Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę

Okładka książki Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę Alberto Angela
Alberto Angela Wydawnictwo: Czytelnik historia
historia
Cleopatra: La regina che sfidò Roma e conquistò l'eternità
Czytelnik
2021-04-14
2021-04-14
Tomasz Kwiecień

Dobra książka, napisana przyjemnym językiem, zawierająca wiele ciekawostek dotyczących życia w Rzymie i Egipcie w czasach Kleopatry. Jednak dla mnie za mało było tutaj głównej bohaterki, a za dużo Cezara, Marka Antoniusza i opisów bitew/wojen. Przez to trochę mi się dłużyła ale warto było ją przeczytać.
Narracja głównie skupia się na romansach Kleopatry i konfliktach zbrojnych jej kochanków. Brakuje mi tutaj Kleopatry jako królowej Egiptu, wspomnienia czegokolwiek innego poza utożsamianiem się z boginią Izydą (chociażby jakiś reform czy obcowania z ludnością Aleksandrii).

Narracja głównie skupia się na romansach Kleopatry i konfliktach...

Kleopatrę VII wszyscy znają i kochają. Zwłaszcza ci, którzy myślą, iż była pięknością na miarę Cindy Crawford, młodej Pameli Anderson czy Bobbie Brown. Królowa w istocie nie miała urody supermodelki. Była bardzo niska i nie grzeszyła urodą, jednak uwodziła mężczyzn. Robiła to dzięki swojemu wysokiemu potencjałowi intelektualnemu oraz najlepszych perfum, jakie były wówczas dostępne.

Książka autorstwa Alberta Angeli ma nie do końca przemyślany tytuł, ponieważ grecka królowa Egiptu jest tutaj tłem dla rzymskich władców, których serca udało jej się zdobyć. Jesteśmy w niej świadkami wyprawiania Juliusza Cezara na tamten świat, jak i odejście do Elizjum Antoniusza. Kleopatrę również żegnamy. W książce nie poświęcono jej tak wiele miejsce, ile byśmy chcieli ze względu na to, że wiele materiałów źródłowych zostało zniszczonych. Mimo tego możemy być świadkami bitwy pod Fillipi czy pod Akcjum i dowiedzieć się co miała z tym wspólnego ptolemejska królowa.

Autor swoim świetnym stylem narracji ustawił poprzeczkę bardzo wysoko. Połączył w swym dziele styl naukowy z beletrystycznym snuciem opowieści. Mogłem się miejscami czuć, jakbym czytał powieść z górnej półki. Jak wspomniałem wyżej, książka w dużej mierze spełnia wytyczne naukowe, ponieważ autor wielokrotnie odnosi się do innych badaczy, a nawet wchodzi z nimi w polemikę. Ponadto przypisy są w stopce, więc zaciekawieni danym wątkiem nie muszą przenosić się na koniec książki. Nie myślcie jednak, iż te momenty są nudne, ponieważ autor nie rozważa o ilości włosów na głowie.

Mimo niedostatku Kleopatry książkę bardzo polecam, ponieważ opisuje niezwykle ciekawe wydarzenia w sposób bardzo rzadko spotykany. Poza tym mamy mnóstwo ilustracji.

Całe życie czekałam na to, żeby przeczytać stustronicowy opis wydarzeń z Id Marcowych! Aczkolwiek nie przypuszczałam, że będzie on częścią książki poświęconej Kleopatrze... Ale nie bójcie się – o Kleopatrze jest dosyć. Przyjemnie się to czyta, polecam każdemu miłośnikowi starożytnego Rzymu. Autor we właściwym sobie stylu wykorzystuje każdą okazję, żeby dzielić się wiedzą o świecie starożytnym, w tym o życiu codziennym.

Moim zdaniem nie pokrywa się z tytułem. Kleopatra jest tylko tłem do opisania rozgrywek polityczno wojennych skupionych wokół Rzymu, śmierci Cezara i losów Marka Antoniusza. Niewiele dowiadujemy się o samej królowej, jej życiu, dzieciństwie i dlaczego stała się tym kim była. Ponadto mam wrażenie że jej postać potraktowana została bardzo powierzchownie by nie rzec szowinistycznie. Autor skupia się na urodzie Kleopatry, jej ciele, strojach oraz umiejętnościach uwodzenia. Ciężko tu szukać informacji o tym jaką była Królową dla swoich poddanych, jakim strategiem nie mówiąc już o jakiejś głębi psychologicznej. Książka bardzo mi się dłużyła. Dużo rozbudowanych scen batalistycznych. 1/4 książki to niemal sekunda po sekundzie opisany dzień śmierci Cezara. Ciężko było mi skończyć tę książkę.

Nie pamiętam, kiedy ostatnio tak zachwyciłam się książką! Począwszy od okładki, która moim zdaniem jest piękna (ale ja zwykły człek jestem, nie znam się) po treść. Biografii mam za sobą dużo, oj ciężko by było zliczyć, w tym parę biografii Kleopatry również już czytałam. Ale ta książka to istne arcydzieło! 11 na 10 punktów! Po pierwsze - sposób narracji - niezwykle ciekawy i wciągający. Nie jest to standardowe: urodziła się...., rodzice byli... O nie, nie. Merytoryka - autor wykorzystuje zarówno źródła starożytne, jak i wyniki współczesnych badań. I to, co mnie urzekło najbardziej - język.... Brawa dla tłumacza, który dźwignął temat rewelacyjnie. Jesteśmy wraz z bohaterami w Rzymie, czujemy ciepło Aleksandrii, toniemy pod Akcjum - wszystko czujemy w każdym zapisanym zdaniu. I mimo, że doskonale wiedziałam, jak cała historia się skończy, na końcu było mi po prostu smutno. Polecam !
Ps. Zaznaczę tylko, że piszę z perspektywy osoby, która zna historię zarówno ogólnie, jak i tą w szczególności. Nie wiem jak odbiorą książkę osoby, które nie są zbytnio zaznajomione z tematem

Kolejna wspaniała książka @albertoangela_official spółdzielni wydawniczej "Czytelnik" za mną. Alberto Angela sprawia, że w jednej chwili przenosisz się do omawianych przez niego czasów, współodczuwasz z bohaterami historii i na nowo przeżywasz krok po kroku minione nobliwe czasy starożytne

Inne opinie dostępne również na:

Inne opinie dostępne również na:

Na początku myślałem, że autor przesadza z „wprowadzaniem” nas w świat i tamte dni. Po przeczytaniu książki… po prostu zacząłem tęsknić za Kleopatrą i Markiem Antoniuszem…
Super książka!

Super książka!

Bardzo lubię Alberto Angela, jego podejście do historii i styl pisania. Książka jest świetna.

Mało Kleopatry w, Kleopatrze, sporo Marka Antoniusza, nieco Cezara, dużo opisu bitew. Niedosyt Kleopatry pozostał.

Bardzo ciekawa książka

Bardzo ciekawa książka