rozwińzwiń

Skrzydła we krwi. Dywizjon 303 w bazie RAF Northolt.

Okładka książki Skrzydła we krwi. Dywizjon 303 w bazie RAF Northolt. Nina Britton Boyle
Okładka książki Skrzydła we krwi. Dywizjon 303 w bazie RAF Northolt.
Nina Britton Boyle Wydawnictwo: Replika historia
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Blood on their Wing Tips: A Second World War Timeline for No. 303 Kosciuszko Polish Squadron at RAF Northolt
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2019-11-12
Data 1. wyd. pol.:
2019-11-12
Język:
polski
ISBN:
9788366217515
Tłumacz:
Łukasz Golowanow
Tagi:
Historia II Wojna lotnictwo dywizjon 303 Bitwa o Londyn
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
384
277

Na półkach: ,

2 sierpnia 1940 roku sformowano Dywizjon 303. Podczas bitwy o Wielką Brytanię zestrzelił on 110 niemieckich samolotów - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w walkach. W niespełna rok po bolesnej klęsce wrześniowej polscy lotnicy zdobyli okazję do rewanżu na niebie Anglii.

Nasze asy przestworzy, bronili nieba Anglii każdego dnia, narażając swoje zdrowie i życie. Lotnicy po klęsce Francji, zostali ewakuowani do Rumunii. Skąd uciekli do Anglii, po ćwiczeniach odświeżających trafili pod skrzydła samolotów myśliwskich.

2 sierpnia 1940 roku sformowano Dywizjon 303. Podczas bitwy o Wielką Brytanię zestrzelił on 110 niemieckich samolotów - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w walkach. W niespełna rok po bolesnej klęsce wrześniowej polscy lotnicy zdobyli okazję do rewanżu na niebie Anglii.

Nasze asy przestworzy, bronili nieba Anglii każdego dnia, narażając swoje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
516
271

Na półkach:

Czym był Dywizjon 303.
Dywizjon 303 to jednostka lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych im. Tadeusza Kościuszki w Wielkiej Brytanii. Polski Dywizjon 303 brał udział w Bitwie o Anglię i odniósł pierwsze zwycięstwo 30 sierpnia 1942 roku, gdy podczas lotu treningowego Ludwik Paszkiewicz odłączył się i zestrzelił myśliwiec. Następnego dnia po tym wydarzeniu uznano Dywizjon 303 gotowy do walki. Jest zaliczany do najlepszych dywizjonów alianckich, mając na swoim koncie ponad sto zestrzeleń.

Powieści o polskich lotnikach stacjonujących poza ojczyzną pojawiło się wiele. Mamy nawet adaptacje kinowe. Jednak powieść Niny jest najbardziej rzetelną książką z jaką miałem styczność, a było ich wiele.
Książka podzielona jest na pięć części, w której opisani są bohaterowie ich biogramy i wspomnienia, funkcjonowanie jednostki, raporty bojowe i wiele innych ciekawych i przydatnych informacji. Styl jakim posługuje się autorka również zasługuje na uznanie. Nie są to tylko suche fakty, ale przedstawione w sposób interesujący wydarzenia, które miały miejsce nie tak dawno temu. Dzięki tym wspomnieniom można przenieść się w ten brutalny świat, który był dla Polaków codziennością. Oni walczyli dzielnie, za to byśmy mogli żyć w wolnym świecie. Stawiali swoje życie nad dobro innych. Walczyli tam, gdzie było niebezpiecznie, a wróg czaił się z każdej strony.
Dodatkowym atutem książki są fotografie, dzięki, którym możemy nie tylko wyobrażać sobie miejsca czy twarze lotników, ale zobaczyć ich niejako "na żywo".
Autorka wykonała kawał dobrej roboty. Tyle lat zbierania materiałów i pracy nad książką, zaowocowało tym, że jest to spory tom, ale napisany w sposób przystępny dla każdego, gdzie każdy kto szuka wiedzy o Dywizjonie 303 dostanie to, czego potrzebuje.
Książka ta to ponad czterysto stronnicowa dawka wiedzy nie tylko dla miłośników historii, ale dla każdego, kto ma ochotę zapoznać się z historią Dywizjony 303 podczas II Wojny Światowej. Ale także może przydać się uczniom, którzy chcą poszerzyć wiedzę, czy mają do napisania jakieś zadania domowe o tym zagadnieniu.
Ogromnie podobała mi się ta powieść i z czystym sumieniem polecam każdemu, kto tylko ma ochotę na dawkę historii.
(Robert - współautor bloga: coraciemnosci.blogspot.com)

Czym był Dywizjon 303.
Dywizjon 303 to jednostka lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych im. Tadeusza Kościuszki w Wielkiej Brytanii. Polski Dywizjon 303 brał udział w Bitwie o Anglię i odniósł pierwsze zwycięstwo 30 sierpnia 1942 roku, gdy podczas lotu treningowego Ludwik Paszkiewicz odłączył się i zestrzelił myśliwiec. Następnego dnia po tym wydarzeniu uznano...

więcej Pokaż mimo to

avatar
713
694

Na półkach:

„Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”.

