Bayern. Globalny superklub

2018-02-28
2018-02-28
Krzysztof Cieślik, Grzegorz Krzymianowski
Bayern Bundesliga Superklub

Okładka książki Mesut Özil: Auf dem Weg zum Weltstar Heiko Buschmann, Uli Hesse, Andreas Spohr
Mesut Özil: Au... Heiko Buschmann, Ul...

Okładka książki On, Strejlau Jerzy Chromik, Andrzej Strejlau
On, Strejlau Jerzy Chromik, Andr...
Okładka książki Najlepszy trener na świecie. Wywiad rzeka z Jackiem Gmochem Arkadiusz Bartosiak, Jacek Gmoch, Łukasz Klinke
Najlepszy tren... Arkadiusz Bartosiak...
Okładka książki Niezniszczalny. Niesamowita historia Roberta Kubicy Cezary Gutowski, Aldona Marcinak
Niezniszczalny... Cezary Gutowski, Al...

Dobra książka o b.dobrym klubie

Dobra książka o b.dobrym klubie

Hesse pisze o niemieckiej piłce tak ciekawie, że wcale nie trzeba być jej fanem, by opowiadane historie wciągnęły na długie godziny. Wyobraźcie sobie, co czuje kibic piłki w niemieckim wydaniu :)

Historia jednego z największych klubów na świecie. Bayern Monachium, klub ale i światowa marka. Autor opowiada o tym jak z małego klubu, który był w cieniu lokalnego rywala, stał się najlepszym w Niemczech i jednym z najlepszych w całej Europie. Bardzo dużo ciekawostek, opisów i faktów, które sprawiają, że czyta się z dużym zaciekawieniem. Przede wszystkim dla kibiców, nie tylko Bayernu.

Bayern w pigułce.

Najciekawsze były te pierwsze rozdziały z uwagi na brak ogólnej wiedzy co do samych początków klubu. Sam Bayern długo pozostał w cieniu. Tak na dobrą sprawę zbudowały go jednostki na boisku. Prawdziwe gwiazdy.. które z czasem zaczęły pociagąć i przyciągnąć do Bayernu następne.

Łatwiej zrozumieć skąd pomysł "tęczowej Alianz Areny" jeśli poznamy historię Bayernu od założenia przez lata 30-ste i 40-ste. Wszystko nagle się układa w całość.

Druga część książki była nudniejsza i bardziej monotonna. Ciężko jednak pisać o czyms innym niz kolejne wygrane i finały Bayernu skoro klub ma aż tyle sukcesów ze z czasem zaczyna nam się mieszać w głowie :p

Pierwszy tytuł - 1932rok i później baardzo dluga posucha aż do drugiej połowy lat 60-tych. Wtedy to młode gwiazdy Muller i Beckenbauer rozpoczęli dekadę ogromnych sukcesów klubowych.. od awansu z regionalligi, po puchary Niemiec, pierwsze mistrzostwo bundesligi (1969r.),aż po 3-krotne wygranie Pucharu Mistrzów (73, 74 i 75)! Sukesy, które zapocząkowali na dobrą sprawę nigdy się nie skończyły i trwają az po dzień dzisiekszy.

Myślę ze każdy fan bundelsigi musi znać te książkę i wiedzieć jak to z tym "Bayern-dusel" bywało :D

Bayern w pigułce.

Łatwiej zrozumieć skąd pomysł "tęczowej Alianz Areny" jeśli poznamy historię...

Poszerza wiedzę, dzięki niej można przede wszystkim spojrzeć inaczej na pewne wydarzenia w historii piłki, jak i na sam klub piłkarski. Najciekawsze i najbardziej wciągające momenty, to te z powstania klubu, okresie przed wojennym, wojennym, jak i potem odbudowa i budowa wielkiego klubu. Świetna, klimatyczna historia żydowskiego prezesa, która osadzona w tamtych czasach miała dodatkowy smaczek. Opisanie początków wielkich legend, które najpierw zaprowadziły Bayern na szczyt, a później dzięki nim klub stał się jednym z najlepszych klubów na świecie i ciągle dbają o jego tradycje, finanse i ciągły rozwój. Powstanie Bundesligi, przejście z amatorstwa na zawodowstwo, to wszystko dowiemy się w tej książce. Naprawdę dobra lektura.

Nie jestem fanem Bayernu i nigdy nie byłem, ale z zainteresowaniem przeczytałem tę książkę. To, poza piłką nożną opowieść o kulturze, mentalności, sposobie na życie w Niemczech. To książka o wizji bez której nie da się zbudować niczego wielkiego i o tym, że nie do końca wiadomo czy to ludzie zmieniają Bayern czy Bayern zmienia ludzi.

Hesse namalował niebywały obraz. Ponad 100 lat historii klubu, zawarte w niespełna 400 stronnicowej książce, gdzie nawet na moment czytelnik się nie nudzi, nawet nie będąc kibicem Die Roten.

Rzetelna i bardzo ciekawie napisana książka o moim ulubionym klubie piłkarskim. Świetnie czyta się zwłaszcza rozdziały "historyczne". Mam nadzieję, że przy okazji nowego wydania za kilka lat, autor poświęci również trochę słów Robertowi Lewandowskiemu :)

Znacznie ciekawsze pierwsze rozdziały książki opowiadające jak powstawał klub.

Znacznie ciekawsze pierwsze rozdziały książki opowiadające jak powstawał klub.

Spodobała mi się zdecydowanie bardziej niż książką o Borussii, choć oba kluby traktuję raczej jednakowo. Charakterystyczna dla Hessego narracja, która wciąga czytelnika, podobnie jak w książce Tor. Autor kompleksowo, ale nie nudno omówił historię Bayernu, skupiając się na najważniejszych meczach, sezonach i postaciach. Są wyniki, statystyki, ale też rozmowy z ludźmi, cytaty, humor i wszystko inne, co zapewnia, że podróż przez historię Bayernu jest bardzo interesująca i szybka.

• Sport
  • Piłka nożna