynierów czy korpusów inżynieryjnych w poszczególnych krajach europejskich oraz przygląda się charakterystycznym fortyfikacjom poszczególnych regionów. Książka zawiera 154 ilustracje(zarówno plany twierdz czy współczesne zdjęcia fortyfikacji),23 mapy oraz indeks nazwisk i nazw, więc pod tym względem książka wygląda naprawdę dobrze. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to może język jest dosyć szczegółowy i pełny specjalistycznego słownictwa i mam wrażenie, że autor nie zawsze wszystko dokładnie wyjaśnia, lecz z góry zakłada, że ma do czynienia z czytelnikiem, który jest obeznany w temacie. Trochę pomaga w tej kwestii słowniczek zawarty na końcu książki, ale czasem faktycznie jest trudno to wszystko sobie wyobrazić. W przygotowaniu są już następne polskie tłumaczenia kolejnych części o wojnach oblężniczych, na które z pewnością się skuszę.

• Nowożytność
  • NA PÓŁKACH
  • Wiek XVI-XVIII
  • XVIII wiek
  • Wojskowość
  • Historia/Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Wojna oblężnicza 1660-1789 Twierdze w epoce Vaubana i Fryderyka Wielkiego