Wszystkie nuty życia

2019-09-20
2019-09-20
9788366332010
miłość wina złamane serce

Uważam, że jest to jedna z najlepszych książek które miałam okazję przeczytać w 2021 roku.
Jedna zła decyzja może wpłynąć na całe przyszłe życie.
Mówiąc szczerze nie znałam wcześniej tej autorki, a ta książka trafiła do mnie trochę przez przypadek. Jednak tak jak wspominałam naprawdę mi się spodobała i chętnie będę do niej wracać. Zaznaczyłam sobie nawet kilka cytatów, które gdzieś tam do mnie szczególnie trafiły. Moim zdaniem jest to piękna książka o uzdrowieniu. Porusza w czytelniku emocje co jest ważne, a dzięki temu zapada w pamięć.
Jeśli ktoś jeszcze nie zna tej książki uważam, że naprawdę warto się z nią zapoznać.

Jedna zła decyzja może wpłynąć na całe przyszłe życie.

Mikołaj i Maja dwoje młodych ludzi, których los mocno doświadczył. On kocha muzykę, tą miłością zaradził go dziadek. Gra w pewnym klubie, natomiast na co dzień pracuje jako masażysta. Nie może sobie wybaczyć, że przez niego jego siostra Zosia jeździ na wózku inwalidzkim. Chce się zemścić na człowieku, który według niego zniszczył im obojgu życie. Chęć zemsty zaślepia Mikołaja, nie dostrzega ile dobra jest wokół niego, ile miłości.
Maja, której pasją i miłością jest teatr. Ma marzenie aby zostać aktorką. Wszystko jednak zmienia się pewnego lutowego dnia. Jej przyjaciel Kostek popełnia samobójstwo. Maja znajduje go w jego domu. Po tym wszystkim cały jej dotychczasowy świat obraca się w ruinę. Buduje wokół siebie mur, nie chce czuć, żyć.
Los jednak postanowił inaczej - spotykają się na imprezie u wspólnego znajomego. Zaczynają wzajemnie się poznawać, ufać sobie, na nowo kochać.
Kostek jak dla mnie postąpił egoistycznie, ponieważ nie tylko zabił siebie ale również Maję. Przecież wiedział, że tego dnia przyjdzie do niego. Zobaczyła go leżącego w kałuży krwi. Zawalił się jej cały świat, marzenia prysły jak bańka mydlana. Maja postanowiła uciec od swojej rodziny do innego miasta. Rodzice nie rozumieją jej decyzji, przecież ją bardzo kochają, wspierali w trudnych chwilach. Okazuje się, że tak naprawdę ucieka od rodziców Kostka. Jednak ucieczka nic nie daje, bo koszmary dalej jej na każdym kroku towarzyszą, nie dając normalnie funkcjonować.
Obydwoje zamykają się w swoim cierpieniu, nie zważając na to, że ranią innych. Ich poczucie winy, krzywdy jaką doznali od życia powoduje, że wszystko inne schodzi na dalszy plan, albo odkładane jest na kiedyś indziej, które może nie nadejść. Rezygnują ze swoich marzeń, planów. Ucieczka, chęć zemsty to dla nich najlepsze rozwiązanie. Analizują to co ich spotkało i przez to jeszcze bardziej cierpią. Mam wrażenie, że pokutują za nie swoje winy. Jednak w tych ich zwariowanych światach pojawia się światełko. To że się spotkali, zaczęli rozmawiać, odkrywać przed sobą mroczne tajemnice pozwala im powoli wracać do życia, leczyć rany, chociaż blizny zawsze pozostaną. Miłość ich ulecza, dodaje sił, pozwala na nowo oddychać. Bo lepiej jest pokonać swoje strachy i problemy, kiedy mamy przy boku osobę, która wysłucha, zrozumie, nie oceni
Bardzo mi się podobała stworzona przez autorkę playlista z ulubionymi piosenkami i takie podsumowania myśli Mai i Mikołaja pisane kursywą. Polecam.

