Dziecko znikąd

Okładka książki Dziecko znikąd Christian White
Okładka książki Dziecko znikąd
Christian White Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Thriller psychologiczny kryminał, sensacja, thriller
Thriller psychologiczny
The Nowhere Child
Czarna Owca
2019-09-18
2019-09-18
Tomasz Wyżyński

Początek prawdziwa petarda była,dalej akcja zaskakująca,dynamiczna nie zwalniała tempa,mroziła mi powieść krew w żyłach,znakomita fabuła i dobre studium psychologiczne.
Pióro autora świetne,pierwsze spotkanie z tym autorem fajne było.
Styl pisania pisarza lekki, to naprawdę thriller psychologiczny bardzo dobry.

Pióro autora świetne,pierwsze spotkanie z tym autorem fajne było.
Styl pisania pisarza lekki, to naprawdę thriller psychologiczny bardzo dobry.

Autor wspomniał w posłowiu, że ma nadzieję na zbudowanie z czytelnikami wyjątkowej relacji. Dzięki tej książce nie tylko udało mu się nawiązać szczególną więź, ale wręcz przywiązać do siebie pożeraczy książek.

Historia wciąga już od pierwszej strony. Zaciąga do owianego tajemnicami, małego, mrocznego miasteczka. Cała narracja prowadzona jest w dusznym, wręcz psychodelicznym klimacie. Autor bezczelnie podsuwa błędne tropy i wodzi czytelnika za nos.

Powieść obnaża skomplikowane relacje społeczne i rodzinne. Znajdziemy tu wątek depresji poporodowej, homoseksualizmu, uprowadzenia i zmiany tożsamości. Autor bardzo szczegółowo opisał zasady funkcjonowania Kościoła Wewnętrznej Światłości i jego destrukcyjny wpływ na życie członków sekty.

Na pochwałę zasługują także kreacje bohaterów. White pokusił się o drobiazgowe przedstawienie każdej postaci. Stosując ten zabieg, już na wstępie dał czytelnikowi możliwość opowiedzenia się za “dobrymi” i “złymi” charakterami. O, biedny czytelniku! Jakież będzie twoje rozczarowanie, gdy finalnie, każdy okaże się być kimś zupełnie innym niż sądziłeś.

Książka absolutnie wybitna, zasługująca na przeczytanie.

Jest to moje pierwsze spotkanie z Panen Christianem Whitem, ale nie zawiodłem się. Doskonale prowadzona akcja, która wciąga z każdą przeczytaną stroną. Losy dziewczynki, która jak się okazuje z przebiegu akcji nie jest tą, za którą się uważa. Zawiła historia rodzinna i wiele więcej. Rewelacja. Czekam na kolejne pozycje od Pana Christiana. Polecam.

Niezła :) Bohaterka nagle dowiaduje się, że może być zaginioną lata temu dziewczynką. Akcja się rozpędza, plącze ale mimo to książka napisana jest tak, że nie gubimy się w niej. Ciekawa i dobrze się czyta :)