Winston Churchill.

To wspaniała historia, która powraca i powracać powinna, gdyż jest autentyczną opowieścią o wspaniałej, niekiedy szaleńczej, odwadze, bohaterstwie, poświeceniu, ofierze i niestety, dziejowej niesprawiedliwości.

Niesprawiedliwości, która próbowała wykluczyć żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, wypchnąć ich poza nawias historii najnowszej, zatrzeć, zafałszować, zmarginalizować ich dokonania na polu walki w świadomości społeczeństwa i narodu polskiego.

Przez całe dziesięciolecia czarna PRL-owska propaganda ( i co szczególnie przykre w sukurs szły jej również, niektóre, angielskie środowiska) robiła wszystko by wspaniała wojenna epopeja polskich lotników ze słynnego Dywizjony 303 nie utrwaliła się w naszej pamięci.

Na szczęście czasy się zmieniły a jedynie słuszny, utrwalany przez dziesięciolecia, socjalistyczny, system, minął już bezpowrotnie i mamy dziś okazję poznać prawdziwą historię naszych lotników walczących za „waszą i nasza wolność” z daleka od własnej ojczyzny. Pojawiło się wiele, naprawdę dobrych, publikacji i opracowań, zarówno wspomnieniowych, popularnonaukowych, jak już typowo historycznych, audycji radiowych, filmów dokumentalnych czy nawet powstałych w ostatnim czasie dwóch produkcji kinowych: „303. Bitwa o Anglię” i „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”.

W nurt ten wpisuje się również prezentowana tu pozycja Niny Britton Boyle „Skrzydła we krwi. Dywizjon 303 w bazie RAF Northolt”, będąca kolejną odsłoną opowieści o dzielnych lotnikach Polskich Sił Powietrznych, walczących pod brytyjskim niebem.

Książka (owoc wieloletnich wnikliwych badań i ogromnego, bez wątpienia, wkładu pracy) jest naprawdę bardzo dobrze przygotowana pod względem merytorycznym i mimo swojej wyraźnej popularnonaukowej formy jest istną kopalnia informacji i wiedzy dotyczącej tej szczególnej polskiej jednostki.

Autorka w kilku tematycznie podzielonych rozdziałach przybliża nam dzieje Dywizjonu 303, jego charakterystykę i sposób funkcjonowania, kreśli sylwetki jego faktycznych twórców, przedstawia niektóre biogramy pilotów, zadania, meldunki bojowe a nade wszystko, co zrozumiałe, kulisy i przebieg słynnej „Bitwy o Anglię” w którym okrył się on największą chwałą. Oczywiście, ze względu na zawarte treści i walory poznawcze najciekawsze są ( przynajmniej moim zdaniem) wspomnienia naszych weteranów, którzy jak nikt inny potrafią oddać klimat i dramaturgie tamtych strasznych dni.

Książka Niny Britton Boyle jest w swojej wymowie swoistym chłodem, podziękowaniem i formą upamiętnienie polskich pilotów II wojny światowej, tym bardziej cenną i ciekawą iż pisaną przez Brytyjkę (autorka prywatnie wychowała się koło bazy RAF-u w Northolt) i prezentuje, co zrozumiale, angielski sposób widzenia tej tematyki.

Lekturę polecam wszystkim zainteresowanym historią militarną XX wieku ( ze szczególnym uwzględnieniem lotnictwa),którzy chcą nabyć lub też pogłębić swoją wiedzę dotyczącą tej problematyki. Sporym atutem publikacji są również liczne, zamieszczone w lekturze, zdjęcia z epoki, doskonale dokumentujące zawarte w niej treści.

Gorąco polecam.

„Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”.

Winston Churchill.

To wspaniała historia, która powraca i powracać powinna, gdyż jest autentyczną opowieścią o wspaniałej, niekiedy szaleńczej, odwadze, bohaterstwie, poświeceniu, ofierze i niestety, dziejowej niesprawiedliwości.

Niesprawiedliwości, która próbowała wykluczyć żołnierzy Polskich Sił...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    31
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    2
  • Historia
    2
  • Replika
    1
  • Na prezent
    1
  • Wojenne
    1
  • Posiadam
    1
  • Historie prawdziwe
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Skrzydła we krwi. Dywizjon 303 w bazie RAF Northolt.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne