Kurier z Toledo

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lira
literatura piękna
aleqsia

Najnowsza powieść autora bestsellera „Czerń i purpura”! Szpiedzy, wielka historia, a zarazem uniwersalna opowieść o miłości, która nie miała prawa zaistnieć… Warszawa, rok 1936. Młody dyplomata, hrabia Antoni Mokrzycki, wyjeżdża na zlecenie wywiadu do pogrążonej w kryzysie Hiszpanii. Mokrzycki zostawia w Polsce narzeczoną „z rozsądku” i kochankę, która jako jedyna zna jego sekret. Kiedy w...

Najnowsza powieść autora bestsellera „Czerń i purpura”!
Warszawa, rok 1936. Młody dyplomata, hrabia Antoni Mokrzycki, wyjeżdża na zlecenie wywiadu do pogrążonej w kryzysie Hiszpanii. Mokrzycki zostawia w Polsce narzeczoną „z rozsądku” i kochankę, która jako jedyna zna jego sekret. Kiedy w czasie hiszpańskiej misji na drodze dyplomaty pojawia się Teo, młody anarchista, a zarazem uczeń szkoły korridy z Madrytu, ich wspólny los zostaje przypieczętowany. Mokrzycki stanie przed koniecznością postawienia wszystkiego na jedną kartę i zaryzykuje – swoją karierę, narzeczeństwo, a nawet życie.
Wojciech Dutka, historyk z wykształcenia i z zamiłowania, z pisarskim kunsztem wplata w los bohatera w dzieje jednej z najkrwawszych wojen domowych współczesnej Europy.
Mokrzycki spotka wielkie postaci historycznych: Ernesta Hemingwaya, Federico Garcię Lorkę, Simone Weil, Pablo Nerudę oraz przerażającego generała Quiepo del Llano. Stanie też oko w oko z generałem Franco...
„Kurier z Toledo” to doskonałe połączenie powieści historycznej z literaturą sensacyjno-szpiegowską!

źródło opisu: http://wydawnictwolira.pl/kurier-z-toledo/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

grzesiek361 | 2019-09-20
Przeczytana: 20 września 2019

Kogo interesuje wojna domowa w Hiszpanii z 1936r.?. Mnie wcale, a miłość między mężczyznami tym bardziej. Moim zdaniem książka nie warta przeczytania.

WielkiBuk | 2019-09-20
Przeczytana: wrzesień 2019

Opowieść o bratobójczej wojnie, o Hiszpanii i o zakazanej miłości też – „Kurier z Toledo” Wojciecha Dutki, czyli pierwszy tom historyczno-szpiegowskiej trylogii.

Motyw bratobójczej wojny w Hiszpanii lat 1936-39 nie tak często poruszany jest w literaturze popularnej. Wojna domowa w Hiszpanii toczyła się między obozem Frontu Ludowego oraz obozem prawicowej opozycji pod dowództwem generała Franco. Najprościej rzecz ujmując – była to wojna między komunistami i socjalistami a nacjonalistami i konserwatystami. Podzieliła kraj, podzieliła całe rodziny. Wojciech Dutka pokazuje tu obie strony konfliktu. Co więcej, być może dlatego, ze autor jest historykiem, udało mu się uniknąć nazbyt kolorowego spojrzenia na komunistów, co zdarza się niektórym pisarzom. Nie. Tutaj mamy dwa totalitaryzmy. I widzimy, jak oba zbierają swoje żniwo.

Mamy w „Kurierze z Toledo” porządny wątek szpiegowski, mamy skrajną przemoc wojny domowej i konkretnie zarysowaną epokę, niemniej autor położył główny nacisk...

Bursikowa | 2019-09-16
Przeczytana: 10 września 2019

Nie umiem i nie chcę inaczej opisać tej książki więc na wstępie ostrzegam 🚨SPOJLER 🚨

Po "Czerni i purpurze" która zawojowała mym sercem, kiedy nadarzyła się okazja przeczytania kolejnej książki Pana Wojciecha nie zastanawiałam się ani chwili, wzięłam w ciemno... Jakim więc było dla mnie szokiem, że jest to książka m. in. o miłości mężczyzny do mężczyzny... Zawsze wydawało mi się, że jestem tolerancyjna ale jak po pierwszych stronach okazało się, że jednym z wątków książki będzie miłość homoseksualna trochę się wystraszyłam.... Nie wiem do końca, czego się bałam... Ale okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. To przepiękna opowieść, mocno życiowa i prawdziwa. Mocno wrażliwa i smutna. Mocno kontrowersyjna. Czytałam z zapartym tchem. Po raz kolejny nie mogłam oderwać się od powieści autora i teraz już jestem pewna, że przeczytam wszystko co napisał i napisze. Dodatkowo Pan Dutka w tak cudowny sposób opowiada o historii ❣️ Pokazuje, że można o niej pisać w mega ciekawy i wciągający...