Historia skupia się na młodej kobiecie(Kim) do której na początku książki przysiada się mężczyzna(James) , który opowiada Jej o 2-letniej Sammy , która zniknęła ze swojego domu ponad 20 lat temu i mężczyzna Jej szuka , bo jest związany z tą rodziną. I , gdy Kim chcę wiedzieć co Ona ma z tym wspólnego mężczyzna wyznaję , że jest pewien tego , że Kim to Sammy. Jednak kobieta mu nie wierzy i szybko odchodzi , ale od tamtej pory ciągle o tym myśli i w końcu jedzie do przybranej siostry(Amy) i przeglądając rodzinne zdjęcia znajduję zdjęcie na którym ma 2 lata i jest bardzo podobna do zaginionej dziewczynki , a Amy mimo , że również widzi to podobieństwo to prosi Ją by nie wgłębiała się w tą sprawę. I wtedy też pojawiają się rozdziały z przeszłości i poznajmy rodzinę Sammy. Czyli rodziców(Jack i Molly) i starsze rodzeństwo(Emma i Stu) i obserwujemy dzień , gdy zniknęła Sammy , a także dalsze śledztwo. I bardzo szybko dowiadujemy się , że Jack ma romans ze swoim sąsiadem(Travisem) i to On staję się głównym podejrzanym. I okazuję się również , że Molly jest członkinią kościoła i jest bardzo religijna. A ten kościół jest powalony , bo jak się okazuję wierni biorą do ręki groźne węże i pozwalają się kąsać. A w teraźniejszości Kim znów spotyka się z Jamesem i ten przyznaję , że na ostatnim spotkaniu wziął Jej DNA i porównał z kimś z rodziny Sammy i jest zgodność i gdy kobieta pyta kogo jest to drugie DNA ten przyznaję , że Jego i , że nie nazywa się James tylko Stu i jest Jej bratem. A po tych wydarzeniach bohaterka znów spotyka się z siostrą , Jej mężem i ojczymem(ojcem Amy i mężem zmarłej mamy Kim) i , gdy pada imię Sammy ojczym Kim jest przerażony , ale nie chcę udzielić żadnych odpowiedzi i Kim mając dość tajemnic w tajemnicy przed bliskimi wyjeżdża z miasta i leci do Stu , a na miejscu poznaję Jego żonę i okrywa , że Stu od lat szuka Sammy i Kim oraz Stu ruszają w podróż w przeszłość i w pewnym momencie do kobiety dodzwania się Jej ojczym i dowiadując się , że jest u rodziny Sammy jest przerażony , ale wciąż nie chcę nic wyjaśnić , bo obiecał to mamie Kim przed Jej śmiercią i Kim się rozłącza , a następnie Ona i Stu odwiedzają Emmę , która na początku nie wierzy w to wszystko , ale szybko zmienia zdanie i zaczyna płakać ze szczęścia i przytula Kim. A już następnego ranka dzwoni do mediów i mówi , że Jej siostra wróciła i już wszyscy wiedzą , a Stu zostawia wiadomość ich ojcu i jak się okazuję ten wyprowadził się daleko. A Kim i Stu jadą do miasteczka , gdzie porwano Sammy i kobieta spotyka się z Jej matką , ale to spotkanie jest inne niż Kim oczekiwała i Molly jest wobec Niej chłodna i ciągle gada o religii , a na koniec stwierdza , że na pewno nie jest Sammy , bo ta od dawna nie żyję , a Stu i Jack są grzesznikami. I Kim wychodzi. A w przeszłości Jack dowiaduję się , że Molly nigdy nie kochała Sammy , a pastor Jej kościoła wmówiła Jej , że w dziewczynce jest szatan i trzeba go wypędzić i wściekły Jack zrobił awanturę żonie i wszystkim wiernym i porzucił kobietę , a następnie odszedł z Travisem. A w teraźniejszości Kim zaczyna podejrzewać , że kobieta , która Ją wychowała to siostra tego pochrzanionego pastora i idzie z Nim porozmawiać , ale ten Ją uderza i zostawia uwięzioną z wężami i , gdy kobieta myśli , że już po Niej zostaję uratowana przez Jacka , który właśnie wrócił do miasteczka by się z Nią spotkać i kobieta trafia do szpitala i są przy Niej : Amy i Stu i Kim po raz pierwszy nazywa Stu bratem i wtedy poznajemy całą prawdę. A konkretnie okazuję się , że Kim naprawdę jest Sammy i , że pastor naprawdę chciał przeprowadzić egzorcyzm na Sammy za zgodą Jej matki , ale Jego siostra wiedząc , że Jej brat jest popieprzony i , że ten egzorcyzm zabiję małą porwała Ją i poprosiła ukochanego by z Nią wyjechał , a ten ukochany to brat Travisa(Patrick) Niestety nie udało się wszystkim uciec , bo pastor zabił siostrę. Jednak Patrick uciekł z małą i wychowywał Ją jak własną córkę i jak się okazuję ojczym bohaterki to właśnie Patrick i w pewnym momencie mężczyzna się zakochał i powiedział prawdę ukochanej i ta wychowała Kim/Sammy jak własną córkę , a także urodziła Amy. I w szpitalu bohaterkę odwiedza ojciec razem z Travisem i okazuję się , że wzięli ślub. A na koniec bohaterka dowiaduję się jeszcze , że pastor został aresztowany i skazany za zabicie siostry , a ojczym bohaterki został oskarżony o porwanie. I do bohaterki odzywa się jeszcze matka , ale nie przeprasza Jej tylko mówi , że jak będzie chciała z Nią pogadać to może zadzwonić. I bohaterka żyję dalej i próbuję się odnaleźć w nowej rzeczywistości. I tak się kończy książka. Historia jest naprawdę super i wciągnęła mnie od samego początku. Zakończenie mimo , że w niektórych aspektach przewidywalne to w innych mnie zaskoczyło i było naprawdę na plus. Fajnie też , że Kim to faktycznie Sammy. Na plus również postacie. Jedynie Molly była irytująca. Strasznie mnie ta baba wkurzała. Była zaślepiona tym swoim kościołem i pastorem , a ten kościół wcale nie był kościołem tylko zwykłą sektą. I nawet jak prawda wyszła na jaw kobieta nie przeprosiła córki. Masakra:/ Choć muszę przyznać , że pod koniec brakowało mi Emmy. Za mało było scen między Nią , a Kim. Tak naprawdę jedna w połowie książki i w ogóle kobieta nie brała udziału w końcowych rozdziałach. Ojca bohaterki też było zbyt mało w teraźniejszości.

