Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników

Okładka książki Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników Leonardo Vittorio Arena
Okładka książki Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników
Leonardo Vittorio Arena Wydawnictwo: Wydawnictwo RM historia
historia
Wydawnictwo RM
2019-11-13
2019-11-13
Mateusz Kłodecki
japonia samuraje

Na półkach: , , , , , , ,

Książkę "Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników", można by właściwie uznać za skondensowaną historię formowania się Japonii. Dominującym wątkiem jest powstawanie i funkcjonowanie tamtejszego świata wojowników.
Na początku były to czasy, w których losy bogów i ludzi przeplatały się wzajemnie.
Najmocniejsze rody i klany walczyły o dominację i władzę.
Już na przełomie VI i VII w. Japonia zaczyna odczuwać napływ chińskiej kultury i religii, a także sztuki wojennej oraz pewnych skodyfikowanych jej zasad.
Ta wiedza dawała przewagę w walce. Powstaje nowa klasa wojowników- samuraje.
Kodeks bushido, zen, rytualne picie herbaty doceniali szczególnie najwyżsi rangą.

"Samuraj może wziąć udział w ceremonii picia herbaty.
Pozwala mu na to jego siła, podczas gdy on sam w czterech ścianach pawilonu herbacianego znów staje się dzieckiem".

W wydaniu autor Leonardo Vittorio Arena, dokładnie opisuje wiele zdarzeń na przestrzeni wieków.
Poznajemy nazwiska, daty, szczegóły z przebiegu bitew.
Jednak zwolennicy, miłośnicy sztuki walki mogą czuć się pewien niedosyt.
Książka zawiera bibliografię, filmografię, glosariusz i kalendarium.
Każdy rozdział opatrzony jest porterem samuraja i mottem.
Polecam tę interesującą lekturę, zwłaszcza męskiemu gronu czytelników.
U mnie książkę przeczytał mąż, w kolejce czekają synowie.
Wydawnictwu RM dziękuję za egzemplarz recenzencki💝😊

Najmocniejsze rody i klany walczyły o dominację i władzę.
Już na przełomie...

Autor oferuję przystępną wersje historii Japonii, przedstawioną przez pryzmat tytułowych wojowników. Obawia się jednak, że dla czytelnika o małej wiedzy w tej dziedzinie, lektura ta będzie bardzo trudna. Zwłaszcza pierwsza połowa książki. Próba zawarcia tak wielu zdarzeń w tej książce wpływa na ich spłycenie. Może być to mały plus żeby rozbudzić ciekawości i w ostateczności sięgnąć bo lektury poświęcone tylko jednej historii. Momentami autor strasznie przeskakuje w opowieściach, względem nawet nie jednego rozdziału, ale akapitu. Co dodatkowo może wprawić przeciwnika w zagubienie.

Jednak jako ogólny rozrachunek, polecam dla wszystkich zainteresowanych tematyką Japonii. Książka ta może być pierwszym, aczkolwiek troszkę trudnym krokiem w zaspokajaniu ciekawości w tej tematyce. Im dalej, tym lepiej.

2030

Gros materiału to rys historyczny i geneza powstania samurajów. Przez kilka dynastii możne samurajskie rody ze sobą walczyły, ąż znamienity doprowadził do zjednoczenia wysp pod jednymi rządami. Książka odpowie na pytania kim był ostatni shogun, jak kształtował się kodeks samurajski, jaki wpływ na samurajów miał buddyzm. Przy okazji poczytamy sobie największe przypowieści/ podania o samurajach, , zahaczymy o eposy rycerskie, pooglądamy przedstawione litografie/ reprodukcje słynnych samurajskich scen, dowiemy się o niektórych mitach.

Bardzo ciekawa książka. Czytelnik poznaje obyczaje legendarnych wojowników i ich współzawodnictwo w różnych okresach historycznych. Autor połączył odrobinę fikcyjnych wydarzeń z faktycznymi, co moim zdaniem powoduję, że książkę bardzo lekko i przyjemnie się czyta.

