Wschód księżyca

Prozami
2019-10-08
2019-10-08

"Wschód księżyca" Magdalena Zimniak

To pierwsza książka autorki, którą przeczytałam.
To taki mix gatunkowy, bo znalazłam tu i kryminał, elementy thrillera, dramatu, powieści obyczajowej, ale też zjawiska paranormalne.

Najważniejsze wydarzenia, o wciąż powtarzającym się scenariuszu, mają miejsce w Tatrach, w drodze na Zawrat. Na swoje ofiary czeka tam demon-dziewczyna, zaborcza miłość sprzed lat, która ma wpływ na zachowanie bliskich jej osób.

Fabuła książki prowadziła mnie przez labirynt tajemnic i niespodzianek. Mroczne wizje, urojenia i nieracjonalne zachowania bohaterów tworzyły gęstą atmosferę niepokoju i tajemnicy. Trudno mi było się temu oprzeć.

Jednym z mocnych punktów były zróżnicowane postaci. Każda z nich zmagała się z własnymi demonami i uczuciami, co nadawało historii głębi i wielowymiarowości. Główna bohaterka to bardzo skomplikowana postać, naznaczona przez traumę po gwałcie, którego doświadczyła jako dziecko. Wewnętrzne głosy i demony przeszłości nie dawały jej spokoju, prowadząc na skraj przepaści dosłownie i metaforycznie.

Książka na pewno skłania do refleksji nad ludzką naturą, traumą i wybaczeniem. Choć nie jest łatwa, wymaga skupienia i otwarcia się na elementy paranormalne, to polecam ją każdemu poszukującemu niebanalnych i głęboko poruszających historii, którym nie przeszkadzają elementy metafizyczne przeplecione z realnym życiem.

"Wschód księżyca" Magdalena Zimniak

To pierwsza książka autorki, którą przeczytałam.

Nieoczywista i bardzo specyficzna historia.

Nieoczywista i bardzo specyficzna historia.

Książka Magdaleny Zimniak pt. „Wschód księżyca”, w moim odczuciu, okazała się bardzo słaba i po prostu nieciekawa.

Powieść podzielona jest na 3 części, a ja dobrnęłam tylko, a może aż, do początku części drugiej. Może gdyby pisarka bardziej uporządkowała fabułę, byłoby jakoś znośniej, a tymczasem musiałam odłożyć teks, bo szkoda mi było cennego czasu, by męczyć nie do końca zrozumiałą książkę,
Nie chcę, jak też nie mogę opowiedzieć choćby zarysu fabuły, gdyż po prostu nie znam całości. Nie przekonały mnie motywy fantastyczne- urojenia, wizje pochorobowe, bardzo zagmatwane sploty wydarzeń między bohaterami. Może powieścią tą zainteresuje się ktoś, kto ma dość sceptyczne podejście do szeroko rozumianego Kościoła? Nie wiem…

Książki nie polecam, ale może jest to jednorazowy wypadek przy pracy pisarki?

Trudno mi sformułować opinię na temat tej pozycji, bo chyba nie zrozumiałem konceptu autorki. Trauma skutkująca zaburzeniami psychicznymi, głosy w głowach i poza nimi i nieracjonalne zachowania to kotwice tej opowieści. Był kiedyś polski film "Medium" o trochę zbliżonej tematyce, ale, w przeciwieństwie do "Wschodu księżyca", podobał mi się.
Aha - bohaterowie, którzy się nie poddali, żyli potem długo i mniej więcej szczęśliwie.

Aha - bohaterowie, którzy się nie...

Książki Magdaleny Zimniak to dla mnie prawdziwe niespodzianki. Autorka potrafiła mnie nie raz zaskoczyć.
Nie inaczej było z lekturą "Wschodu księżyca". To thriller psychologiczny z elementami metafizycznymi. Bardzo spodobał mi się pomysł na fabułę. Autorka cały czas trzyma czytelnika w napięciu, a wprowadzone elementy paranormalne jeszcze go podsycają.
Książki p. Zimniak mają to do siebie, że ciężko je odłożyć i po raz kolejny nie umiałam się oderwać. Świetna narracja, ciekawi bohaterowie, to tylko jedne z licznych plusów tej powieści.
Polecam!

Książki p. Zimniak...

