Atlas Nieba. Najwspanialsze mapy, mity i odkrycia we wszechświecie

Okładka książki Atlas Nieba. Najwspanialsze mapy, mity i odkrycia we wszechświecie Edward Brooke-Hitching
Edward Brooke-Hitching Wydawnictwo: Rebis Seria: Atlasy Brooke-Hitchinga historia
historia
Atlasy Brooke-Hitchinga
The Sky Atlas: The Greatest Maps, Myths and Discoveries of the Universe
Rebis
2019-11-12
2019-11-12
Janusz Szczepański

Przepiękne wydanie. Książka daje poczucie wniknięcia w magiczny świat wiedzy i odkryć. Każdy rozdział ciekawy. Polecam!

Na półkach: , , , , , ,

Spis map nieba, metod odkrywania i badania ciał niebieskich, przegląd historyczny tego, jak ludzkość wyobrażała sobie umiejscowienie Ziemi w świecie oraz jakich narzędzi do tego używała. Jak ktoś czytał "Atlas lądów niebyłych" tego autora, to śmiało może sięgnąć po tę książkę, nawet jeśli astronomia go nie interesuje.

Książka do przeglądania na długie zimowe wieczory - z tajemniczych powodów ilustracje prezentują się lepiej w sztucznym świetle, niż naturalnym. Treść książki jest OK - sympatyczny, napisany prostym językiem szereg artykułów tematycznych. natomiast od wydania w typie albumowym oczekiwałabym nieco lepszej jakości papieru, żeby można było w pełni oddać sprawiedliwość urodzie map i innych przedstawień nieba.

"Astronomia każe duszy patrzeć w górę i prowadzi nas z tego świata do innego." Platon, Państwo

Czy zastanawialiście się kiedyś, w jakich ciekawych czasach przyszło nam żyć? Nie ujmując niczego astronomicznym poczynaniom i rewolucjom z minionych stuleci, można stwierdzić z całą pewnością, że nie ma bardziej ekscytującej epoki odkryć na niebie niż ta, w której mamy przywilej dzisiaj żyć.
Na nasze szczęście nie żyjemy w realiach, gdzie ciężko jest ustalić czas, bo nie ma zegarków, a przy tym księżyc jest często zasłaniany przez chmury lub nie mamy pojęcia o grawitacji, pierwiastkach, atomach, spektrografii, promieniowaniu elektromagnetycznym, co w dużej mierze ułatwia codziennie nasze życie 😊
Na szczęście ten etap ludzkość ma już za sobą, a wszelkie opowiastki, anegdoty, momenty grozy (jak np.podczas głoszenia rzekomych herezji) poznajemy już tylko z kart niniejszej książki.
To nie pierwsza książka @edbh od Wydawnictwa @dom_wydawniczy_rebis , ale nadal po poprzednich trzymająca bardzo wysoki poziom przekazywanych treści. Do tego jest pysznie ilustrowana, bogata w ryciny, zdjęcia, fotografie, obrazy wszelkich kosmicznych kuriozów i prawd. Dla samych tych ilustracji warto po nią sięgnąć. Zachęcam Was szczerze i gorąco do tej kosmicznej podróży sięgającej samych piśmiennych twórczych początków fascynacji ludzi kosmosem.

Po więcej recenzji zapraszam na moje konto na instagramie pod tym samym nickiem:

"Atlas nieba" Edwarda Brooke-Hitchinga to jedna z najciekawszych, najlepiej napisanych książek popularnonaukowych, z jakimi miałam styczność. Jest to też moje drugie zetknięcie z tym autorem, po "Atlasie lądów niebyłych", który również był fascynujący i o którym opowiadałam każdemu, kto chciał słuchać ;)

"Atlas nieba" to przedstawiona w pigułce, w zwarty, logiczny sposób historia wyobrażeń na temat nieboskłonu oraz postępu badań nad ciałami niebieskimi - od czasów neolitycznych po współczesne. Autor chronologicznie, w absolutnie nienużącym stylu snuje opowieść o bogach nieba, złowieszczych kometach, sferach niebieskich, podniebnych żeglarzach, aż w końcu o zmaganiach wiary z rozumem, kiedy to coraz bardziej okazywało się, że wszechświatem rządzą zupełnie inne prawa, niż sądzono. Książka zawiera też mnóstwo ilustracji - nie tylko pięknych reprodukcji przeróżnych map, ale także fotografii czy rysunków z różnych okresów historycznych.

Przepiękna książka dla każdego - wiekowo od nastolatka wzwyż. Pozycja jest dobra dla osób, które z astronomią nie miały do tej pory nic wspólnego. Bardzo polecam :)

"Atlas nieba" to przedstawiona w pigułce, w zwarty, logiczny sposób...

Zdjęcia wspaniałe, nie można się przyczepić. Co do treści to już samemu trzeba ocenić.

Kosmicznie wspaniała propozycja popularnonaukowa. Pierwsze wielkie odkrycie z lektury to, że Kopernik obserwacje nieba prowadził bez teleskopu! Pięknie wydana, to fakt.

Przepiękne wydanie, co do tego nie ma wątpliwości. Natomiast treść to już inna sprawa. Dla umysłów ścisłych książka będzie przystępna, ale jeżeli ktoś nie jest fanem fizyki/astrofizyki może się to okazać trudne.

Osobiście spodziewałem się więcej mitów czy legend a otrzymałem materiał naukowy na temat ruchu ciał niebieskich. Często było dla mnie zwyczajnie nudno.

Bez wahania mogę powiedzieć, że jest to jedna z piękniejszych książek, jakie kiedykolwiek widziałam i jestem nią szczerze zachwycona. Nieco gorzej w moim uznaniu było jednak z treścią. Książka ta prześledziła tysiące lat badania nieba i choć był to pomysł świetny, brakowało mi bardzo większej liczby wyjaśnień. Jako osoba o umyśle nastawionym na naukowe informacje, spędzająca większość czasu na czytaniu bądź nauce, nieco rozczarowało mnie, jak mało konkretnych, dobrze wyjaśnionych informacji się tam znalazło. Dlaczego choć jest to książka piękna i idealna, by przeczytać dla rozrywki i uciechy oczu, nie polecam definitywnie chcąc wynieść jakiekolwiek poważniejsze informacje związane z astronomią, które nawet jeżeli są przedstawione, to nie można doczekać się ich rzetelniejszego wyjaśnienia, pozostawiając niedosyt w czytelniku.

Nie oceniaj książki po okładce, prawda? Otóż ta książka zachwyca okładką, a w środku jest tylko lepiej bowiem tekstowi towarzyszą piękne ilustracje. Do tego, w przystępny sposób dowiadujemy się o tym, jak postrzegano kosmos, jak rozwijały się badania na przestrzeni wieków.
Zdecydowanie polecam!

Zdecydowanie polecam!

• Chcę kupić
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Atlas Nieba. Najwspanialsze mapy, mity i odkrycia we wszechświecie