Beznadziejna książka. Każdy, kto ma choćby blade pojęcie o historii Japonii, wyłapie w niej całą masę błędów. Specjalnie na cele tej recenzji otworzyłam ją na losowej (13.) stronie i oto przykłady: "Doskonale. Zaatakujemy pod osłoną nocy. Była to decyzja godna wielkich strategów, znających przewagi ataku w ciemnościach" - serio, to ma być geniusz Yoshitsune? Przez kilkanaście wieków naparzania się wrogich klanów Yamato, potem walk z Emishi i wreszcie sami ze sobą i wreszcie, w XII wieku ktoś wpadł na pomysł, żeby atakować nocą? (tak nawiasem mówiąc, to zaskoczenie tego ataku polegało na szarży ze stromego zbocza, które uchodziło za nie do pokonania konno). Dalej, wciąż ta sama strona. Pomijam bardzo dyskusyjne łączenie klanu Minamoto z kosmogonią Japonii, ale niech tam - otóż dowiadujemy się, że wojskowi wieczorami przy ogniskach raczyli się opowieściami z Kojiki i Nihongi. Serio? A ja myślałam, że kroniki kazali spisać cesarze, żeby uprawomocnić swoją władzę i rzekomy rodowód od bogów, podczas gdy nikogo innego właściwie to nie obchodziło (aż do czasów Meiji i gorączkowych poszukiwań raison d'etre dla cesarza). Dalej (przypominam, wciąż jedna i ta sama strona!) jest mowa o stworzeniu przez Izanami i Izanagiego wysp japońskich i wymienione są cztery OBECNE główne wyspy - a Hokkaido do niej dołączono dopiero w XIX wieku! (pomijam fakt, że nie, wcale nie stworzyli ich w wersji Honsiu, Kiusiu i Sikoku, tylko zaczęli od Onogoro, Awa, Sado i innych króliczych bobków na mapie kraju...). Tyle błędów rzeczowych znajdziecie na JEDNEJ stronie, a tychże jest ponad 200. W treści panuje chaos, autor skacze po chronologii, myli fakty, przyczyny i skutki, sam sobie przeczy, nie ma pojęcia, że owe "portrety", o których niejednokrotnie wspomina, nijak nie świadczą o tym, jak dana postać wyglądała, bo powstawały kilkaset lat po jej śmierci. Nie ma też pojęcia, do czego służą przypisy i wstawia je bez większego sensu, czasem cytując nawet jako źródło... fikcję literacką! (wiecie, to tak jakby ktoś w podręczniku do historii jako źródło cytował Sienkiewicza). Naprawdę, zastanawiałam się, czy istnieje jakaś grupa czytelnicza, której mimo wszystko można by ten tytuł polecić, choćby "na początek". I niczego nie wymyśliłam, przykro mi.

Ciekawy temat, styl trochę jak w książce historycznej dla dwunastolatków, czyli wybrane fragmenty fabularyzowanych biografii. Początkowo trochę chaotycznie, ruchem skoczka szachowego wprowadzane tematy, później już przynajmniej chronologicznie, co i tak nie zmienia faktu, że jeżeli nie posiadamy wstępnej znajomości historii Japonii, to będziemy zagubieni, zasypani nazwiskami i zdezorientowani losowym (z mojego punktu widzenia, ale tak naprawdę pewnie nie) wyborem tematów.

#716 - Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników - Leonardo Vittorio Arena - Wydawnictwo RM
#276/52/2021

Książka ma 256 stron. Swoją premierę miała dnia 13.11.2019 roku.

Autor odczarowuje w książce wizerunek Samurajów. Zabiera nas w podróż poprzez dzieje siedmiuset lat, gdzie na kartach historii zapisali się najwybitniejsi z nich.

Ta książka to kompedium wiedzy dla miłośników historii, oraz opowieści o Samurajach.

Jeśli jesteście ciekawi kim tak naprawdę byli Samurajowie i jakie wiedli życie - koniecznie przeczytajcie tą książkę.

Bardzo dziękuję za egzemplarz do recenzji Wydawnictwo RM.

#276/52/2021

Książka ma 256 stron. Swoją premierę miała dnia 13.11.2019 roku.

Ta książka to kompedium wiedzy dla...

