SKAM Sezon 3: Isak

Rebis
2019-08-27
2019-08-27
Karolina Drozdowska
seriale norweskie norwegia scenariusz filmowy

Historia Isaka młodego Norwega jest moją ulubioną z całej serii. Jego historia pokazuje problemy z którymi boryka się dorastający mężczyzna. Musi on mierzyć się z problemami rodzinnymi, miłosnymi ale i tymi o jego własnej tożsamości. Sezon 3 skupia się na problemach osób homoseksualnych, osób które czują się wykluczone ze społeczeństwa, osobach często odrzuconych przez bliskich.
Uważam, że od głównego bohatera można nauczyć się akceptacji do samego siebie ale i do innych gdyż nigdy nie wiemy jakie problemy mają inni ludzie i z czym muszą się mierzyć szczególnie w okresie dojrzewania.
Najważniejsze jest wsparcie bliskich osób, przyjaciół, rodozny ale i naszych ukochanych ❤️🌈🏳️‍🌈.

Znalazłam te scenariusze przypadkiem na legimi, nie miałam pojęcia o ich istnieniu. Cudownie było wrócić do mojego ulubionego sezonu po kilku latach! To tylko scenariusz, albo aż scenariusz! Serial jest tak realistyczny, że scenariusz się po prostu chłonie i nie można się oderwać.
Czyta się świetnie tak jak ogląda się serial. Mamy tu również nieużyte w serialu sceny i dopiski autorki zwracającej się do reszty ekipy filmowej, czy też jej luźne pomysły jak ma wyglądać dana scena.
Jeśli kogoś interesuje pisanie scenariusza, również może to być świetna pozycja.
Dla fanów serialu - czysta przyjemność!

W SKAM Sezon 3: Isak śledzimy losy Isaka Valtersena, nastolatka odkrywającego swoją seksualność. Chłopak zakochuje się w dwa lata starszym od siebie Evenie i staje w obliczu wyzwania powiedzenia bliskim o tym, kim naprawdę jest. Okazuje się również, że Even mierzy się z problemami, które wpłyną istotnie na życie Isaka. Niełatwej miłości nastolatków kibicować będą koleżanki Isaka ze szkoły – Eva, Noora, Chris, Vilde i Sana.

Brak tolerancji ze strony rówieśników często jest powodem samookaleczania się nastolatków, a nawet prób samobójczych. Odkrywanie własnej seksualności w tym wypadku, może być trudne, a nawet traumatyczne.
Isaac nie miał łatwo w życiu.

Ta część SKAM'u porusza ważne kwestie, z którymi boryka się wielu nastolatków w dzisiejszych czasach.

Uwielbiam 3 sezon Skam najbardziej, dlatego nie widziałam innej opcji, jak sięgnąć do scenariusza. Chociaż historię doskonale znałam z ekranu, czytanie tego sprawiło mi ogromną przyjemność. Jest tylko kilka scen, które nie zostały nagrane, ale ich przeczytanie zaskakująco dopełniło tą historię do samego końca. Zdecydowanie polecam.

Uwielbiam ten sezon SKAM ze względu na to, że w uderzający sposób przedstawia pewien problem, który jest związany z postacią Evena. Nie chcę wdawać się w szczegóły, by uniknąć spoilerów (może w końcu się zdarzyć, że ktoś chwyci najpierw za scenariusze a dopiero potem obejrzy serial),ale ta kwestia została bardzo dobrze wyjaśniona i otworzyła mi oczy. Wreszcie mogłam porządniej zrozumieć temat i lepiej pojąć sytuację ludzi cierpiących na to, co Even.

Ponadto sama relacja Isaka i Evena jest pięknie przedstawiona. To jest chyba moja ulubiona homoseksualna para. Bardzo mocno trzymałam i dalej trzymam za nich kciuki. Oni są tacy słodcy i uroczy, że aż mi się ciepło robi na sercu!

Te scenariusze pokazują, jak ważny jest SKAM. Porusza istotne problemy, zwłaszcza tolerancji i to w inteligentny sposób.
Te dzieciaki są naprawdę bardzo mądre i tylko pokazują, że nie wolno ich oraz ich problemów lekceważyć

"Więc jeśli kiedyś usłyszysz, że ktoś uzasadnia swoją nienawiść religią, to go nie słuchaj. Nienawiść nie bierze się z religii. Bierze się ze strachu."

Jest to mój ulubiony sezon, na którego punkcie mam małą obsesję. Opowiada on historię nastoletniego Isaka. Jego życie nie jest usłane różami - ma chorą psychicznie matkę i ojca, z którym nie układa mu się najlepiej. Dlatego wyprowadza się z domu i postanawia zamieszkać wraz z Eskildem oraz Linn w dawnym pokoju Noory, która przeniosła się do Londynu z ukochanym Williamem. Isak boryka się również z problemem samoakceptacji. Próbuje przekonać sam siebie, że nie jest tym, kim mu się wydaje. Pewnego dnia poznaje jednak Evena - chłopaka z trzeciej klasy, który szybko staje się mu bliski. Nie rozwiązuje to jednak wszystkich jego problemów- wręcz przeciwnie. Jego ukochany ma bowiem dziewczynę, od której bardzo ciężko mu się "oderwać" oraz nieujawniony sekret, który może okazać się kluczowy dla ich związku. Przez to całe zamieszanie Isak zaczyna coraz słabiej dogadywać się z przyjaciółmi, także z Jonasem, z którymś niegdyś był nierozłączny.

