Nowy wspaniały świat. Tottenham pod wodzą Pochettino.

Okładka książki Nowy wspaniały świat. Tottenham pod wodzą Pochettino. Guillem Balagué
Okładka książki Nowy wspaniały świat. Tottenham pod wodzą Pochettino.
Guillem Balagué Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
2019-01-01
Krzysztof Cieślik, Grzegorz Krzymianowski
Tottenham Pochettino piłka nożna

Okładka książki Tyson. Żelazna ambicja Larry Sloman, Mike Tyson
Tyson. Żelazna... Larry Sloman, Mike ...
Okładka książki Futbonomia Simon Kuper, Stefan Szymański
Futbonomia Simon Kuper, Stefan...
Okładka książki Klub Jonathan Clegg, Joshua Robinson
Klub Jonathan Clegg, Jos...

Za mną kolejna biografia sportowa, tym razem na tapet wziąłem książkę o Mauricio Pochettino. Autor skupia się na jego pobycie w Tottenhamie Londyn, podczas którego Argentyńczyk wywindował ten klub do aspirującego do walki o najwyższe cele. Jednocześnie rozwinął kariery wielu piłkarzy, między innymi Harry'ego Kane'a, Delle Alli, czy Hugo Llorisa.
Pochettino jest byłym argentyńskim piłkarzem, który miał bardzo udaną karierę zarówno klubową, jak i reprezentacyjną. Po odwieszeniu butów na kołek zajął się trenerką, pracując między innymi w Espanyolu Barcelona, PSG, Southampton, aby wreszcie trafić do Tottenhamu. W londyńskim klubie spędził bardzo owocne 5 lat. Drużyna walczyła w tym czasie o mistrzostwo Anglii, awansowała do Ligi Mistrzów, koniunktura była na tyle korzystna, że wybudowano nowy, bardzo kosztowny stadion, klub stał się globalnym przedsiębiorstwem.
Bardzo ciekawa lektura, zdecydowanie polecam fanom angielskiej piłki nożnej.

Pochettino jest byłym...

Czuję się zawiedziony. Spodziewałem się myśli taktycznej, a dostałem dobrego tatusia i jego opowieść życiową. Oryginalnie pisane w pierwszej osobie, ale to nie to czego oczekiwałem. Potwierdziła ta pozycja tylko to, że Pochettino to trener na miarę średniaków. Tak jak Emery i Sarii. Z drużynami z górnej półki nic by nie osiągnął. Typowa książka dla fanów Tottenhamu.

Książka niezwykle ciekawa, ale nie mogło być inaczej, bo jestem fanem Spurs, a jest tu sporo zakulisowych informacji do których kibice na co dzień po prostu nie mają dostępu. Mauricio Pochettino to inspirującą postać. Szkoda, że jego przygoda z Kogutami zakończyła się w taki sposób, lecz przed nim jeszcze wiele wspaniałych chwil. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości odniesie sporo sukcesów.

Historia trenera Mauricio Pochettino. Opowieść o drodze jaką przeszedł pod jego wodzą Tottenham. Mimo, że jestem fanem jego odwiecznego rywala, Arsenalu, to czytałem z ogromnym zainteresowaniem. Świetnie opisane podejście do piłkarzy, do innych pracowników klubu czy kibiców. Opowieść o tym jak stać się dobrym trenerem i jakich błędów nie popełniać.

Książkę otrzymałem w prezencie, raczej trochę nietrafionym bo jako fan Arsenalu nigdy nie myślałem o tym aby czytać coś co będzie opowiadać o Tottenhamie. Zastanawiałem się czego fan Kanonierów może zazdrościć drużynie największego rywala, oprócz wyników w ostatnich latach przyszła mi jedna taka rzecz, w sumie to nie rzecz ale osoba głównego managera Kogutów czyli Mauricio Pochettino do którego pałam ukrytą sympatią od momentu kiedy zobaczyłem go płaczącego ze szczęścia podczas półfinałów Ligi Mistrzów. Kiedy przypadkiem dowiedziałem się że książka ukazuje jego spojrzenie na przebieg wydarzeń, odstawiłem uprzedzenia na bok i postanowiłem nadrobić pozycję. I powiedzieć że ukazuje punkt widzenia słynnego managera to jak nic nie powiedzieć, ona praktycznie rozgrywa się w jego głowie. W sumie zamiast nazywać tytuł książką można bardziej określić go osobistym pamiętnikiem. Zaglądamy bezpośrednio do notatek Pochettino, poznajemy jego punkt widzenia, odczucia, ciekawostki które miały miejsce podczas sezonu 2016/17. Książka zagląda naprawdę głęboko w szatnie zespołu ukazując rzeczy które zespoły zazwyczaj stałaby się ukryć przed opinią publiczną. Do tego wszystkiego jest taka jak Pochettino, emocjonalna, pełna uczuć zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych, a do tego bardzo często skupiająca się nie na samej piłce a na czynniku ludzkim. Pokazuje jak duży wpływ może mieć manager na postrzeganie prowadzonej przez niego drużyny. Wydawać mogłoby się że książka napisana w formie pamiętnika może być trudna w odbiorze, ale tutaj brawa dla autora czyli Balague Guillem’a który tak naprawdę na potrzeby książki stał się Pochettino i w rewelacyjny sposób poukładał w literki myśli szkoleniowca. Polecam książkę każdemu, a szczególnie osobą które nie planowały jej czytać, aby mogły zaskoczyć się tak samo pozytywnie jak ja zostałem zaskoczony

