Święto po awanturze

Okładka książki Święto po awanturze Wasyl Łoziński
Okładka książki Święto po awanturze
Wasyl Łoziński Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Mała Seria Przekładów Poetyckich poezja
poezja
Mała Seria Przekładów Poetyckich
Państwowy Instytut Wydawniczy
2019-01-01
2019-01-01
9788366272019
Bohdan Zadura
Majdan poezja ukraińska

Okładka książki 100 wierszy wolnych z Ukrainy Jurij Andruchowycz, Kateryna Babkina, Natalia Belczenko, Łeś Bełej, Natałka Biłocerkiweć, Mirek Bodnar, Andrij Bondar, Witalij Boryspołeć, Iryna Ciłyk, Tomasz Dejak, Ołeksandr Gordon, Ołeksandr Irwaneć, Lubow Jakymczuk, Ołeksandr Kabanow, Wasyl Karpiuk, Marianna Kijanowska, Wano Krueger, Hałyna Kruk, Switłana Lisowska, Wasyl Łoziński, Andrij Lubka, Ołeh Łyszeha, Wasyl Machno, Anna Malihon, Bohdana Matijasz, Kostiantyn Moskałeć, Maria Mykycej, Dmytro Pawłyczko, Hałyna Petrosaniak, Wołodymyr Rafiejenko, Mykoła Riabczuk, Hryhorij Semenczuk, Wasyl Słapczuk, Ostap Sływynski, Eliasz Strongowski, Wasyl Symonenko, Julia Szeket, Jurij Wynnyczuk, Serhij Żadan, Bohdan Zadura
100 wierszy wo... Jurij Andruchowycz,...

Przypomniał mi się hedonizm dnia codziennego, z jego małymi prozaicznymi wzruszeniami i nadzieją na niesprecyzowane lepsze jutro. Podobnie jest z poezją Wasyla Łozińskiego, może wywołać niewielką osobistą rewolucję ale w jakim celu miałaby tego dokonywać? Może po to, aby po obraniu kursu na amerykańskie sny w mniejszym stopniu zwracać uwagę na fragmenty ukraińskiej rzeczywistości. W tych nielirycznych utworach odnalazłem pełno socjologicznych odwołań, ciekawych krótkich wtrętów, trapiących ludzi problemów, sprawiających, że codzienne dni stają się ekscentryczne. A któż lubi, kiedy jego życie jest zbyt mocno przeładowane oryginalnością. Wystarczy, że huczy Majdan a na każdej stronie dają o sobie znać oznaki cywilizacji.

Po skrzyżowaniach bez sygnalizacji świetlnej pędzą myśli Wasyla Łozińskiego. Nie przepuszczają, wzajemnie się przeskakują. Niosą nowe oprogramowanie świata, wiersz ma być medium i być może wypełnić puste miejsce po posągach Lenina. Jednak zanim do tego dojdzie, to pośród niezauważalnych a może nawet nieobecnych metafor musi kolekcjonować pewne nieprzydatne już archaizmy, te proste elementy życia codziennego. W walce z informacyjnym deficytem ukraiński poeta odnosi spore sukcesy. Wprowadza do obiegu nowe znaczenia, nawet Wierka Serdiuczka dostaje kredyt zaufania. W potoku myśli jest jak w metrze, pęd i rozpychająca wszystko energia. Coś jak poezja wzrostu ze skąpym użyciem niepotrzebnych sformułowań, wszystko się przyda, ponieważ wszystko jest na czasie.

Podczas tego krótkiego spotkania z twórczością Wasyla Łozińskiego zauważyłem, że współcześni Odyseusze zupełnie inaczej podróżują dzisiaj po literaturze. Pomiędzy muzycznymi kompozycjami Philipa Glassa czytają krótkie wiersze, z obawy o nadmiar słów dokonują zakupu ściśle kontrolowanych informacji. Ciężko wyczuć czy wśród nich panuje święto czy dzień powszedni. Jednak marzenia mają podobne, można się w nich zagubić i pofantazjować o nowej moralności, która zastąpiła stare milicyjne zasady. Noc na Majdanie ma pierwszeństwo, urlop z powodu wojny również. Tym bardziej, że trzeba go poświęcić na obronę Donbasu. Poezja Łozińskiego dotyka ciężkich moralnych wyborów, jednak robi to z wyczuciem, ledwie muskając punkty zapalne świata polityki. Jest czymś w trakcie poważnych zmian ale jeszcze nie uczestniczy w tym najgorszym, co ma dopiero nadejść w lutym 2022 roku.

Pomiędzy błyskami światła widać protezy życia codziennego, co jakiś czas pojawiają się już rozryte mogiły. Gdyby Wasyl Łoziński spóźnił się jeszcze trochę, to zobaczylibyśmy ich o wiele więcej. Czuję, że po tej awanturze jednak święta nie będzie, że rosnąca wraz z doświadczeniem świadomość przyniesie jedynie krew i łzy. Żyć trzeba dalej, kontrowersje muszą zejść na bok a najlepiej jakby nikt z nas nie musiał za nikogo umierać. Ciężkie czasy nadchodzą z prędkością światła i widać, że ukraińska poezja potrafi dotrzymać im kroku. Jednak to rozcieńczanie ambrozji chlebem i wodą wcale nie jest konieczne. Już lepiej, żeby poezja bawiła, niż musiała toczyć krwawe walki. W każdym razie miejmy nadzieję, że chociaż w poetyckiej wojnie informacyjnej wygra prawda.

"Taka historia o pracy, kiedy ludzie idą na urlop z powodu wojny".
"Święto po awanturze" zostawiło we mnie pewien ślad. Czytając czuć emocje autora, a sami wyruszamy w podróż przez słowa, opisy, myśli. W mojej opinii jest to pozycja warta zainteresowania.

"Taka historia o pracy, kiedy ludzie idą na urlop z powodu wojny".

• Poezja
  • Książki