Na wakacjach. Katarynka

1948-01-01
1948-01-01
28 min.
nowela pozytywizm

Po latach wracam do dawnej lektury szkolnej. Pomimo trącenia myszką, te dwie nowelki mają swój urok. Obydwie pokazują świat z perspektywy bogatych mieszczan w kontraście do punktu widzenia prostych, ubogich ludzi, wyróżniających się uczciwością i empatią.

Na półkach: , , , , , , ,

Ta krótka nowela mówi o zderzeniu się dwóch nurtów, romantyzmu i pozytywizmu. Pierwszy w którym liczy się zapał, zdecydowanie, działanie bez zastanowienia nad konsekwencjami. I pozytywizm gdzie nad każdym drobiazgiem duma się tak długo że na reakcję jest już zbyt późno.

Obrazek "Na wakacjach" opowiada o płonącej strzesze, w której uwięziony jest mały Staś. Młody, przystojny blondyn symbolizujący pozytywistów zastanawia się czy pomóc w wydostaniu z płomieni dziecka. Wciąż się waha, roztrząsając ten problem pod każdym możliwym kątem, a cenne sekundy upływają. Miejscowi chcący pomóc, czynią to tak nieudacznie że powodują same szkody. Czy blondyn zdecyduje się na ocalenie malca?

Akcja toczy się na wsi, wyraźnie czuć opisywane lato i żar bijący od płomieni.

Polecam tę kilkustronicową nowelkę. Prus od zawsze był moim ulubionym nowelistą i chyba tak zostanie. Stawiam 8/10.

"Na wakacjach" jest to prawdopodobnie najkrótsza z nowel Bolesława Prusa, który tym razem krytycznie odnosi się do klasy szlacheckiej, czyniąc z wiejskiej chłopki postać pozytywną. Prus dobrze ilustruje bezinteresowną dobroć, w momencie, gdy trzeba działać, a nie zastanawiać się nad możliwymi konsekwencjami potencjalnego czynu.

Egoizm, strach o własne życie, chłodna kalkulacja, jest tak wiele do stracenia! Na pomoc rusza tylko uboga, być może nieświadoma niebezpieczeństwa dziewczyna, której odruchów nie przeżarł materializm. Prus mimo wszystko wierzył, że są tacy ludzie. Chyba ich coraz mniej. My już tacy.

Ciężko ocenić utwór, który liczy sobie niecałe trzy strony. Dotychczas ta nowela była mi całkowicie nieznana, ale twórczość Bolesława Prusa lubię w każdej postaci czy to krótkich nowel czy objętościowych dzieł dlatego też postanowiłam przeczytać.

Akcja toczy się w ciągu jednego dnia i ma formę relacji. Dwoje przyjaciół spotyka się wieczorem i jeden z nich opowiada dramatyczną opowieść o pożarze, której był świadkiem. Utwór ludzką wartość, w tym przypadku ukrytą pod postacią zwykłej przeciętnej wiejskiej dziewczyny. Zabieg ten ma na celu ukazanie, że nie ma znaczenia pochodzenie liczy się to co mamy w środku. Innym problemem w tej przypowieści jest to, że należy się kierować intuicją, gdyż nadmiar refleksji tłumi w nas najbardziej ludzkie odruchy.

Na pewno dobrze uczyniłam zapoznając się z tą książką, ale nie ubliżając jej czytałam lepsze,bardziej wartościowe i wzruszające nowele, bo ta choć w niewielkiej formie nie ujęła mnie zbyt szczególnie.

Krótko i zwięźle opisanie ludzkiego lęku, wahań, egoizmu.. nowelka pozostawia po sobie uczucie takie, żeby się zastanowić nad postępowaniem chłopaka, jakże nie empatyczne. .. i skupione na swojej postaci. Chłopak ma powody do uczucia zawodu.

Dobra. Bo my już tacy...

Dobra. Bo my już tacy...

Dość prosty, ale ładnie obrazujący bezinteresowną pomoc utwór. Krótki, ale treściwy.

• Klasyka
  • Opowiadania