Książka Roku 2018

Iron Ambition: Lessons I've Learned From The Man Who Made Me A Champion
sport, boks, Mike Tyson
sport
0tommy

Duet Mike Tyson i Larry Sloman powraca! „Właśnie patrzymy na przyszłego mistrza świata w wadze ciężkiej” – powiedział, kiedy po raz pierwszy ujrzał go na ringu. Mike Tyson miał zaledwie 13 lat, za sobą rozboje, włamania i kradzieże. Gdyby nie on, podzieliłby los kolegów z Brooklynu, którzy ginęli w młodym wieku lub na długie lata trafiali za kraty. Cus D’Amato odmienił życie Mike’a. Zakradał...

Duet Mike Tyson i Larry Sloman powraca!

Cus D’Amato odmienił życie Mike’a. Zakradał się w nocy do jego pokoju i szeptał, że zostanie mistrzem. Stosował hipnozę, przekonywał, że nie ma lepszego od Tysona, a przed walką mówił: „Chciałbym, żebyś połamał mu żebra”. Wszystko po to, by zaszczepić w Mike’u gen czempiona. I stworzyć Bestię, która będzie siała postrach wśród rywali, jeszcze zanim wybrzmi pierwszy gong.

W tej książce Mike Tyson wspomina lekcje życia odebrane od trenera i mentora, który wyciągnął go z poprawczaka i zaprowadził na szczyt. Po hardkorowej Mojej prawdzie przyszedł czas na ukazanie nowego oblicza Bestii. I opowiedzenie historii 70-letniego białego staruszka o irlandzkich korzeniach, który w Tysonie zobaczył kogoś więcej niż czarnego nastolatka z niebezpiecznej dzielnicy.

źródło opisu: www.wsqn.pl

źródło okładki: www.wsqn.pl

Northman | 2019-01-22
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Ambicja z żelaza.

Mike Tyson - legenda boksu, pięściarz do dziś wzbudzający emocje. Różne emocje, to od razu dodajmy. Niniejsza książka nie jest jednak o wzbudzanych przez Tysona emocjach, nie jest nawet - tak do końca - o samym Tysonie, lecz bardziej o tym, jak stał się tym, kim był: legendą. Bestią. W tym zaś dziele największą rolę odegrał jego trener, człowiek który go ukształtował: Cus D’Amato. I to o tej właśnie trenerskiej osobowości (jak również o sporym objętościowo wycinku historii samego boksu) jest ta książka.

Zanim Tyson stał się Bestią był dzieciakiem znajdującym się na najlepszej drodze ku przepaści. Niebezpieczna dzielnica, przestępczość, życie bez ojca, zatargi z prawem, poprawczak. Kolorowo zdecydowanie nie było. Wszystko zmienił w życia Tysona boks, lecz przede wszystkim jedna, szalenie ważna osoba: Cus D’Amato. To on go przygarnął, trenował, wziął pod swój dach, ukształtował mentalnie i sprawił, że Tyson stał się maszyną do zwyciężania. Nie doczekał niestety...

RealAnia | 2018-12-10

Każdy, kto czytał „Moją prawdę” zastanawia się jak druga książka Tysona wypada na tle jego rewelacyjnej autobiografii. Cóż, „Moja prawda” jest poza wszelką konkurencją. Nastawiając się na podobne wrażenia bez wątpienia się zawiedziecie, czego ja niestety nie uniknęłam. Tych dwóch książek właściwie w ogóle nie można porównać. Oprócz postaci Mike’a Tysona niewiele je łączy. Owszem obie są o boksie, ale „Moja prawda” wbijała w fotel, zaś „Żelazną ambicję” czyta się bez większych emocji. Ponadto autobiografia pięściarza to lektura dla każdego, natomiast „Żelazna ambicja” to raczej pozycja dla miłośników pięściarstwa. Dużym plusem jest natomiast fakt, iż w najnowszej pozycji nie ma za wiele powtórzeń z pierwszej książki Mike’a. Oprócz oczywiście niezbędnych treści.

„Nikt inny na świecie nie potrafił zrozumieć mnie tak jak on i tak jak on do mnie dotrzeć.”

„Żelazna ambicja” to biografia Cusa D’Amato. Historia jego podopiecznych, wrogów, ludzi kontrolujących świat boksu. Historia...

Radzioactive | 2018-11-06

Kawał dobrej, bokserskiej literatury. Obawiałem się, że będzie to po prostu kolejny, usilny skok na kasę "Żelaznego", ale miło się zaskoczyłem. Moja pełna recenzja:

scorpio84 | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Zabrałem się za tę książkę nie wiedząc, że jest to druga część autobiografii Tysona. Po przeczytaniu tej książki, która jest de facto bardziej biografią Cusa D'Amato - mentora i przybranego ojca Tysona, nabrałem chęci na pierwszą część. "Żelazna ambicja" to bardzo dobra książka, momentami zmusza do myślenia nad życiowymi priorytetami i ludzką psychologią/filozofią w dążeniu do postawionych sobie celów. Książkę polecam, ale w szczególności fanom pięściarstwa. Czytelnik nie interesujący się boksem będzie momentami znużony.

Krystian | 2019-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Wydawać by się mogło, że autobiografia Tysona, która ukazała się parę lat temu nakładem wydawnictwa SQN wyczerpała temat niezwykle barwnego życia autora, który mógłby nim obdzielić przynajmniej tuzin innych osób.
W jak wielkim błędzie byliśmy. Bestia nie ma dość opowiadania o swojej karierze i powraca z kolejną książką "Żelazna ambicja".
Jest to opowieść nie tylko i Mike'u ale także o jego niesamowitym trenerze Cusi'e D'Amato i niekonwencjonalnych metodach jakie stosował w codziennym obcowaniu z jednym z największych bokserów w historii tego sportu. Jest to hołd złożony trenerowi, który nie doczekał wielkiej kariery Mike'a.
Świetna książka od której nie można się oderwać, podobnie zresztą jak od pierwszej, którą też serdecznie polecam.

Bzyku | 2019-02-09
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Dość ciekawa, ale pierwsza książka zdecydowanie lepsza.

Przemek Promyk | 2019-01-16

Mam mieszane udczucia co do tej kśiążka,ma lepsze i gorsze momenty ale i tak jest lepsza od pierwszej części.

Brutal Relax | 2019-01-30
Przeczytana: 27 stycznia 2019

Biografia Cusa D'Amato, właściwie hołd złożony przez Tysona trenerowi.
,, Dla Cusa pięściarstwo,stanowiło metaforę życia.Bez względu na to czy ktoś wychodzi na ring,idzie na wojnę czy idzie pracować w fabryce,trzeba mieć gotowy plan... Ten facet dał mi plan na resztę mojego życia.''

Łukasz | 2019-02-04
remix1313 | 2019-01-30