Części zamienne

Wielka Litera
2019-10-16
2019-10-16
Marta Klimek-Lewandowska
literatura popularnonaukowa chirurgia transplantologia człowiek

Naprawdę świetna książka ukazująca początki i świat transplantologii, o których przeciętny "Kowalski" nie ma pojęcia. Dzięki tej lekturze zaczęłam doceniać wysiłki pionierów tej dziedziny pomimo faktu, że wcześniej mnie to nie interesowało. Podziwiam dzięki niej też chirurgów, którzy oddają całe swoje życie dla ratowania ludzi i tym, którzy decydują się oddać swoje organy lub narządy swoich bliskich zmarłych, by ocalić innych.

Kolejna świetna książka opisująca fascynujący świat medycyny. W tym przypadku transplantologię. Autor podzielił książkę na kilka kategorii tematycznych. Zaczyna od wprowadzenia do świata chirurgii transplantologicznej, opisuje przeszczepy poszczególnych najważniejszych narządów, opowiada o dawcach i biorcach i na sam koniec dzieli się z czytelnikiem różnymi przypadkami powikłań. W każdym rozdziale pojawiają się historyczne dygresje, które pomagają zrozumieć jak rozwijała się transplantologia na przestrzeni XX i XXI wieku. Książka poza tym że jest bardzo przystępnie napisana zawiera opis wielu medycznych zwrotów i metod działania, które zrozumie nawet laik bez podstwoaowej wiedzy medycznej. Rewelacyjna książka. Szkoda ze autor nie wzbogacił jej zdjęciami albo rycinami. Polecam.

Interesująca. Ciekawe opisy zrodzenia transplantacji oraz rzeczywistości.
Nie sprawiła, że nie chcialo się od niej odejść, mimo wszystko warta przeczytania

Interesująca. Ciekawe opisy zrodzenia transplantacji oraz rzeczywistości.

Spędziłam z tą książką ponad 2 tygodnie. Nie pamiętam już jak dawno któraś z pozycji zajęła mi tyle czasu. A co najdziwniejsze to nie mogłam się od niej oderwać!

Pochłonęła mnie bez reszty. Arcyciekawa i czytałam z zapartym tchem. Relacja jednego z amerykańskich chirurgów transplantologów.

Od historii, po doświadczenie zawodowe autora, relacje pacjentów, ich przeszczepów i powikłań. Wiem jedno. Nigdy nie chciałabym mieć przeszczepu. Natomiast po drugiej stronie barykady stoi niesamowity świat nauki, który na przestrzeni kilkudziesięciu lat osiągnął tak wiele, że nie mieści się to w głowie.

Podziwiam autora za szczerość, nie owijanie w bawełnę i pokazanie tego świata takim, jaki jest naprawdę.

To było ogromne zaskoczenie, że tę książkę tak pokocham! A potwierdzić może to tylko jedno - zostaje ona w mojej biblioteczce na zawsze.

Od historii, po doświadczenie zawodowe autora, relacje pacjentów, ich...

Historia transplantologii przeplatana własnymi doświadczeniami autora. Dość ciekawa. Polecam.

"Części zamienne" to reportaż, a jak o taką literaturę chodzi i to jeszcze w obrębie medycyny, to ja ją biorę, nie pytam, pochłaniam, daję znać czy warto, czy są lepsze. Tę, jak tylko zobaczyłam, to byłam niemal pewna, że musi być niezwykle interesująca, a opis z tyłu okładki sprawił, że nie mogłam się doczekać przesyłki od Wydawnictwa Wielka Litera i cóż... dziwiłam się, że tak późno ją dojrzałam w całej tej ilości literatury faktu, bo premierę miała dwa lata temu! W takim razie, czy warto po nią sięgnąć?

Poznajemy lekarza, transplantologa, Merzlicha. Mężczyzna stara się czytelnikom przekazać nie tylko informacje na temat trudów swojej pracy, ale także zagłębia się nieco w historię chirurgii. Pewnie każdy kojarzy książkę lub przynajmniej lekarza, jako człowieka ze zdjęcia, które zostało mu wykonane po przeszczepie serca, czyli Religę, prawda? No właśnie, tak, jak tutaj jest nam powiedziane wprost "jak zreperować człowieka" czyli faktycznie wymienić w nim niedziałający narząd i pozwolić cieszyć się mu często jeszcze przez wiele lat życiem.

Jeśli chodzi o transplantologię i to jak została przedstawiona w tej książce nam, czytelnikom, to muszę przyznać, że liczyłam na dokładne opisy zabiegów. Takowe otrzymałam, bo autor zagłębia się w każdy element, od pobrania narządu, poprzez przekazanie go kolejnej osobie, ale także postanowił wejść w czysto emocjonalne aspekty i opowiedział nie tylko o swoich uczuciach, wątpliwościach, przemyśleniach etycznych, ale także o relacjach ludzi, między którymi zostały przekazane narządy.

Jeśli obawiacie się, że w środku jest bardzo dużo określeń medycznych, to tak, uprzedzam, jest całe mnóstwo, ale na szczęście Mezrich postanowił niczym początkującemu studentowi medycyny wytłumaczyć wszystko powoli, a przy tym nie czuć, jak by traktował czytelnika jak przysłowiowego idiotę. Naprawdę, z tekstu można poczuć, że chciał opowiedzieć o trudach tej pracy i jest przy tym niezwykle skromny a przecież ratuje wiele żyć.

W te sprawy czysto zawodowe, związane z transplantologią, autor wplótł wiele swoich przemyśleń i wątków z własnego życia prywatnego. Dla mnie to złożyło się na to, że poczułam się jak bym znała go od lat, jak dobrego przyjaciela. Zatem, jeśli lubicie tego typu książki, reportaże, to myślę, że jest to pozycja obowiązkowa!

Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem Wielka Litera.

Fajnie i ciekawie autor opowiada o poczatkach transplantologi roznych organow. Ksiazke tez zawiera rozne momenty i informacje o tym jak przebiega operacja, o dawchach, powiklaniach a takze ciekawe historie roznych pacjentow z roznymi chorobami.

1. Bardzo dobrze prowadzona historia z wątkami współczesnymi.
2. Świetnie i po ludzku wyjaśnione bardzo skomplikowane procedury medyczne.
3. Fascynujące fakty o historii medycyny i medyków, przekraczających granice, które wydawały się nie do przekroczenia.
4. Bardzo warto :)

1. Bardzo dobrze prowadzona historia z wątkami współczesnymi.
2. Świetnie i po ludzku wyjaśnione bardzo skomplikowane procedury medyczne.
4. Bardzo warto :)

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam. Kupiłam ją nawet nie czytając opinii na jej temat. W ciekawy sposób opowiada historię transplantologii, aż do współczesnych czasów. Przedstawienie pacjentów, ich chorób, powikłań w sposób lekki, ale jednocześnie intrygujący aby zaciekawić czytelników. Pokazanie lekarza jako osoby która świadoma jest swojej pracy i wie, że nie może popełniać błędów, bo to kosztuje ludzkie życie. Ukazanie w jaki sposób podejmuje się decyzje o przyznaniu narządu. W książce nie brakuje tez wzmianek anatomicznych, dzięki, którym może czerpać wiedzę na dany temat. Ogólnie książka bardzo mi się podobała, ciężko się od niej oderwać. Myślę, że będę do niej często zaglądać :D

Niesamowita historia transplantologii. Przeplatane historie różnych przypadków z historycznymi, najważniejszymi wydarzeniami w tej dziedzinie. Książka jest fascynująca i świetnie napisana.

• Medycyna

Joshua D. Mezrich Części zamienne Zobacz więcej