Krwawy połów

Okładka książki Krwawy połów Jakub Siwiec, Tomasz Siwiec
Okładka książki Krwawy połów
Jakub SiwiecTomasz Siwiec Wydawnictwo: Horror Masakra, Phantom Books Horror Seria: Phantom Books Horror horror
horror
Phantom Books Horror
Horror Masakra, Phantom Books Horror
2020-01-31
2020-01-31
9788395202285
Literatura polska horror zemsta duch morderstwo przyjaźń

Okładka książki W cieniu Bangor. Antologia inspirowana prozą Stephena Kinga Dagmara Adwentowska, Agnieszka Biskup, Sandra Gatt Osińska, Przemysław Karbowski, Grzegorz Kopiec, Kacper Kotulak, Agnieszka Kwiatkowska, Krzysztof Maciejewski, Kornel Mikołajczyk, Barbara Mikulska, Anna Musiałowicz, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Jacek Piekiełko, Joanna Pypłacz, Piotr Sawicki, Juliusz Wojciechowicz, Flora Woźnica, Marek Zychla
W cieniu Bango... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Zaburzenia snu Jack Ketchum, Edward Lee
Zaburzenia snu Jack Ketchum, Edwar...
Okładka książki Ofiarologia Tomasz Czarny, Karolina Kaczkowska
Ofiarologia Tomasz Czarny, Karo...

Nie wiem dlaczego, ale bardzo lubię takie książki. Tak samo jak czytać makabryczne opisy, których w swojej twórczości pan Tomaszek nie żałuje. W "Krwawym połowie" otrzymałem dokładnie to, czego oczekiwałem. Polecam wszystkim krwiożercom!!!

Krótka aczkolwiek treściwa bez zbędnych ozdobników. Do przeczytania np. w komunikacji miejskiej , w drodze do pracy.

Historia ukazana przez autorów nawiązuje do najlepszych schematów i motywów shlasherów lat 90.-tych. Czwórka przyjaciół: Krystian, Artur, Julka i Aneta wracają nocą z imprezy luksusowym samochodem. W pewnym momencie, pijany i naćpany Krystian postanawia zrobić coś co zapamięta do końca życia, mianowicie wpada na pomysł aby zamordować przypadkowego człowieka. Wybór pada na wędkującego bezdomnego mężczyznę. Nastolatek podstępnie zrzuca go w przepaść, na oczach przyjaciół, którzy nie robią nic aby go powstrzymać. Jednak taka zbrodnia nie uchodzi im płazem, gdyż ofiara powraca zza grobu aby wymierzyć karę mordercy i jego towarzyszom...

To już drugie spotkanie z duetem Siwiec i choć poprzednia odsłona opatrzona była kolejnym numerkiem serii, obecna nie otrzymała tego zaszczytu. Po zapowiedziach owego tytułu myślałem, że Panowie zdecydują się kontynuować wątek z ostatnich kadrów Skorków ale i pod tym względem odbyło się inaczej. Koniec końców, ten oto gratisowy egzemplarz dołączony do książki "Muchy" zwiastuje zupełnie nową przygodę.

Grupka przyjaciół, samochód bogatych rodziców, alkohol i poszukiwanie codziennej rozrywki to połączenie, które zwykle nie wróży nic dobrego. Co może bowiem ekscytować młodych buntowników mających dostęp do wszelkiego dobra? Czy odebranie komuś życia nasyci rozpalone zmysły czy stanie się piętnem niszczącym każdy ich następny krok?

"Krwawy połów" jak się okazuje, to nie wyprawa na ryby, choć z wędkarzem ma wiele wspólnego. Przepadłem w tej króciutkiej opowieści bo klimatem nie odbiega od slasherów z lat dziewięćdziesiątych i równie dobrze mogłaby zająć dumne miejsce na wspólnej półce. Tutaj, gdybym miał możliwość dopasowania względem symboliki, postawiłbym ją blisko amerykańskiego filmu Candyman w reżyserii Bernarda Rosego (1992). Mało tego, w filmie również występowały owady co dopełnia mój wybór mając w pamięci, że owa pozycja dodana została do książki "Muchy". Oczywiście nie zabrakło tu również kluczowej "final girl", która jako ostatnia ocalała mierzy się ze złem w ostatecznym starciu. Klasyka, klasyka, klasyka.

"Krwawy połów" to zaskakująco dobra historia, choć niestety krótka. Klimatyczna, tajemnicza, a jej końcówka przywołuje uśmiech na myśl minionych lat. To opowieść o zemście, starej szopie skąpanej w strugach deszczu podczas wieczornej pory i przede wszystkim strachu. Tego paraliżującego na myśl o kolejnym, nieuchronnym kroku oprawcy. Aż chciałoby się więcej.

Udany slasher w młodzieżowym stylu, wszystko tu gra i jest na swoim miejscu. Idealna książka na to aby trochę się rozluźnić i oderwać od rzeczywistości. Lubię takie krwawe, rozrywkowe historie nawiązujące do klasyki gatunku.

Tomasz Siwiec i Jakub Siwiec - Krwawy połów
Ocena : 7/10

Krótka historia, która w swojej prostocie jest kwintesencją krwawych slasherów 🖤
Uwielbiam takie klimaty. Slashery z lat 90 są moim ulubionym gatunkiem filmowym, a dzięki takim książkom dostaję kolejną dawkę krwawej jatki z latającymi flakami.