Jestem świeżo po przeczytaniu książki "Wszystkie nuty życia", pierwsze co chciałam napisać to, to, że dawno nie czytałam tak pięknie napisanej książki. Autorka tak cudownie dobierała słowa opisujące miłość, przyjaźń, relacje łączące ludzi, wydarzenia w zasadzie wszystko. W książce zaznaczyłam przynajmniej z 10 fragmentów które warto zapamiętać.
"Muszę zmierzyć się z brzydka strona życia... Muszę zmierzyć się z brzydka strona miłości, aby móc w pełni czerpać z tej pieknej. Bo miłość to jedyne uczucie, które może sprawić, że czujesz się lekki, wolny i szczęśliwy, ale może również grzmotnąć cię o ziemię. Jest ciężka, ciągnie cię w dół i musisz to jakoś przetrwać."
To tylko jeden z wielu fragmentów, której trafiły prosto do mojego serca.
Głowni bohaterowie tej powieści Maja i Mikołaj to młodzi ludzie, którzy zaznali w życiu dużo cierpienia. Oboje nie potrafią poradzić sobie z przeszłością. Czuja sie słabi i obwiniają się o to co się im przydarzyło.
Przypadek sprawił, że się spotkali i dzięki temu pomalutku, powolutku zaczęli znowu oddychać. Zaczęli razem uczyć się jak przejść przez życie.
Piękna historia miłosna, która zdecydowanie nie była usłana fiołkami. Serdecznie polecam.

"Muszę zmierzyć się z brzydka...

Maja Orzechowska z dnia na dzień traci ukochanego przyjaciela. Postanawia "uciec"gdzieś daleko by zapomnieć. Porzuca dom, rodzinę, miasto, by zacząć życie od nowa, jednak wciąż boi się zapomnieć o kochanej osobie, która jednocześnie jest przyczyną koszmarów, które nie dają dziewczynie spać.

Mikołaj Zdybicki żył muzyką. Wszystko się zmieniło z chwilą, gdy znajduje swoją siostrę w zaułku. Poczucie winy sprawia, że szuka zemsty, nie szanując tego co ma na wyciągnięcie ręki.
Życie tych dwojga zaczyna się zmieniać z chwilą, gdy się poznają. Czy na lepsze?

Maja i Mikołaj, w sumie dość typowe dwa przeciwieństwa, jednak w bardzo ciekawym pomyśle autorskim.
Jedyne co ich początkowo łączy to tragedia z przeszłości. Ona z jednej strony chce zapomnieć, ale z drugiej zupełnie na odwrót, czuje, że jeśli zapomni ukochanego przyjaciela, to go straci na zawsze i okaże się go niegodna.
Mikołaj, znów żyje wyrzutami sumienia i pragnieniem zemsty. Obarcza się winą za niepełnosprawność siostry. Los, czy też jak ktoś woli, przeznaczenie, sprawiają, że Majka i Mikołaj wpadają na siebie na jednej z studenckich imprez. I chyba to właśnie było przełomem w ich życiu, dwie zupełnie obce sobie osoby, które coś przyciąga. Mimo że wtedy między nimi do niczego nie dochodzi, to jednak nie mogą o sobie zapomnieć.

Natalia Murawska, młoda, pisząca osóbka, ma to coś, jeśli chodzi o niezwykłość w kreowaniu historii. Niby romans, niby coś dość przewidywalnego, a jednak tak wyjątkowo ubrane w słowa, emocje, że porusza czytelnika do głębi.
To historia dwóch rozbitków, którzy potrzebują swoistego kompasu na drodze życia, który pokaże im właściwy kierunek, by ostatecznie nie rozbić się o skały.
Historia Majki i Mikołaja to swoisty dowód na to, że po traumatycznych wydarzeniach z przeszłości można się podnieść i zbudować coś nowego. Jest to możliwe, kiedy w naszym życiu pojawia się ktoś, kto potrafi spojrzeć na to z boku, pomóc zrozumieć nasz ból i trzymając za rękę przeprowadzić przez piekło koszmarów. Autorka przypomina też, że to co dla innych wydaje się być końcem świata, wcale nie oznacza, że tak jest naprawdę, a idealnym przykładem jest tu siostra Mikołaja.

Plusy tej historii, to fantastyczni bohaterowie, których nie da się nie polubić, z doskonałym wyczuciem opisane dramaty z przeszłości łamiące serce z każdą, kolejną, przeczytaną kartką. Wszechobecna muzyka, którą po prostu czujesz, nawet kiedy czytasz w ciszy do tego obłędny zapach szarlotki...
Jeśli miałabym się czegoś przyczepić, to chyba jedynie tego, że chwilami miałam wrażenie, że związek dwójki bohaterów był zbyt idealny, dopieszczony, gdzie wszystko dzieje się dokładnie tak, jak sobie mogłybyśmy wyobrażać. Jednak nie mam tu na myśli cukierkowych wyznań, wręcz mdlących opisów, myślę, że po przeczytaniu zrozumiecie moje odczucia.

