Leo Messi. Autoryzowana biografia

Sine Qua Non
2019-03-13
2019-03-13
Anna Krochmal, Bartosz Sałbut

W pewnych momentach książka staje się nudna, przez co jest to lektura którą czytałem najdłużej w życiu. Ciężko było się zebrać żeby to skończyć, jednak im dalej tym powoli było coraz lepiej

Owoc z argentyńskiego sadu

Rosario… malownicze, słoneczne miasto w prowincji Santa Fe, należącej do wschodniej części Argentyny. To tu urodził się m.in. kubański rewolucjonista, Ernesto Guevara, ale nie o nim jest ta książka. Ponad 700 zapisanych drobnym druczkiem stron opisuje losy „El Piqui” (Malucha),który w ciągu paru lat zdobył coś, o czym inni mogą jedynie pomarzyć podczas całego życia. Jego początki z piłką datowane są już na rok 1991, kiedy to w wieku 4 lat pierwszy raz dotknął futbolówki (podobno większej od niego). To, co wydarzyło (a w zasadzie wydarzało) się później ociera się o abstrakcję.

Maestro… enganche klubowy… Pchła… Messiasz… to tylko niektóre z określeń, jakie padały z ust zarówno kumpli, fanów, jak i zatwardziałych, czekających na jego porażkę wrogów. Lionel od dziecka wiedział co chce robić. Więc po prostu zaczął to robić i robi to nadal. Ale w stylu, dzięki któremu jego sylwetka znajoma jest chyba w nawet najdalszym skrawku ziemskiej planety.

Rok 1996. Leo Messi mając zaledwie 9 lat, wyjeżdża z zespołem Newell’s Old Boys po raz pierwszy za granicę na Międzynarodowy Puchar Przyjaźni w Limie. Już wtedy zaskakuje umiejętnością panowania nad piłką, dzięki świetnej technice i balansowi ciała. Rodolfo Borrel – pierwszy trener Leo w Barcelonie, do której Maluch wyjechał w młodym wieku mówi [do niego]:

„Ta twoja pasja nie jest normalna”

Młody Messi jednak nie bierze sobie tych słów do serca. Zawsze, kiedy ma możliwość potrenować z futbolówką – robi to. Jeżeli nie ma takiej możliwości… dlaczego nie pożonglować pomarańczą, torebeczką herbaty lub czymś innym nadającym się chociaż trochę do tej czynności?

„Gdyby podać mu klapek, Leo podbijałby klapek”

Cichy, skromny chłopak za pasją pognał w wieku 13 lat do Hiszpanii. Perspektywa porzucenia dotychczasowego życia i podążenia za synem w nieznaną, niepewną przyszłość, dla rodziców nie była oczywista. Mimo to, Leo zawsze miał wsparcie w ojcu, który w dalszym etapie rozwoju sytuacji musiał pogodzić rolę taty z rolą managera. Jorge Messi postawił wszystko na jedną kartę, a w zasadzie na jedno dziecko. Teraz już od wielu lat zbiera obfite plony. Dziecięca pasja to jednak nie tylko łzy szczęścia po strzelonej bramce. Rozwijanie kosmicznych umiejętności Messi’ego to pasmo wielu wyrzeczeń, błędów, niekiedy rozczarowań. Guillem Balagué znakomicie przybliżył nam sylwetkę „Pchły”, jednego z najlepszych piłkarzy na przestrzeni lat. Książka zawiera tak dużo informacji, że chcąc odnieść się do przynajmniej kilkunastu, trzeba by skrobnąć recenzję na parę ładnych stron. Tego się nie da opisać, to trzeba przeczytać. Na stronach oprócz niezwykłej historii Argentyńczyka, który od małego skazany był na terapię hormonalną z powodu niskiego wzrostu, przeczytamy również jak wielką przemianę przeszedł na przestrzeni tych kilkunastu lat i jak tym samym pozmieniał ludzi, mających z nim styczność (Autor zadbał nawet o linki do YouTube’a). Ale autoryzowana biografia gwiazdy futbolu nie skupia się wyłącznie na samym Messim. Guillem Balagué w swojej książce przedstawił losy znanego hiszpańskiego klubu piłkarskiego, z którym Leo jest od wielu lat sprzężony, przytoczył fragmenty rozmów z innymi piłkarzami, wypytując ich nie tylko o osobę, której dzieło jest poświęcone, ale również o sprawy związane z nimi samymi (rozmowy m.in. z Cristiano Ronaldo, Ronaldinho). Wreszcie, autor opisał fragment piłkarskich potyczek, kiedy to na argentyńskim fotelu trenerskim siedział sam Maradona.

