Niszcz, powiedziała

Okładka książki Symbioza Krzysztof Komander, Piotr Rogoża
Symbioza Krzysztof Komander,...

Prywatny koniec świata

1956 14 299

Historia o niczym, mnóstwo bełkotu, samo uwielbiający się bohater i kilka kompletnie absurdalnych pomysłów w moich oczach robi z tej książki tanią sensację

Na początku bardzo mi się podobało. Taki duszny klimat, nie wiadomo, co się tak naprawdę dzieje, dziwne zniknięcia, dziwna firma i główny bohater, który oprócz pracy zawodowej i dużej ilości piwa wieczorami nie ma w życiu żadnego celu. Ale po połowie, gdy zaczęły dochodzić nowe elementy, lektura zaczęła mnie po prostu nużyć. Wygląda na to, że przyspieszenie akcji wywołało u mnie odwrotną reakcję. A koniec w ogóle mnie nie obszedł.

“Niszcz, powiedziała” to niesamowita historia, której zakończenia się nie spodziewasz.

Nie do końca jestem przekonana do polskich autorów, jednak nie żałuję, że przeczytałam książkę Piotra Rogoza.

Ilość zbiegów okoliczności, które spotykają głównego bohatera jest zadziwiająca. Przeżywamy z bohaterem załamanie, stres, zadowolenie- całą paletę emocji.

Wciągnęło mnie to niesamowicie. Gdybym mogła nie spać to czytałabym non stop tą książkę! Jeśli macie możliwość przeczytania jej, bierzcie i się nie zastanawiajcie!

Nie chce za wiele zdradzać, czy się wygadać co się dzieje w książce. Przez ostatnie strony stresowałam się wraz z bohaterami. Będąc w połowie miałam wrażenie, że nie będzie żadnego plot twis. Przeliczyłam się!

Wciągnęło mnie to...

Pierwsza książka tego autora, jaka wpadła mi w ręce. Pisarza, o którym wcześniej nie słyszałem. I jestem zachwycony. Świetnie napisana!

O tej książce i autorze dowiedziałem się na lajwie mojego ulubionego polskiego pisarza Jakuba Żulczyka. Na dodatek jeżeli na okładce z tyłu polecają ją trzy nazwiska autorów książek, którzy uważani są powszechnie za cenionych w kraju autorów, to jest to książka wobec której nie mogłem przejść obojętnie. Jest nieźle, "Niszcz powiedziała" jest thrillerem osadzonym wokół nowych technologii, sporo tutaj żargonu marketingowego, dla mnie akurat jest to ciekawe, ponieważ interesuje się marketningiem. Sporo rozważań na tematy około reklamowe i jak współczesny copywriting oddziałuje na otaczający nas świat. Do tego mamy zaginięcia, mamy kilka trupów do tego tajemnicza organizacja, która nie cofnie się przed niczym. Jedyny słaby punkt tej opowieści to główmy bohater Szymon, który znajduje się na zakręcie życiowym. Podczas czytania miałem czasami wrażenie, że jego kwestie dialogowe są momentami nijakie i czegoś mi w nich brakowało. A tak to całkiem przyjemna, lekka książka, którą czyta się w miarę szybko. Na końcu autor serwuje fabularny twist, który wywraca wszystko do góry nogami. Jeżeli ktoś szuka czegoś co jest ciekawym, współczesnym thrillerem mówiącym coś o naszych czasach, to ta książka go zadowoli. Ale nie jest to jednocześnie coś nowego czego już nie było we współczesnej literaturze rozrywkowej, co sprawiło, że po skończeniu ostatniego zdania książki powiedziałem "wow".

Ta książka o dość niebanalnym tytule jest pomieszaniem kilku stylów literackich, mamy tutaj literaturę obyczajową, kryminał i w końcu fantastykę z fabułą, która najmniej przypadła mi do gustu, gdyż z reguły po nią nie sięgam. Szymon zdolny copywriter po zakończonym związku i pracy, którą lubił znajduje szybko zatrudnienie w Regnum Lucidum. Wierzy w obietnice lepszego życia, ale z drugiej strony dostrzega, że wszystko to, co dzieje się wokół niego nie jest przypadkowe. Arteriami Warszawy popłynie krew to hasło, które przygotował dla kampanii, a które wykorzystali terroryści w eksplozji w warszawskim metrze. Zostaje wplątany w zamach terrorystyczny i zauważa, że Królestwo Światła realizuje jakiś upiorny plan unicestwienie ludzi, a robi to metodycznie i konsekwentnie. Szymon podejmuje grę, udaje mu się powstrzymać wybuch w Fabryce Domów. Działa i przygotowuje zemstę, którą uważa za zwycięstwo choć dobrze wie, że nie pożyje długo.

Co dobrego można o tej książce powiedzieć? Chyba tylko to, że się skończyła.

Co dobrego można o tej książce powiedzieć? Chyba tylko to, że się skończyła.

1903

Na początku mamy sztampowo opisane nudne życie warszawskiego korposzczura, jedyny ciekawy fakt jest taki, że zniknęła jego eks-dziewczyna, potem są jakieś zamachy terrorystyczne, ale ciągnie się to strasznie, czytam w innych opiniach, że na końcu mamy elementy fantasy, o to nie moja bajka; odłożyłem audiobooka dobrze czytanego przez Filipa Kosiora po wysłuchaniu 30% treści.

Bardzo dziwna powieść. To chyba moje pierwsze spotkanie z autorem, a przynamniej nie przypominam sobie, abym wcześniej czytała jakąś książkę.
Ta - cóż - była dziwna. Opis fabuły interesujący. Pierwsza połowa też ciekawa i wciągająca. Ale potem robi się gorzej, a zakończenie ot już w ogóle nie w moim stylu.
Autor mnie nie porwał, więc chyba raczej nie będę szukała innych jego pozycji.

Autor mnie nie porwał, więc chyba raczej nie będę szukała innych...

Trudno mi ocenić tą książkę; jest pomieszaniem kilku stylów literackich. Zaczęło się od trochę nudnej obyczajówki (w której przeważały hektolitry wypijanego piwa przez głównego bohatera),potem przeszło na kryminał, a końcówka ociera się o fantasy - co nie do końca mi się podoba. Przez 2/3 książki niewiele się działo, jeśli chodzi o napięcie, dopiero na samym końcu pojawił się moment przerażenia. Dobrze się czytało - język poprawny, i główny bohater sympatyczny (mimo nadużywania alkoholu); bez wulgaryzmów i szemranej przeszłości.

• Audiobooki

Piotr Rogoża Niszcz, powiedziała Zobacz więcej