Everyle | 2019-09-15
Przeczytana: 13 września 2019

Warszawa, lata 30. Młody hrabia, Antoni Mokrzycki pracuje jako dyplomata. Z racji swojej doskonałej znajomości języka hiszpańskiego, zostaje wysłany jako szpieg do pogrążonej w chaosie Hiszpanii, by wybadał tamtejsze nastroje. W kraju bez większego żalu pozostawia narzeczoną, którą musi poślubić z racji swojego społecznego statusu oraz żydowską kochankę.
Teo pochodzi z biednej, chłopskiej rodziny. Marzy by zostać torreadorem, ale nie stać go na dobrą szkołę korridy. Dostrzegając jak wielkie różnice klasowe panują w jego kraju, pragnie by coś się zmieniło w tym kierunku. Dołącza do anarchistów i zostaje ich kurierem. W trakcie wykonywania zlecenia, przez przypadek poznaje hrabiego Mokrzyckiego. To spotkanie bezpowrotnie zmieni życie ich obojga...

Tym razem autor głośnej powieści "Czerń i purpura" ( która wciąż jest jeszcze przede mną), zabiera nas do lat 30-tych XX wieku do Hiszpanii, w sam środek chaosu spowodowanego wojną domową. Ale niech was nie zwiedzie opis, "Kurier z...

zorro | 2019-09-13
Przeczytana: 13 września 2019

"Kurier z Toledo" to powieść głównie dla osób ceniących sobie możliwość przyswojenia faktów historycznych poprzez dobrą lekturę. Cała książka przesiąknięta jest krwawą i tragiczną historią dwudziestowiecznej Hiszpanii, a na tle tych wydarzeń rozgrywa się osobisty dramat polskiego dyplomaty uwikłanego w konwenanse, bezgranicznie zakochanego w młodym, przez przypadek poznanym hiszpańskim mężczyźnie.
Książkę czyta się z dużą przyjemnością, choć opowiada o tragicznych wydarzeniach, pozwala nam ona zrozumieć historię Hiszpanii i przyczyny wybuchu bratobójczej wojny.
Postacie, które nakreślił autor są wyraziste i pozwalają na empatyczne podejście do ich życiowych, tragicznych wyborów i sytuacji, z jakimi się stykały. Główny bohater spotyka również na swej drodze postacie historyczne, jak Ernest Hemingway czy Federico Garcia Lorca.
Generalnie powieść Wojciecha Dutki to kopalnia wiedzy historycznej, zachęcająca do dalszego zgłębiania tematu. Polecam.

iniainiainia | 2019-09-12
Przeczytana: 12 września 2019

Ile jesteś w stanie poświęcić dla miłości? To pytanie ciągle pojawiało się w głowie gdy czytałam Kuriera z Toledo.

To powieść szpiegowsko – historyczna, a dla mnie przede wszystkim historia miłosna.

Jest to wyjątkowo smutna opowieść. Przepełniona cierpieniem, nie tylko związanym z wojną, śmiercią, w szczególności z utratą miłości.

„Z każdym dniem, który nam ucieka, tracimy szansę na przyjęcie miłości taką, jaka ona jest. A jest niepowtarzalna. Jeśli więc nie kocha pan, nie żyje naprawdę. Za wiele lat, kiedy wypije pan morze wina, a na pana ciało nikt nie zwróci uwagi, zobaczy pan, że wszystko utracił. Niestety czas mamy krótki i głupotą jest marnować go na życie, do jakiego nie zostaliśmy stworzeni”.

Proza Wojciecha Dutki jest brutalna, przerażająca, opisuje wojnę domową w Hiszpanii, która była pierwszym krokiem do wybuchu II wojny światowej.

„Od pięciu lat w Hiszpania zmagała się sama ze sobą. Gdzieś pod tą zastygłą skorupą lawy gotowała się piekielna magma nierówności...

Lady Margot | 2019-09-12

Całość opinii na LADYMARGOT.PL

(...)

