Życie średniowiecznej kobiety

Tłumaczenie: Grzegorz Siwek
Cykl: Życie w średniowieczu (tom 4)
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Women in the Middle Ages
Historia, Średniowiecze, Kobieta
historia
Adam

Chcesz wiedzieć, jak wyglądało życie kobiet w średniowieczu? Musiały walczyć o swoje prawa, dbać o ognisko domowe, a na temat ich ciała najwięcej do powiedzenia mieli… księża. Brzmi znajomo? Codzienność średniowiecznych niewiast w pewnych aspektach niewiele się różniła od realiów znanych współczesnym kobietom. Dwoje cenionych historyków zabiera nas w fascynującą podróż śladami...

Chcesz wiedzieć, jak wyglądało życie kobiet w średniowieczu?

Dwoje cenionych historyków zabiera nas w fascynującą podróż śladami średniowiecznych kobiet. Przedstawia nam sylwetki niewiast spełniających się w roli matek, sprawujących z mężami władzę i tych uciekających przed zalotnikami do zakonów. Królowe i służące. Mniszki i morderczynie. Żony i kochanki. Femme fatale wykorzystujące swoje ciało do zdobywania tytułów i majątku.

Niektóre z nich nie cofały się przed najpodlejszymi intrygami i po trupach dążyły do celu. Inne wykazywały się nieprzeciętnymi zdolnościami, wpływały na decyzje polityczne swoich mężów albo spełniały się jako opiekunki ogniska domowego. Historia tych kobiet to porywająca wyprawa w świat średniowiecznych układów.

Oglądasz Grę o tron?

Czy Daenerys lub Cersei mogły istnieć w rzeczywistości? Tworząc fascynujące i silne kobiece charaktery, George R.R. Martin czerpał garściami z historii średniowiecza. Opisy dworskich intryg, walki o władzę i nieposkromionych kobiecych ambicji zostały oparte na prawdziwych wydarzeniach.

***

Życie średniowiecznej kobiety to kolejna książka wybitnych badaczy, których pozycje inspirowały Georga R.R. Martina przy tworzeniu Pieśni lodu i ognia. Jest to lektura obowiązkowa dla jego fanów oraz miłośników historii średniowiecza.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/ksiazka/zycie-sredniowiecz...(?)

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/ksiazka/zycie-sredniowiecz...»

Najaa | 2019-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2019

Kolejna książka pary brytyjskich pisarzy po "Życie w średniowiecznej wsi", którą przeczytałam (Życie w średniowiecznym zamku wciąż czeka). Książka, jak napisana dobrym stylem (muszę zaznaczyć, że nie czytałam oryginału), więc w tym wypadku gratulacje należna się tłumaczowi i redaktorowi książki- choć nigdy nie spodlałam się z wydawniczą fuszerką zw strony wydawnictwa Znak. Duży plus dla wydawanych także przez to wydawnictwo książki popularnonaukowe, zwłaszcza historycznych - są do na ogół niezłe tytuły. Podobnie ma się sprawa w przypadku tej książki. Po jej przeczytaniu otrzymuje się sporą dawkę wiedzy na temat funkcjonowania kobiet w tym okresie historycznym. Choć należy dodać, że książka ta dotyczy raczej dotyczy Anglii i Europy Zachodniej, niż Europy Środkowowschodniej, gdyż autorzy korzystali w źródeł zachodnich, choć oczywiście w ogólne wnioski, jakie wysnuwają autorzy można odnieść także do naszej części Europy.

Smuggler | 2019-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2019

Kolejna godna uwagi książka tego duetu. Bardzo fajnie mi się to czytało, choć miejscami może za dużo było o rozmaitych sprawach związanych z dziedziczeniem, spadkami i genealogią itd, a za mało w tym zwykłego, codziennego życia - ale to nie zmienia faktu, że to pozycja jak najbardziej godna lektury.

Chodząca-Parodia | 2019-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2019

Frances i Joseph Gies pokazują, że historia naprawdę może być ciekawa, i potwierdzają, że średniowiecze wcale nie jest epoką ciemnoty.

O tym drugim już wiedziałam wcześniej, bo jeden wykładowca stale podkreślał rangę średniowiecza i krytykował tych, którzy uważali, że jest to czas zacofania. Ale na żadnych wykładach nie można tak szczegółowo opisać poszczególnych aspektów tej epoki (w końcu czas jest ograniczony a samo średniowiecze trwało 1000 lat, więc materiał musi być znacznie okrojony).
"Życie średniowiecznej kobiety" to znakomite uzupełnienie wiedzy i zaspokojenie ciekawości o tak odległych czasach.

A to są naprawdę interesujące informacje. Nawet sobie nie wyobrażałam, że niektóre rzeczy mogły mieć rację bytu (albo też nie mogły). Przytoczone historie zostały bardzo dobrze opowiedziane, nie ma żadnego zanudzania.
Ogromna szkoda, że na studiach, omawiając średniowiecze, nie korzystaliśmy z tak ciekawych źródeł historycznych. To są rzeczy, o których aż chce się czytać....

Podplomyk225 | 2019-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 26 czerwca 2019

Kilka naprawdę ciekawych informacji, ale szczerze mówiąc spodziewałem się więcej. Za dużo o majątkach i ich dziedziczeniu a za mało o takich, ważnych dla mnie szczegółach jak to co jadły, o czym rozmawiały, jak romansowały itp.

Elevander | 2019-06-22
Przeczytana: 24 kwietnia 2019

Jak wszystkie książki państwa Giesów ta o kobiecie prezentuje bardzo solidny poziom. Oceniam ją jednak trochę niżej niż poprzednie tomy, m.in. przez to, że pewne wątki były tu powtarzane, a poza tym niektóre są od lat dobrze znane polskiemu czytelnikowi choćby dzięki R. Pernoud. Nieuniknione wydaje się porównanie z pracami tej francuskiej badaczki, która temat kobiety w średniowieczu omówiła jednak znacznie dokładniej. Najciekawszym dla mnie wątkiem były losy Margaret Paston i angielskiej rodziny Pastonów: to bezsprzecznie jedna z najbardziej fascynujących historii familijnych średniowiecza.

Tomasz Babnis

Klaudia | 2019-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Jest to książka niezwykle interesująca oraz bogata w wiele oblicz kobiet średniowiecza. Autorzy w książce ujmują wiele stwierdzeniu jakoby średniowiecze było wiekami ciemnymi oraz ukazują na przykładach, że kobiety mimo ich –nie ukrywajmy- gorszego położenia niż mężczyzn, mogły mieć wpływ na swoje finanse czy (rzadziej) na politykę.

Uważam, że każda kobieta w dzisiejszych czasach powinna znać historię kobiet z wieków wcześniejszych. Ponieważ to nasza historia. Te dziewczyny z chwilą swojego urodzenia nie różniły się niczym od dzisiejszych dziewczynek. Urodziły się za to w czasie gdy kobiety nie miały tak łatwego dostępu do edukacji czy dobrze płatnej pracy tak jak my, dzisiaj, w kulturze zachodniej. One wywalczyły dla nas tą dobrą pozycję. Powinnyśmy o tym wiedzieć i inspirować się tymi silnymi, mądrymi i pięknymi kobietami.