Jak widzicie cudna okładka to nie jedyny atut tej książki, to naprawdę kawał dobrej lektury z nietuzinkową historią i pięknymi kreacjami bohaterów. Polecam!
Więcej na https://papierowestrony.blogspot.com/2020/03/wszystkie-nuty-zycia-natalia-murawska.html

Książkę zacząłem czytać chwilę po tym , kiedy skończyłem Muzykę Twojej Duszy A.Lis. Tematyka muzyczna tak mnie zaciekawiła , że postanowiłem coraz bardziej czytać książki o tej tematyce. Tak samo jak w przypadku poprzedniej książki jak i tej o której pisze pragnę powiedzieć , że jest to piękna książka ukazująca miłość oraz muzykę. Wspaniała książka , która pokazuje , że w życiu miłość jest tak samo ważna jak muzyka. Wspaniała książka , którą mogę z całą pewnością polecić każdemu , kto lubi czytać takie książki jak ta. Dla mnie książka jest w sam raz. Jestem bardzo miło zaskoczony.
Polecam

2090

W Nowy Rok weszłam czytając piękną opowieść o cierpieniu i miłości.
Maja i Mikołaj,główni bohaterowie,oboje nieźle doświadczeni przez los.
Maja ma cały czas wyrzuty że nie zdążyła uratować przyjaciela,Mikołaj że nie przyjechał po siostrę i uległa ona wypadkowi.
Tych dwoje poznaje się podczas imprezy,od razu coś ich do siebie przyciąga.Czy uda im się stworzyć udany związek??

W Nowy Rok weszłam czytając piękną opowieść o cierpieniu i miłości.
Maja i Mikołaj,główni bohaterowie,oboje nieźle doświadczeni przez los.

Czy w obliczu doświadczeń przeszłości mamy prawo być szczęśliwi?

W kontekście relacji między ludzkich krąży przekonanie, że przeciwieństwa się przyciągają. Jednak ja sama nie do końca się z tym zgadzam. Owszem zgodzę się ze stwierdzeniem, że kobiety i mężczyźni są od siebie bardzo różni, ale jednak w odniesieniu do tworzenia bliskich relacji z drugim człowiekiem takich jak miłość lub przyjaźń, w moim odczuciu przeświadczenie to nie ma zupełnie racji bytu. Chcąc zbudować związek, czy też przyjaźń zazwyczaj łatwiej nam odnaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia i sympatii z osobą, która ma podobne do nas poglądy i doświadczenie życiowe, podobnie postrzega świat. Nie bez kozery mówi się przecież, że„ciągnie swój do swego". Wierzymy bowiem, że osoba, która osobowościowo, a często i emocjonalnie jest podobna do nas samych, będzie mogła nas bardziej zrozumieć, przez co rodzi się szansa na stworzenie czegoś naprawdę wyjątkowego. I owszem, jest to jak najbardziej możliwe, ale co w przypadku, kiedy los splata ze sobą drogi osób, których życie bardzo mocno doświadczyło, a oni sami każdego dnia czują, że tkwią w piekle, z którego nie mogą się wyrwać? Czy będą oni w stanie dać sobie wzajemnie siłę do tego, aby podnieść się z kolan i wyrwać z kajdan bólu, które ściskają ich serca i dusze?
Z tak trudnym wyzwaniem będą musieli zmierzyć się główni bohaterowie powieści Natalii Murawskiej "Wszystkie nuty życia", z której recenzją dziś do Was przychodzę.

Maja Orzechowska i Mikołaj Zdybicki to dwoje młodych ludzi, którzy poznają się na wspólnej imprezie studenckiej i choć jeszcze nic o sobie nie wiedzą, to jednak od pierwszej chwili czują się w swoim towarzystwie wyjątkowo, chociaż jeszcze chwilę temu impreza ta była ostatnim miejscem, w jakim chcieliby się znaleźć. Każde z nich na przełomie roku doświadczyło traumatycznych przeżyć, które nadal nie pozwalają im wrócić do pełni normalnego życia. Demony przeszłości karmione wyrzutami sumienia i poczuciem winy czynią z ich życia czarną rozpacz.
Maja straciła swojego najlepszego przyjaciela. Przyjaźń, która łączyła ją z Kostkiem, była wyjątkowa. Taka, o której marzy każdy z nas. Przez cały czas Maja była przekonana, że oboje wiedzą o sobie nawzajem wszystko. Aż do tego dnia kiedy, zrozumiała, że jednak tak nie było i że choć Konstanty ją uwielbiał, to ta przyjaźń była dla niego niewystarczająca, aby dać mu siłę wytrwania. Dziś już go nie ma, a dziewczyna nadal nie może pogodzić się z tą stratą. W jej głowie ciągle kłębi się mnóstwo wyrzutów. Jak to się stało, że ona niczego wcześniej nie przeczuła, nie zauważyła. Nie chcąc więcej cierpieć z powodu straty bliskiej sobie osoby, Maja chce przestać czuć. Swoje życie wypełnia studiami i pracą w kawiarni.