Fajna książka - szybko się czyta, a kolejne strony znikają błyskawicznie.
Trochę pozwala odpowiedzieć na pytanie, co będzie, gdy przeszłość cię dopadnie i okażesz się kimś zupełnie innym?

Fajna książka - szybko się czyta, a kolejne strony znikają błyskawicznie.

Fabuła ciekawa, ale jak na thriller psychologiczny tempo akcji zbyt monotonne. Historia kobiety, która po 28 latach dowiaduje się, że jest zupełnie inną osobą. Jej imię i nazwisko nie jest prawdziwe, a rodzice, którzy ją wychowali, nie są jej biologicznymi rodzicami. Narracja prowadzona jest dwutorowo, w dwu płaszczyznach czasowych; współcześnie i 28 lat wcześniej. Poszczególne ramy czasowe przeplatają się. Oprócz perypetii głównej bohaterki próbującej poznać swoją tożsamość, autor opisał praktyki religijne prowadzone w Kościele Wewnętrznej Światłości. Fanatyzm religijny Molly miał wpływ na dalsze losy Kim i jej biologicznego ojca. zmuszonego do ukrywania swojej orientacji seksualnej.

Nie wiem dlaczego czytanie tej książki było dla mnie męka. Ciekawy wątek, jednak styl pisania autora kompletnie do mnie nie przemawia. Skacze z wątku na wątek, czasami musiałam wracać i czytać kilkanaście linijek od początku, żeby zrozumieć. Nie wiem, czy tylko ja miałam takie problemy, ale nie porywa mnie ten styl. Choć książka ciekawa;)

Bardzo dobra książka:) podobała mi się fabuła, motyw fanatyzmu religijnego ,bywało trochę zawile ale dało się odnaleźć:) grozy tu było niewiele ,raczej lekkie napięcie, mimo wszystko w mojej ocenie warto przeczytać:)

Dobra chociaż liczyłam na coś lepszego. Nie nazwałabym książki thrillerem. Akcja nie była szybka, powiedziałabym, że spokojna i neutralna. Motyw homo oraz sekty. Zakończenie mnie zaskoczyło i to duży plus.

• Przeczytane 2020