Brytyjska monarchia od kuchni

Okładka książki Brytyjska monarchia od kuchni Adrian Tinniswood
Okładka książki Brytyjska monarchia od kuchni
Adrian Tinniswood Wydawnictwo: Bellona reportaż
reportaż
Behind the throne
Bellona
2019-10-26
2019-10-26
Grażyna Waluga
Wielka Brytania monarchia dwór

Zaciekawiony historią króla Jerzego III ukazaną w spin-offie Bridgertonów (guilty pleasure) zacząłem szukać więcej informacji na temat władcy. Tak oto trafiłem na "Brytyjską monarchię". Spodziewałem się pudelkowych plotek i ploteczek, dostałem lekkostrawną historię doprawioną ciekawostkami z ich życia. Czasami było trochę mdło, ale nadal smacznie. Jeżeli spodziewacie się pikantnych szczegółów z życia ostatniej królowej to niekoniecznie jest to pozycja, której szukacie. Jeżeli chcecie poznać trochę monarchię brytyjską - ta książka jest dla was.

Szybka i dość ciężkostrawna dawka historii ostatnich kilkuset lat monarchii brytyjskiej, przeplatana niezwykle ciekawymi opowieściami o funkcjonowaniu dworu. Ilu ludzi, stowarzyszeń, cechów, rzemieślników i biuralistów było potrzeba żeby Pałac funkcjonował a majestat Korony lśnił niezmąconym blaskiem! Dla niektórych "rojalsi" to klasa próżniacza, pasożyty na zdrowej tkance ludu pracującego i tak dalej... Ja jednak zazdroszczę brytolom tego reliktu. Dla mnie to symbol ciągłości państwa, jego niezmienności, trwania przez wieki; coś, wokół czego można się gromadzić i traktować jak rzecz godną obrony i identyfikowania się z nią. Bo jak tu bronić czy identyfikować się z jakimś tam żałosnym ministrem czy premierem o słomianych włosach? A poza tym jest to świetne uzupełnienie prac MSZ albo Ministerstwa Turystyki, o ile takowe w GB działa. Nie miałabym nic przeciwko dorzucania się z własnych podatków do utrzymywania splendoru Króla, lepsze to niż karmienie wiecznie zmieniających się demagogicznych szarlatanów na rządowych posadach.

Książka o historii monarchii brytyjskiej. Pomimo przedstawionych wielu szczegółów (w tym pikantnych),treść jakby urywa się na koronowaniu Elżbiety II. Próżno szukać szczegółów z późniejszego życia Jej Królewskiej Mości, króla Filipa czy afery z księżniczką Dianą - tematy potraktowane bardzo przelotnie, gdzieś w epilogu.
Czytała mi się bardzo wolno. Chociaż na jej podstawie można by nawet całkiem frywolny serial nakręcić :)

Czytała mi się bardzo wolno. Chociaż na jej...

Przeczytałam ją przed chwilą w nowym wydaniu. Bezsprzecznie bardzo fachowo i obiektywnie opisuje ciekawe historie mające miejsce na brytyjskim dworze począwszy od 16 w. aż do Elżbiety II. Wciągająca i pełna prawdziwych wydarzeń, które są przytaczane i porównywane różnych źródeł. Polecam dla fanów monarchii brytyjskiej.

Historia podana w nietypowy sposób — nie najważniejsze osiągnięcia kolejnych władców Wielkiej Brytanii, tylko problemy z prowadzeniem ogromnego gospodarstwa domowego (albo i kilku). Książka omawia kolejnych panujących od Elżbiety I do Elżbiety II. Kończy się mniej więcej na śmierci księżniczki Diany.

A problemy mogą być rozmaite. Najczęściej to setki synekur na zamkowym dworze. Niektóre funkcje brzmią naprawdę dziwacznie, tym bardziej, że od wielu lat już się danej czynności nie praktykuje. Jak na przykład polowania z sokołami (a sokolnik jeszcze stosunkowo niedawno pobierał niezłą kasę za swoje nieistniejące wysiłki).

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2021/11/brytyjska-monarchia-od-kuchni-jak-w.html

A problemy mogą być rozmaite. Najczęściej to setki synekur na zamkowym...

Bardzo myla tytuł. Jeśli spodziewacie się smaczków, nieznanych historii, ciekawostek o najsłynniejszej monarchii świata to... W tej książce nie znajdziecie nic z tych rzeczy. Książka opowiada o kolejnych władcach brytyjskiego tronu bez większego polotu. Jak na 500-stronicową pozycję, zaskakująco mało w niej ciekawych fragmentów.

Ta książka trochę się na swoją kolej naczekała na półce. Uważam, że polski tytuł "Brytyjska monarchia od kuchni" może być dla czytelnika trochę mylący. Potraktowałam tytuł dosłownie i nastawiłam się, że autor będzie pisał właśnie o domowych zwyczajach "royalsów". Im dłużej czytałam, tym bardziej coś mi nie grało, więc sięgnęłam do stopki redakcyjnej, a tam tytuł oryginału "Behind the Throne. A Domestic History of the Royal Household". Niby wszystko się zgadza, bo "poznać coś od kuchni" oznacza poznanie czegoś od nieujawnionych powszechnie szczegółów, ale nadal nie byłam usatysfakcjonowana. Być może dlatego, że na dobrą sprawę nie wyczytałam w tej książce żadnych "nieujawnionych szczegółów", a historia, którą najbardziej zapamiętałam, to ta o dziecku ze szkandeli...

"Behind the Throne" kojarzy mi się ze sformułowaniem "behind the scenes", czyli z kulisami czegoś. Być może tytuł odwołujący się jakoś do kulisów bardziej pasowałby do treści, a lektura nie wywołałaby tak dużego rozczarowania?
A może po prostu się czepiam?

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Zdecydowanie spodziewałam się po niej czegoś innego. Momentami czyta się ją świetnie, ale po chwili niesamowicie nudzi. Czytałam ją „na raty” bo ciężko było przebrnąć przez nią za jednym razem. Niektóre z opisanych rzeczy bardzo intrygują, aczkolwiek następne są całkowicie zbędne i nużące.

Trochę mnie rozczarowała. Po opisie myślałam, że będzie troszkę więcej o czasach współczesnych, a w sumie większość książki opowiada szczegółowo o wcześniejszych władcach. O Elzbiecie jest tylko trochę, o początkach, potem jest przeskok do rozdźwięku między księciem Karolem i księżna Diana i właściwie książka się kończy. Z jednej strony, fajnie, że autor szanuje prywatność rodziny królewskiej, z drugiej zaś jest rozdźwięk między bkurbem a treścią.

1970

Czy potrzebna była kolejna książka pokazująca życie monarchów brytyjskich? Tak. Czy nie wystarczą plotki, ploteczki, którymi karmią nas mass media? Nie. Dlaczego? Ponieważ ta opowieść jest inna. Pokazuje w rzeczowy sposób życie dawnych i obecnych przedstawicieli rodu królewskiego. Rzetelnie, dość szczegółowo, bez zbędnych upiększeń i "sensacyjek". Jedyny minus to przewaga informacji o tych, którzy żyli dawniej a mniej o współczesnych członkach brytyjskiej rodziny.

Dodaj cytat z książki Brytyjska monarchia od kuchni