Dlaczego tak pokochałam trzeci sezon "SKAM"? Niezwykle spodobała mi się relacja Isaka i Evena. Ich początkowa niepewność oraz powoli rozkwitająca miłość były wprost magiczne. Grę aktorską również mogę z czystym sumieniem pochwalić. Wiedziałam dokładnie, jak czują się bohaterowie, mało tego, ja czułam wraz z nimi! Z każdym najmniejszym spojrzeniem, którym się dzielili- spojrzeniem pełnym tęsknoty, uczucia, przejęcia, miałam motyle w brzuchu. Napięcie między nimi było wręcz namacalne. Podobne odczucia miałam również podczas oglądania "Hannibala" oraz "Call me by your name".

Płakałam, gdy okazało się najgorsze. Płakałam również, tym razem ze wzruszenia, kiedy sezon się kończył. A musicie wiedzieć, że nie płaczę często. Ten sezon wyniszczył mnie emocjonalnie, lecz jednocześnie trzymał w całości. Historia to istna huśtawka emocjonalna dla widza. Trzecia część niesamowicie wciąga. Angażuje. Sprawia, że serce zaczyna bić szybciej, a potem rozbija je na milion kawałeczków, by ostatecznie je poskładać i znów wprawić w ruch. Pozwala utożsamić się z bohaterem. Czuć to, co Isak i Even.

Mam podać jakieś racjonalne argumenty, a nie tylko te oparte na uczuciach? Proszę bardzo.

Sezon ten wprost emanuje mądrością. Jest niezwykle dojrzały i pouczający. Przedstawia on podejście do homoseksualizmu religii, nauki oraz zwyczajnych, szarych ludzi. Niszczy fałszywe i raniące stereotypy, a zamiast nich przedstawia samą prawdę. Ukazuje potęgę przyjaźni oraz jak ważne jest wsparcie i szczerość. Podkreśla problem depresji oraz innych zaburzeń i chorób psychicznych. Oraz najważniejsze- daje przykład, iż nie powinniśmy wstydzić się samych siebie.

Ogromne brawa dla Julie. Ogromne brawa dla Henrika i Tarjei'a. Ogromne brawa dla wszystkich, którzy przyczynili się do produkcji tego cuda. Bardzo im za to dziękuję, bo moje życie dzięki temu sezonowi stało się tylko lepsze (oprócz tego, że gdy przestałam oglądać serial w kluczowym, tragicznym momencie, a do końca zostały mi dwa odcinki, byłam tak zrozpaczona, że zaczęłam szipować sprzedawców z H&M i narzekać na samym środku M1. Ta, dzięki, Julie).

Część o Isaku była tą, na którą czekałam najbardziej. Uwielbiam wątki LGBTQ+ w książkach, a to jak przedstawieni są młodzi ludzie zmagający się ze swoją seksualnością, jeszcze bardziej. Ponadto ta część porusza kwestie osoby chorej na chorobę dwubiegunową. Pokazuje co nastolatek przeżywa, jak się zachowuje i do czego może się posunąć będąc chorym. Jak bardzo to wpływa na jego otoczenia oraz na osobę, która jest mu najbliższa.

Ale wciąż nie zapominajmy, że jest to książka ze scenariuszem stricte dla młodzieży. Bohaterowie, podobnie jak w dwóch poprzednich częściach często robią głupstwa i są naiwni. Ale kto z nas nie był? ;)

SCUM WORLD?

Wypada chyba zacząć od tego, że nie widziałem nigdy żadnego z odcinków serialu „Skam”. Właściwie przed sięgnięciem po te książki nie wiedziałem, że takie dzieło istnieje i po lekturze scenariuszy czterech sezonów – czyli wszystkich jakie powstały – nie czuję bym wiele stracił. Całość bowiem to niezłe i tylko niezłe spojrzenie na współczesną młodzież szkolną, ich życie, codzienność i trudności, z jakimi się borykają. Niby osadzona na tle problemów naszego świata, ale pozbawiona większej głębi i ciężaru, jakich po niej można było oczekiwać.

Każdy tom to jeden sezon serialu. I w każdym poznajemy losy innych bohaterów. (...) W trzecim bohaterem jest Isak, gej starający się zaakceptować swoją seksualność.

Całość mojej recenzji na portalu Dzik Banda: http://dzikabanda.pl/recenzje/ksiazki/skam-tomy-1-4-scum-world-recenzja/

SCUM WORLD?

Mój najbardziej ulubiony tom, szybko się czyta. Po prostu rewelacja.

Mój najbardziej ulubiony tom, szybko się czyta. Po prostu rewelacja.

Kocham.
Tutaj mamy perspektywę Isaka, który nam do naszej Evy zarywał w 1 sezonie. Ale i moty którego zbytnio nie czytam, czyli motyw homoseksualizmu :D

Kocham.

• TBR