Psychologia pozytywna. Nauka o szczęściu, zdrowiu, sile i cnotach człowieka

Okładka książki Psychologia pozytywna. Nauka o szczęściu, zdrowiu, sile i cnotach człowieka Janusz Czapiński, praca zbiorowa
Janusz Czapińskipraca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Nowe tendencje w psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nowe tendencje w psychologii
Wydawnictwo Naukowe PWN
2019-01-01
2004-01-01
szczęście psychologia zdrowie psychologia pozytywna

Okładka książki Paradoks czasu John Boyd, Philip G. Zimbardo
Paradoks czasu John Boyd, Philip G...
Okładka książki Psychologia i życie Richard J. Gerrig, Philip G. Zimbardo
Psychologia i ... Richard J. Gerrig, ...
Okładka książki Terapia prowokatywna Jeff Brandsma, Frank Farrelly
Terapia prowok... Jeff Brandsma, Fran...
Okładka książki Sposób na trudne dziecko. Niezbędnik dla rodziców, nauczycieli i terapeutów Artur Kołakowski, Agnieszka Pisula
Sposób na trud... Artur Kołakowski, A...
Okładka książki Bliskość w rodzinie. Więzi w dzieciństwie a zaburzenia w dorosłości Barbara Józefik, Irena Namysłowska, Katarzyna Schier, Barbara Tryjarska, Marina Zalewska
Bliskość w rod... Barbara Józefik, Ir...

Książka psychologiczna składa się z sześciu przewodnich części. W kolejności omówione zostały tematy: czym jest psychologia pozytywna, czym jest dobre życie i jak je mierzyć, od czego zależy szczęście i co zależy od szczęścia, biologiczne podstawy dobrostanu psychicznego, szczęście w kontekście kulturalnym oraz szczęśliwa osobowość. Na każdy z tych tematów składa się po kilka artykułów naukowych w większej mierze opracowanych, wybiórczych, przetłumaczonych z języka obcego. Tak naprawdę tylko cztery artykuły Janusza Czapińskiego, który jest redaktorem naukowym tego opracowania, stanowią jego prace.

Książkę czytało mi się z trudem, nie ukrywam, nie tylko ze względu na zawiłość i trudność języka nauk psychologicznych, ale wydaje mi się, że fakt, że te artykuły były przekładane na język polski, to również utrudniło i odebrało lekkość czytania i rozumowania całościowego treści.
Momentami treści miały merytoryczny sens i gładko przechodziło się do kolejnych akapitów, a momentami, odczuwałam, ze treść była laniem wody albo przykładowo, za dużo było wtrąconych statystycznych omówień, które wybijały z rytmu.
Myślę jednak, ze najistotniejszym i zniechęcającym faktem jest to, że owszem, niektóre psychologiczne pojęcia są nadal aktualne i używane, tak wiele opis zjawisk oraz badań, o czym sami autorzy wtrącają w swoich treściach, te badania na dzień dzisiejszy nie są aktualne i wymagają pewnych zmian, dopowiedzeń. Czytałam wydanie książki z 2015 roku, niemniej, badania zawarte w tych artykułach są naprawdę stare i zdezaktualizowane, przez co niektóre omówienia straciły na swoim znaczeniu i oczywiście ważności i wartości merytorycznej.

Podsumowując, moim zdaniem ta książka może jak najbardziej służyć jako naukowe wprowadzenie do tematu z zakresu psychologii pozytywnej i tematów wokół niej zorientowanych, niemniej, ten język naukowy jest zbyt trudny, a na pewno zbyt zniechęcający dla przeciętnego Czytelnika, który chciałby zgłębić temat psychologii pozytywnej.
Dostrzegłam tutaj próbę zebrania i uciśnięcia jak najwięcej naukowej terminologii, wymieszanej z wykresami, statystykami, przez co całościowo, trudno i ze zniechęceniem dobrnęłam do końca lektury. Poniekąd, naprawdę spodziewałam się trochę lżejszej struktury książki mimo jej naukowej kategorii.
I najważniejsze, zdecydowanie potrzebne odświeżenie i zaktualizowanie, poszerzenie zakresu badań o najnowsze naukowe osiągnięcia w zakresie psychologii pozytywnej na miarę obecnych czasów i będących aktualnie w obiegu pojęć psychologicznych.

Bardzo nierówny poziom artykułów oraz ich aktualna przydatność. Od ciekawych, wprowadzających w temat psychologii pozytywnej i szczęścia, po nudne wyliczanki, zwłaszcza w kwestii kulturowej czy socjologicznej z USA, już nieaktualne, łącznie z niepoprawnym politycznie słownictwem (teksty z lat 90tych XX wieku i pierwszych czterech lat XXI wieku).

Jako całość się nie broni, ale jest kilka wybitnych i inspirujących tekstów.
Artykuły samego Czapińskiego ciekawe, irytujące są nierówności stylu, np. równoważniki zdań z niektórych częściach, po wielokrotnie złożonych zdaniach wcześniej.

Lektura raczej dla specjalistów, choć niektóre artykuły mogą być ciekawe dla wszystkich, np. wspomniane teksty wprowadzające do tematu.

Jako całość się nie broni,...

Książka zdecydowanie nie jest poradnikiem, nie daje bezpośredniej recepty na szczęście. Natomiast jest dla mnie lekturą godną polecenia. Zawiera wiele odpowiedzi na pytania dotyczące tego m.in czym jest mądrość, czy pieniądze dają szczęście, jak kultura wpływa na szczęście, jaki ma związek nasza osobowość z dobrostanem. Pozycja zawiera mnóstwo badań- z jednej strony dodaje to jej wiarygodności, z drugiej strony- może być trudna w odbiorze. Polecałabym ją raczej psychologom, terapeutom, coachom czy wykładowcom nauk społecznych.

Na książkę składa się wybór tekstów badaczy zajmujących się obszarem psychologii pozytywnej. Nie zabrakło najbardziej znanych nazwisk, jak Martin Seligman, Mihaly Csikszentmihalyi czy Michael Argyle. Kilka rozdziałów przygotował redaktor. Psychologia pozytywna pod redakcją Czapińskiego to pozycja o charakterze zdecydowanie naukowym, ze wszystkimi tego zaletami i wadami.

Jeśli chodzi o plusy, to przede wszystkim warto podkreślić, że mamy do czynienia z ponad czterystoma stronami solidnych treści, wieloma doniesieniami z badań, analizami teoretycznymi. Dla osoby zawodowo działającej w obszarze szeroko pojętego zdrowia psychicznego może to być lektura wiele wnosząca. Zdecydowanie książkę polecam osobom działającym w zawodach pomocowych: psychoterapeutom, trenerom, coachom, nauczycielom. Trzeba się jednak uzbroić w ołówek, samoprzylepne karteczki i dużą dozę wytrwałości, żeby te wszystkie treści przyswoić. To jest coś, co może niestety zniechęcać do lektury.

Pozostała część recenzji na blogu: http://ksiazkapsychologiczna.blogspot.com/

• Psychologia
  • Posiadam2