Nie będę się rozpisywać na temat fabuły żeby nie psuć Wam zabawy, ale jedno jest pewne - karma zawsze wraca, a każda decyzja niesie za sobą konsekwencje.. Czasem bardzo nieprzyjemne, a nawet śmiertelne.

Szkoda, że ta historia była taka krótka. Połknęłam ją dosłownie w 30 min, ale było warto 🖤

Z mojej strony daje wielkiego plusa, a przede mną animal horror w wykonaniu Tomasza Siwca 🖤

Tomasz Siwiec i Jakub Siwiec - Krwawy połów
Ocena : 7/10

Nie będę się rozpisywać na temat fabuły żeby nie psuć Wam zabawy, ale...

Krótka prosta historyjka, idealna do poczytania w kolejce w sklepie.
Grupka czterech znudzonych przyjaciół… Jeden z nich postanawia dla zabawy zabić człowieka… Pada na przypadkowego włóczęgę… Czy unikną kary? A może dopadnie ich krwawa zemsta?

Krótka prosta historyjka, idealna do poczytania w kolejce w sklepie.

Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka

„Krwawy połów”, to czworo młodych bohaterów. Może i stanowią „paczkę”, ale ich relacje dalekie są od przyjacielskich. Rządzi Krystian, bogaty, nadęty bubek, szastający kasą na lewo i prawo. Reszta, w zamian za liczne korzyści, udaje, że nie dostrzega jego wyskoków, okrucieństwa i zwyrodnialstwa. „Przyjaciele” nie reagują także, gdy postanawia spełnić swoją kolejną chorą fantazję i zabić człowieka. Ich obojętność zostanie w końcu ukarana, ponieważ Krystian niewłaściwie wybrał ofiarę, a obudzony przez niego duch zemsty nie zna litości.
***
Dzisiaj będzie krótko o krótkiej opowiastce. Na wstępie chcę wam drodzy autorzy: Tomaszu i Jakubie, powiedzieć, że takich rzeczy nie robi się świeżo upieczonej mamie! Moment w którym (uwaga mały spojler) bezbronne niemowlę zostaje porzucone w lesie, trafił mnie w czułe miejsce. Macie szczęście, że nic tego dzieciaka nie zeżarło!!!! (koniec spojlera). A tak poza tą moją osobistą wycieczką, to trzeba przyznać, że tandem z Suchej Beskidzkiej jest w świetnej formie. Świadczy o tym chociażby umieszczona we wstępie „Krwawego połowu” zajawka tekstu, w której zewsząd tryska krew a w powietrzu latają żuchwy. To nie pozostawia czytelnikowi najmniejszych wątpliwości: będzie czytał krwawą jatkę.

Zgodnie z zapowiedzią rozrywki nam tutaj nie zabraknie. Mamy zemstę zza grobu, antypatycznych bohaterów, których nie jest nam żal, latające wnętrzności, spektakularne mordy, winy, których nie da się odkupić, i w to wszystko wplecioną bardzo ważną lekcję: brak reakcji to współudział, więc nie wolno być obojętnym. Historia została gustownie przyozdobiona sporą ilością juchy i doprawiona do smaku paraliżującym lękiem.

Tomaszowi i Jakubowi udało się zrealizować cel: napisać prostą, nieskomplikowaną historię wzorowaną na klasycznych slasherach. Szkoda, że taką króciuteńką. Chętnie poczytałabym więcej o katuszach jakie przeżywają bohaterowie i o ich skazanych z góry na porażkę próbach oszukania przeznaczenia. Nowelka stanowi bowiem całkiem fajny materiał do rozwinięcia w dłuższą formę. Póki co, lektury wystarczy nam maksymalnie na 30 minut.

Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka

Cały Siwiec a raczej Siwce ;) ale nic nie poradzę, że lubię takie rzeźnie:)

Cały Siwiec a raczej Siwce ;) ale nic nie poradzę, że lubię takie rzeźnie:)

Tandem Siwców ponownie zaatakował czytelników horrorowej pulpy Made in Poland. I zdecydowanie widać, że się rozkręcają. W internetach pojawiła się jakaś tam mniejsza próbka, ale to jest materiał akurat na przejazd busem między dwoma gminami, na Śląsku, szczególnie w aglomeracji, trochę trudne do realizowania, ale to nie problem.
Krótka forma może prowadzić do zbanalizowania tejże. Ot, zapchajmy te kilka stron jakimiś flakami i posoką. A tu jednak niespodzianka. Może i historia nasuwa pamięci czytelnika pewne filmy sprzed około dwóch dekad, ale to nie zmienia postaci, że autorzy podsuwają całkiem nowe tropy. Inne motywy, inne reakcje, a zwłaszcza naprawdę fajny finał. Za ten finał będę ich uwielbiał.
Co tu więcej można napisać? Lubisz horror klasy B? Made in Poland? Zajrzyj do tej małej formy literackiej.

Krótka forma może prowadzić do zbanalizowania...

• Horror
  • 2020 Papierbooki
  • Mogę przygarnąć :)
  • Horrory
  • 💀 Horror, mrok

Dodaj cytat z książki Krwawy połów