„Ktoś, kto powiedział, że czas goi rany, był kłamcą. Albo w życiu nie przeżył niczego złego. Czas nie goi ran, pozwala jedynie nauczyć się, jak przetrwać mimo ich istnienia, pozwala nam egzystować, próbując ignorować, to co tak bardzo boli. Ale to nigdy, przenigdy nie jest tak, że po określonym czasie rany znikają”.

Mikołaj jest młodym mężczyzną, który boleśnie przekonał się, jak jedna pozornie błaha decyzja może w zaledwie kilka minut na zawsze zmienić życie nie tylko nas samych, ale co straszniejsze życie tych, których kochamy.
Choć od tamtejszych wydarzeń minęło już sporo czasu to, za każdym razem, kiedy patrzy na swoją siostrę Zosię, wszystkie bolesne wspomnienia wracają, a emocje pozostają wciąż żywe. Dziś życie chłopaka zdeterminowane jest, rządzą zemsty i pragnieniem sprawiedliwości. Jego obecną codziennością są imprezy, alkohol i przypadkowo poznane kobiety na jedną noc.

Zarówno Maja, jak i Mikołaj każdy swój dzień przeżywają w maskach pozorów, podczas gdy cierpienie trawi ich wnętrza. Jak możecie się domyślać, między tą dwójką rodzi się uczucie. Oboje czują, że jest, to coś niezwykłego, czego nie spodziewali się poczuć jeszcze kiedykolwiek. Jednocześnie są jeszcze pełni obaw i lęków, ale także tego, czy w obliczu własnej przeszłości mają prawo czuć to, co czują.
Miłość to piękne uczucie, ale czy wystarczy, aby kochać kogoś ze wszystkimi jego demonami, bliznami pozostałymi, po niespodziewanych ciosach od życia? Czy naszym bohaterom wystarczy siły, aby udźwignąć nie tylko swój przygniatający ich bagaż doświadczeń, ale także podnieść ku górze tę drugą osobę, kiedy ta upada w dół? O tym musicie przekonać się już sami, sięgając po książkę.

Natalia Murawska na kartach książki „Wszystkie nuty życia” przedstawiła bardzo przejmującą i chwytającą za serce historię, nie tylko w aspekcie tego, co przeżywają jej bohaterowie, ale również, a może przede wszystkim ze względu na dojmujące przeświadczenie tkwiącego w niej realizmu, które przez cały czas czytania książki nie opuszcza czytelnika. To, o czym czytamy może, a co więcej wydarza się na pewno w realnym życiu. To może spotkać każdego z nas.
Kiedy czytałam tę książkę, napisałam na Instagramie „Czytam i płaczę” i tak właśnie było. Dziś, kiedy piszę tę recenzję, minęło już trochę czasu, lecz moje emocje nadal pozostają bardzo silne i wiem, że nie miną zbyt szybko, a „Wszystkie nuty życia” zostaną ze mną na zawsze i na pewno będę do tego tytułu wracała jeszcze nie raz.

Inne książki autorki, które recenzowałam:
"Życie jest piękne".

Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem Lucky, za co bardzo dziękuję.

Czy w obliczu doświadczeń przeszłości mamy prawo być szczęśliwi?

Piekna

Piekna

POruszajaca opowiesci głownych bohaterów poruszajaca do szpiku kosci polecam ja przeczytac

Sięgając po tą powieść nie spodziewałam się,że tak zachwyci mnie,historia dwojga ludzi będzie tak wciągająca,dlatego wzięłam ją do rąk i przepadłam na długie godziny.
Cudna.

Cudna.

• Wyd. Lucky
  • Prawdziwe Historie
  • RECENZENCKIE

Dodaj cytat z książki Wszystkie nuty życia