"Kurier z Toledo" to zdecydowanie pozycja przeznaczona dla miłośników powieści sensacyjnych, szpiegowskich, ale mocno osadzonych w historii. Wszyscy znają moje zamiłowanie do czasów minionych, nie muszę więc pisać, że byłam tą książką zachwycona. Miałam wrażenie, że Wojciech Dutka "uszył" ją specjalnie dla mnie. Z wypiekami na twarzy pochłaniałam stronę za stroną i możecie mi wierzyć - jeśli i Wy gustujecie w podobnych gatunkach, zakochacie się w tym tytule. Nieprzypadkowo oceniłam go tak wysoko.

(...)

Nie | 2019-09-11

RECENZJA
65\2019
„Kurier z Toledo” – Wojciech Dutka
Wydawnictwo: Lira
Liczba stron: 352
Premiera: 04.09. 2019 r.

„Kurier z Toledo” to książka, która łączy w sobie powieść historyczną, miłosną, szpiegowską i sensacyjną. Akcja rozgrywa się podczas zamachu stanu w Hiszpanii, stanowiąc mocne tło historyczne do opisywanych wydarzeń.
Podczas podróży po Hiszpanii, w jaką zabiera nas autor jesteśmy świadkami tragicznych wydarzeń z okresu wojny domowej, przechadzamy się po uliczkach Sewilli, poznajemy Ernesta Hemingwaya, Simone Weil, Pabla Nerudę, czy Federico Garcia Lorca.
„Ale ona nigdy nikogo nie przekreślała bez powodu. Gdy wyjawił jej swą tajemnicę, odczuł wielką ulgę. Noszenie czapki niewidki jest czasami ciężarem ponad siły, warto by ktoś pomógł dźwigać to brzemię.”
Hrabia Antoni Mokrzycki wyrusza z pewną misją do Hiszpanii, zostawiając w Polsce próżną narzeczoną i tajemnicę, skrywaną przed światem i samym sobą. Czy nowa rzeczywistość, w której przyjdzie mu żyć, sprawi, że...

ZuzaManiek | 2019-09-11

Bardzo zaskoczyła mnie ta powieść 😊 Opis mówi o połączeniu powieści historycznej z literaturą sensacyjno-szpiegowską, więc nastawiłam się psychicznie na mocną, brutalną i bezwzględną opowieść. I owszem - Autor, który jest historykiem z wykształcenia - osadził akcję w Hiszpanii, w czasie krwawej wojny domowej, brutalnych czasów walki o władzę. Piękne jest to, że pomimo ogromu wiedzy, absolutnie nie czujemy się jak na wykładzie. Tło jest bardzo ważne, wyraziste, bardzo konkretne, ale nie dominuje nachalnie nad fabułą.
Jest rok 1936. Młody hrabia Antoni Mokrzycki, dyplomata, zostaje wysłany do Hiszpanii, aby wybadać sytuację, a przede wszystkim zorientować się, jak angażują się w konflikt nasi groźni sąsiedzi - Niemcy i Rosja.
Początkową sielankę - podróż, zwiedzanie, delektowanie się krajobrazami, klimatem, potrawami przerywa coraz groźniejsza sytuacja polityczna. Gdy robi się naprawdę niebezpiecznie, Mokrzycki znajduje się w poważnych tarapatach.. A pomocy potrzebuje bardzo bliska...

Angel KubRick | 2019-09-09
Przeczytana: wrzesień 2019

"Kurier z Toledo" to dramatyczny romans z nutką powieści szpiegowskiej, dziejącej się na tle hiszpańskiej wojny domowej. Hrabia Antoni Mokrzycki, specjalista od spraw iberoamerykańskich, zostaje wysłany do Madrytu, gdzie będzie uszami i oczyma polskiego ministra. Ta podróż będzie przyczynkiem do zrozumienia samego siebie, do wniknięcia w te zakamarki życia, które w owym czasie są niepożądane i publicznie karane. Antoni zostawia narzeczoną, czule żegna się z żydowską kochaną, która jako jedyna rozumie rozterki jego duszy i udaje się do Madrytu. W drodze poznaje młodego anarchistę Teo, który gorąco wierzy w to, co robi i który zaprzyjaźnia się z hrabią, mimo różnic klasowych. To dzięki niemu Mokrzycki poznaje odcienie Hiszpanii i zaczyna rozumieć, że nędza może kryć w sobie więcej prawdziwej szlachetności, niż posiada niejeden arystokrata. To właśnie w Hiszpanii odkryje prawdziwą miłość i będzie o nią walczył.

W książce możemy spotkać całą plejadę znanych osobistości, od znakomitego...