Świetna książka. Szczerze mówiąc- mało razy zastanawiałem się jak wygląda praca trenera ,,od kuchni''. Ta książka rozwiała wszelkie wątpliwości oraz utwierdziła w przekonaniu, że Mauricio to czołówka jeśli chodzi o trenerów piłkarskich, moim zdaniem nadal nie jest on do końca doceniany. Pięknie jest również tutaj ukazany pierwiastek ludzki- bo futbol tworzą ludzie, którzy mają swoje wzloty, jak i upadki. Cieszę się, że Tottenham miał tak świetnego trenera i mam nadzieję, że Poche obejmie niedługo kolejny klub, może tym razem już bardziej światowego formatu. A dla wszystkich którzy rozważają zabranie się za tą lekturę- jeśli chcesz dowiedzieć się, co siedzi w głowie jednego z najbardziej rozpoznawanych geniuszy piłkarskiego rzemiosła i lepiej zrozumieć oraz jeszcze bardziej pokochać piłkę nożną- koniecznie przeczytaj tą książkę! amen.

Chociaż Pochettino już nie jest trenerem Tottenhamu, to fani tego klubu jak i Premier League dalej mogą po tę lekturę sięgnąć. Warto poznać człowieka z prowincji Santa Fe w Argentynie i jego warsztat trenerski.

Szatnia drużyny piłkarskiej jest miejscem dla niej świętym - kibice mogą się jedynie domyślać jak wygląda rutyna większości zawodników, a sami sportowcy pilnują, by jej sekrety nie ujrzały światła dziennego. Często jednak jeszcze bardziej strzeżonym pomieszczeniem na stadionie jest pokój trenerów, w którym zapadają najważniejsze decyzje co do składu. Mauricio Pochettino daje nam możliwość wejścia jeszcze głębiej - do głowy menadżera jednego z największych klubów Premier League.
"Nowy Wspaniały Świat" nie jest książką jakich wiele na rynku literatury sportowej. Widniejące na okładce nazwisko Balague, znanego hiszpańskiego dziennikarza może sugerować, że jest to biografia, to jednak mylny trop. Jest to forma dziennika, w którym argentyński trener miesiąc po miesiącu notował swoje przemyślenia dotyczące przebiegu sezonu, sytuacji w drużynie, a także ogólnych refleksji nad życiem. Rola Balague ograniczała się natomiast tylko do redakcji i korekty dostarczonych przez trenera Tottenhamu materiałów.
Lektura ta mówi wiele nie tylko o prowadzeniu drużyny piłkarskiej, czy ogólnie sportowców, ale w ogóle o zarządzaniu ludźmi i utrzymywaniu dobrej atmosfery w zespole. Większość wniosków Pochettino można łatwo przełożyć na pracę w biurze czy korporacji. I to właśnie ta uniwersalność "Nowego wspaniałego świata" jest jego największą wartością, bo podczas gdy kibice piłkarscy zobaczą prowadzenie i zarządzanie drużyną z innej strony, tak osoby nie do końca ciekawe futbolowych aspektów mogą zobaczyć jak należy zarządzać ludźmi w sytuacji wielkiej presji i oczekiwań.
Bez względu na to, czy jesteście fanami Tottenhamu czy nie, czytając tę książkę dowiecie się dużo na temat współczesnych sposobów prowadzenia zespołu a także trzymania szatni w ryzach.

Książka rozkręca się powoli, ale ze strony na stronę coraz bardziej rozumiemy podejście Pochettino, które, choć jego Espanyol i Spurs oglądałem regularnie, było owiane swoistą tajemnicą. Widzimy, że pomysł Argentyńczyka to połączenie bazującego na przyjacielskich relacjach Ancelottiego z inteligencją i pomysłem Kloppa. Niesłychane, że Poche, reprezentujący ścisły top szkoleniowców, pozostaje bezrobotny, gdy w wielkich klubach pracują Solskjaer, Arteta czy Setien. Choć, ze względu na swą przeszłość, dwóch ostatnich nie mógłby zastąpić...

Najbardziej wciągały mnie te fragmenty, w których Pochettino wraca gdzieś pamięcią. Wyobraziłem sobie, jak siedzi przy biurku, notuje te wspomnienia i się sam do siebie uśmiecha. W jaki sposób musi wymyślać coś, żeby nie zanudzić rozkojarzonych dzisiejszym światem social mediów piłkarzy? Jak cały czas dbać o team spirit w zespole? Jak pracować ze świadomością ograniczeń? Jak reagować na porażki, dąsy piłkarzy, kontuzje? Wszystkiego uczy Pochettino. Ciekawa też sama forma, bo Balague z wywiadów skleił coś na zasadzie dziennika pisanego w pierwszej osobie, musiało to wymagać kunsztu, a paradoksalnie autor w ten sposób usuwa się w cień.

• Sport
  • Piłka nożna

Dodaj cytat z książki Nowy wspaniały świat. Tottenham pod wodzą Pochettino.