Autoryzowana biografia Leo Messi’ego to skrzynia inspiracji. Zdecydowanie. Podchodząc do kolejnych rozdziałów, obserwując zmiany zachodzące w piłkarzu oraz w jego środowisku, w świecie tak bardzo zniszczonym przez ludzkie dbanie o własny interes (nie ważne jakim kosztem),mamy wrażenie, że nie jest to książka o sporcie, ale o przełamywaniu własnych ograniczeń w szaleńczym pędzie za marzeniami. Od zawsze chciał tylko grać. Nie interesowały go pieniądze i sława. Mimo rozszarpywania przez media, szargania imienia oskarżeniami, niekiedy bezpodstawnymi, narzucania woli przez innych ludzi, grał, bo to jako jedyne sprawiało mu ogromną przyjemność, a dodatkowo potrafił robić to najlepiej na świecie. Na tylnej okładce książki znajdziemy fragment o stosunku, jaki ma do oddziałującej podczas rozgrywek presji. Po prostu jej nie odczuwa. Wypowiedź zakończę słowami matki jednego z pierwszych trenerów Messiego, które idealnie podkreślają jego osobę:

„Różnica między dyktatorem a liderem polega na tym, że dyktator narzuca swoją wolę innym, a za liderem podąża się dobrowolnie.”

Po więcej sięgnijcie do książki. Naprawdę warto!

Owoc z argentyńskiego sadu

Geniusz futbolu.

Kopalnia wiedzy o Leo Messim. Niniejsza książka to chyba najbardziej kompletna na dziś biografia Messiego - w dodatku bardzo możliwe, że najbardziej aktualna na rynku, doprowadzona jest bowiem aż do Mistrzostw Świata w Rosji w 2018r. Atomowa Pchła, artysta piłki nożnej, człowiek oddany bez reszty FC Barcelonie i reprezentacji Argentyny, pięciokrotny zdobywca Złotej Piłki - oto Leo Messi.

O Leo napisano już wiele, bardzo wiele. Nic w tym dziwnego, mamy bowiem do czynienia z być może najlepszym piłkarzem w historii piłki nożnej. "Być może", bo jednak tyle będzie zawsze opinii ilu oceniających... Poza tym Leo - pomimo sukcesów w Barcelonie - w karierze reprezentacyjnej wszystkiego nie osiągnął, nie wygrywając największych turniejów zarówno jeśli chodzi o Copa America, jak i o mistrzostwa świata (pomimo dochodzenia do finałów, w przypadku Copa America niejednokrotnie). Dyskusja o geniuszu Leo trwa i trwać zapewne będzie długo po zakończeniu przez niego kariery (do czego jeszcze, miejmy nadzieję, długa droga).

Jak narodził się geniusz? Droga od Rosario do Barcelony była długa i wcale niełatwa. Leo miał także szczęście trafiając na właściwych ludzi, którzy nie tylko poznali się na jego talencie, ale także dali mu szansę. Dzięki temu trafił na szczyt i jest na nim od lat. Nic jednak nie przychodzi samo z siebie, książka ta jest zatem po części historią o ciężkiej pracy, wyrzeczeniach i o zmaganiu się ze swoimi słabościami. Nawet geniusze je bowiem mają i dotyczy to także Messiego - zarówno jeśli chodzi o sferę rozwoju fizycznego (problemy z hormonem wzrostu),jak i mentalnego, Leo jest bowiem autystykiem, który musiał przezwyciężyć swój problem i opanować go na tyle, żeby móc funkcjonować w codziennym życiu. Ten fakt z biografii Messiego nie jest może powszechnie pamiętany, lecz niezwykle istotny. Pokazuje, że na szczyt można trafić także wtedy, kiedy trzeba borykać się z własnymi ułomnościami.

Jak już wspomniałem, niniejsza książka to kopalnia wiedzy. Na 720 stronach znajdziemy biografię Leo spisaną właściwie krok po kroku, wraz z opisami samego Leo, osób istotnych w jego życiu, a także łącznie z przedstawieniem wszelakich statystyk i rekordów, których Messi nie mało w swojej karierze pobił. Jako się rzekło, całość doprowadzona jest aż do mundialu w Rosji, dostajemy więc publikację kompletną, szalenie szczegółową i bardzo aktualną.

Miejmy nadzieję, że kariera Messiego potrwa jeszcze długo. I oby był w jak najlepszej formie - tak żebyśmy jak najdłużej mogli cieszyć się jego grą :) Z jednej strony strach myśleć, ile stron będzie mieć jego biografia kiedy już skończy grać ;) , na dzień dzisiejszy ta oto książka ma bowiem "jedyne" 720 stron. Z drugiej strony jednak czytać takie książki to czysta przyjemność :)

Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu SQN za egzemplarz recenzencki.

Geniusz futbolu.

Najlepsza książka o Leo,która powstała. Najwięcej faktów,opowieści i ciekawostek, a wszystko to opisane w ciekawy sposób. Polecam wszystkim, nawet osobom, które nie interesują się piłką :)

• Sport
  • Dom