Bardzo ciekawy i mega wciągający thriller psychologiczny. Autorka łączy ze sobą świat realny z fikcją i robi to w taki sposób, że książka staje się bardzo niesamowita, klimat który oddaje nie da się dokładnie opisać. Główna bohaterka Monika po tragedii jaka ją spotkała gdy była dzieckiem żyje tak jak inni tego od niej oczekują, lecz wewnętrzne głosy nie pozwalają zapomnieć o traumie. Tylko zaprzyjaźnionemu księdzu zwierza się ze swoich uczuć, a są one bardzo smutne i mroczne. Autorka przekazuje nam w swojej powieści jak skrywany w sobie ból może doprowadzić do tragedii, jak trudno samemu poradzić sobie z traumą. Fabuła powieści jest niezwykle mroczna, pani Magdalena potrafi zaciekawić czytelnika, sprawić aby podczas czytania dostawać gęsiej skórki i nerwowo rozglądać się i nasłuchiwać czy przypadkiem i jego złe duchy nie nawiedziły. W powieści spotykamy wielu bohaterów, każdy z nich zmaga się ze swoimi demonami. Książka napisana jest z punktu widzenia wszystkich bohaterów, dzięki temu poznajemy dokładnie ich uczucia. Dzięki powieści poznajemy jak trudno jest wybaczyć, jak przeogromna jest w człowieku chęć zemsty i jak trudno jest się wyzbyć złych uczuć. Oprócz złych uczuć mamy również do czynienia w książce z miłością szczęśliwą, nieszczęśliwą i również zakazaną, dla której można wręcz zabić. Spodobało mi się podejście w książce do tematu metafizyki, w którym bohaterowie są świadomi siły z zaświatów, a nawet prowadzą z nią dialog. Jest to książka poruszająca najskrytsze struny uczuć człowieka. Powieść wciąga bardzo od samego początku i nie pozwala odetchnąć do ostatnich stron. Pani Magdalena porusza w książce również trudny temat pedofili w kościele jak również w rodzinie. Autorka bardzo dobrze przekazuje myśli bohaterów, opisuje co każdy z nich czuje. Pani Magdalena pokazuje w swojej powieści jak wielka potrafi być potęga miłości i przebaczenia. Emocje w książce są bardzo wyraziste, odgrywają bardzo ważną rolę, można je odczuć na każdej stronie. „Wschód księżyca” to powieść bardzo mroczna wbijająca się w umysł czytelnika.

,,Wschód księżyca" Magdaleny Zimniak jest to thriller bazujący na elementach metafizycznych.

Strasznie mi się dłużyła ta książka, fabuła miałam wrażenie, że była nijaka. Cały czas powielany był jeden schemat wydarzeń, przez co książka była bardzo przewidywalna. Nie zostawiłam jej w spokoju tylko dlatego, że liczyłam, że zakończenie jakoś ja uratuje. Niestety dostałam to czego się spodziewałam od samego początku. Na pewno rzeczą, której się nie dowiemy z książki, jest to dlaczego te wszystkie wydarzenia miały miejsce, jak to się stało, owszem zostało opowiedziane, ale bardzo skrótowo. Pomysł na książkę, był dobry i nie uważam, że jest ona bardzo zła, wiem, że osobom lubiącym elementy metafizyczne może się spodobać, mi jednak nie przypadła do gustu.

Jestem wielbicielką twórczości Magdaleny Zimniak od jej pierwszej książki. „Szlak” mnie rozwalił. Od tej pory zaczęłam częściej sięgać po polskich pisarzy. Każda następna książka p. Magdy tylko potwierdza, że jest naprawdę świetną pisarką. „Wschód księżyca” przeleżał trochę na półce zanim go przeczytałam bo mając w pamięci wcześniejsze książki autorki wiedziałam, że to nie będzie lektura łatwa. Ale w końcu się stało. Przeczytałam. I umarłam. Magdalena Zimniak w doskonałej pisarskiej formie. Każda jej powieść to jak wyprawa w nieznane. Nieznane, pełne mroku zakamarki serca, duszy i meandry ludzkiej psychiki.
Dawna miłość, tragiczna, samobójcza śmierć, duchy, demony, mroczne historie i tajemnice sprzed lat, a wszystko otulone w tatrzańską mgłę. Dramat, który wiele lat temu rozegrał się na ścieżce na Zawrat oddziałuje na bohaterów po dziś dzień nie dając im szans na nowe, spokojne życie. Nikt nie zazna spokoju bo krzywda, zawiedziona miłość i niespełnione pragnienia napędzają spiralę zła i strachu.
Thriller psychologiczny z mocnym wątkiem metafizycznym silnie oddziałującym na czytelnika. Niesamowita, wciągająca i mroczna książka. Nie sposób się oderwać. Napięcie budowane niemal od pierwszej strony. Głęboko i wyraziście wykreowana psychika i motywacja bohaterów. Jakby to powiedział polski towar eksportowy, nasza top modelka Dżoana K., książka jest „hypnotizing”.

Bardzo poruszający,mocny thriller psychologiczny wywołał we mnie dużo emocji,wzruszeń.
Buduje napięcie i hiptonizuje.
Czyta się świetnie.

Buduje napięcie i hiptonizuje.
Czyta się świetnie.

Czy macie tak z książkami, ze najchętniej odłożylibyście wszystko na później,żeby tylko móc czytać ?
Tak właśnie miałam ja z książką pani Magdaleny .Jest to już kolejna książka pani Magdy i z całą pewnością sięgnę po kolejne .

Wciągająca fabuła ,elementy metafizyki (moje klimaty) sprawiły że ciężko było się oderwać od czytania .Nie przeszkadzały mi nawet skoki w czasie ,bo bez problemu można się było domyśleć .
Moim zdaniem świetnie skonstruowane postacie ,i ta atmosfera która wyziera z każdej przeczytanej strony .
Podsumowując tego się nie da opowiedzieć ,tę książkę trzeba przeczytać .

Dodaj cytat z książki Wschód księżyca