Konstrukcja książki jest ciekawa. Autor podzielił ją na rozdziały, z których każdy dotyczy innego okresu i osoby. Na początku każdego dostajemy krótki fabularny fragment stanowiący wyrwany moment z danego wydarzenia (wg wyobrażenia autora). Zaraz po takim wstępie mamy konkrety - dużo nazw, nazwisk, dat, troszkę się gubiłam. Brakowało mi głębszego wprowadzenia. Jednak! Nie zmienia to tego, że treść była bardzo ciekawa i jeśli ktoś potrzebuje rozbudować swoją wiedzę, to trafi idealnie. Laicy mogą się zmęczyć - rety, nawet ja się zmęczyłam, a nim nie jestem...

Na końcu książki dostajemy glosariusz i kalendarium. Każde japońskie słówko jest zapisane przy użyciu kursywy - wówczas wiemy, że możemy sprawdzić jego znaczenie z tyłu, a szczegółowe kalendarium to takie odświeżenie wiadomości w pigułce - cudo.

Mimo to, ja nie jestem do końca zachwycona tym tytułem, ponieważ brakowało mi w tej książce spójności, te fabularne fragmenty mało co wprowadzały, a trochę mnie dezorientowały. Kwestie historyczne bardzo liczne i jednocześnie oszczędnie przedstawione, co - gdy starałam się ze wszystkim nadążyć i przyswajać podane informacje - mnie męczyło. Na pewno nie była to lekka lektura i z pewnością wymaga skupienia.

Jest to spojrzenie na historię Japonii, przy którym autor prezentuje jak doszło do wielu zmian, są to informacje warte poznania i pod tym względem zachęcam. Zwłaszcza, że mimo wszystko autor na nowo rozbudził we mnie fascynację historią Kraju Kwitnącej Wiśni. Prawdą jest, że nie polubiłam się z jego stylem, opornie mi się to czytało, ale jednak treść mi się podobała i myślę, że kiedyś do niej wrócę, tak na spokojnie.

Ode mnie 6/10

Dla osób urodzonych w latach 80-tych, samuraje kojarzą się przedwszystkim z wojownikami wykreowanymi w serialu Shogun, z genialną rolą Richarda Chamberlain’a, grającego rolę angielskiego żeglarza, którego okręt rozbija się u wybrzeży Japonii i który zostaje wciągnięty w grę u szczytów władzy, dzięki czemu poznaje kulturę i kodeks honorowy samurajów.
Kim byli ci legendarni wojownicy? Leonardo Vittorio Arena „odczarowuje” wizerunek samurajów, obdziera ich z hollywoodzkiego przedstawienia. Arena zabiera czytelników w siedmiusetletnią podróż przez czasy samurajów, przedstawiając najwybitniejszych przedstawicieli tej grupy społecznej, najważnejsze bitwy i wojny, ich wpływ na politykę Japonii. Autor w trzynastu rozdziałach prezentuje historię tej grupy społecznej, od znacznie wcześniejszych niż oficjalna data powstania klasy samurajów, czyli około XI-XII wieku, aż do faktycznego ich końca w wieku XIX. Każdy rozdział otwiera rycina z wojownikiem i cytat z dzieł i kodeksów, co jest bardzo ciekawym zabiegiem. Niestety ryciny są czarnobiałe, co samo w sobie nie jest wadą, ale znając piękne, kolorowe obrazy przedstawiające tych wojowników, pozostawia pewien niedosyt. Wielkim plus tej książki jest sposób przedstawienia historii, językiem bardzo przystępnym i obrazowym. Jeśli w tekście pojawiają się japońskie słowa, tak silnie związane z historią i kulturą Japonii i samurajów, są one dokładnie wytłumaczone w glosariuszu. Bogata bibliografia będzie przydatna „dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej”.

„Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników” to wspaniałe kompendium wiedzy, połączenie opowieści i faktów historycznych. Książka na pewno zainteresuje wielbicieli historii i samurajów. Od razu uprzedzam, nie jest to lekka lektura, trzeba się przy niej skupić, ale historia jest tego warta. Serdecznie polecam.

Kim byli ci legendarni...

Interesujące ujęcie tematu w lekkim gawędziarskim stylu. Dużo informacji i ciekawostek, niestety czasami trochę zbyt chaotycznie i nudnawo. Generalnie warto. Nie tylko dla fanów "Shoguna"

• Japonia
  • E-Booki

Dodaj cytat z książki Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników