SKAM Sezon 4: Sana

Rebis
2019-09-24
2019-09-24
Karolina Drozdowska
seriale norweskie norwegia scenariusz filmowy

W SKAM Sezon 4: Sana śledzimy losy Sany Bakkoush, spokojnej, rozważnej i przenikliwie inteligentnej nastolatki, wiernej przyjaciółki. Dziewczyna zakochuje się w koledze swojego brata, Yousefie, co sprawia, że zaczyna kwestionować swoją tożsamość pobożnej muzułmanki żyjącej w – jak sama to określa – białym, bezbożnym kraju. W niełatwych wyborach, których dokonać musi Sana, wspierać ją będą, jak zawsze, przyjaciółki – Eva, Noora, Vilde i Chris.
Część czwarta z kolei pokazuje nam problemy z jakimi muszą spotykać się nastolatkowie. Brak tolerancji ze strony rówieśników często jest powodem samookaleczania się nastolatków, a nawet prób samobójczych. Osoby innego wyznania też mają ten problem. Brak akceptacji ze strony innych, szczególnie z powodu odmiennego wyglądu jest typowym w dzisiejszych czasach problemem współczesnej młodzieży.

SKAM może nas wiele nauczyć. Dlatego warto przeczytać książki lub po prostu oglądnąć serial.

Sana to zdecydowanie najbardziej wyrazista postać z całego serialu SKAM. Choć często jej zachowanie bywa... hmm ostre?, to i tak zawsze będę stać za nią murem.

Może sezon poświęcony tej bohaterce nie należy do najbardziej lubianych wśród fanów, to dla mnie jest wyjątkowo bliski. Rozumiem, że dla młodzieży problem wiary zdaje się być nudny, ale ja naprawdę całą sobą rozumiałam konflikt wewnętrzny Sany.

Bardzo się cieszę, że poruszono kwestię islamu i ogólnie wiary, bo w końcu tolerancja w życiu nastolatków nie powinna ograniczać się tylko do problemu orientacji.

W trakcie czytania często czułam ból z powodu Sany i ogromny smutek, że to już koniec tej przygody. SKAM już zawsze będzie miał wyjątkowe miejsce w moim sercu i wiem, że wrócę zarówno do serialu, jak i scenariuszy.

W porównaniu do poprzednich części tu w końcu uniknęliśmy literówek i problemów z drukiem. Możemy dobrze poznać Sanę i powody, które nią kierują od początku serii. Nadal uważam, że przydałby się polski remake SKAM, ale w obecnych realiach to chyba niemożliwe.

W czwartej części możemy poznać bliżej postać oraz całą historię Sany Bakkoush. Już od pierwszego sezonu zaintrygowała mnie swoją stanowczością, spokojem, rozwagą i inteligencją. Przemknęło mi nawet przez myśl, że jest to jedna z silniejszych bohaterek, jakie poznałam w różnych powieściach. Tutaj wychodzi na jaw, że zakochała się w przyjacielu swojego brata, przez co zaczyna kwestionować swoją tożsamość pobożnej muzułmanki. W trudnych sytuacjach może jednak liczyć na swoje najlepsze przyjaciółki.

Choć Sana mnie intrygowała od początku, to jednak bywały momenty, kiedy naprawdę mnie denerwowała. Wyśmiewanie pomysłów koleżanek, zwłaszcza Vilde, krytyka ich zachowania oraz naprawdę wredne zachowanie skutecznie wyprowadzały mnie z równowagi. No ale trzeba przyznać, że jest to bardzo wyrazista i wygadana bohaterka.

Kiedy poznałam ją bliżej, bardzo ją polubiłam. Pod maską takiego chłodnego opanowania kryje się wrażliwa, kochająca i dobra osoba. Uważam, że bardzo dobrze zostało tutaj pokazane to, jak ta bohaterka codziennie nakłada na twarz maskę, przez którą nikt nie jest w stanie jej przejrzeć. Oczywiście, odnosi się to do każdego, ponieważ my również na co dzień zakładamy maski radości i opanowania, podczas gdy w środku nas wszystko szaleje.

Jak można się domyślić, został poruszony tu wątek rasizmu. Wyzwiska nie były może rzucane w stronę Sany "face to face", a przez wiadomości w telefonie, jednak to nadal jest rasizm. Nadal ta dziewczyna była negowana za to, że jest takiego wyznania, a nie innego. Wydawać by się mogło, że skoro świat poszedł tak do przodu, to i ten problem powinien zniknąć. Niestety tak nie jest. Na świecie jest ogromna liczba ludzi, którzy codziennie zmagają się z brakiem akceptacji z powodu swojego wyznania czy koloru skóry.

Ponadto autorka po raz kolejny przedstawiła tutaj fałszywość niektórych licealnych przyjaźni. Zdaję sobie sprawę z tego, że zostało to dość przerysowane na potrzeby książki/ serialu, ale nie da się zaprzeczyć, że w życiu codziennym również można się z tym spotkać.

Czwarty tom był tym, który ciekawił mnie najbardziej. Jednak nie będę kłamać i po prostu przyznam, że to właśnie historia Isaka wciągnęła i wzruszyła mnie najbardziej. Pozwolę sobie również krótko podsumować całą tę serię. Każdy z bohaterów ma własną historię, z którą byłam w stanie się jakoś utożsamić, a to wpłynęło zdecydowanie pozytywnie na mój odbiór tych książek. Każda z nich mnie wciągnęła i pozostawiła po sobie ogromną pustkę (a szczególnie tom trzeci). Należy jednak pamiętać o tym, że jest to literatura kierowana szczególnie w stronę młodzieży, więc nie obejdzie się bez licznych wulgaryzmów, kontrowersyjnych zachowań oraz innych elementów, które mogą być dla kogoś gorszące. Dlatego też osoby wrażliwe na te rzeczy nie zachęcałabym do lektury.

Bardzo żałuję, że nie ma kolejnych części. Z chęcią poznałabym bliżej postać Vilde oraz Chris, ponieważ o nich mówiło się bardzo mało. Być może kiedyś doczekamy się kontynuacji. Pozostaje nam już tylko czekać.

Ostatnia ale bynajmniej nie najgorsza część ze wszystkim. Sana, która z jakiegoś powodu postanawia być tą złą i nastawić przeciwko sobie kilka koleżanek, plus zniechęcić do siebie przyjaciela. A jakby tego było mało, poznaje kolegę swojego brata. Dodając do siebie te wszystkie wątki, dostaniemy prawdziwy rozgardiasz, przy którym nie będziemy się nudzić.

SCUM WORLD?

Wypada chyba zacząć od tego, że nie widziałem nigdy żadnego z odcinków serialu „Skam”. Właściwie przed sięgnięciem po te książki nie wiedziałem, że takie dzieło istnieje i po lekturze scenariuszy czterech sezonów – czyli wszystkich jakie powstały – nie czuję bym wiele stracił. Całość bowiem to niezłe i tylko niezłe spojrzenie na współczesną młodzież szkolną, ich życie, codzienność i trudności, z jakimi się borykają. Niby osadzona na tle problemów naszego świata, ale pozbawiona większej głębi i ciężaru, jakich po niej można było oczekiwać.

Każdy tom to jeden sezon serialu. I w każdym poznajemy losy innych bohaterów. (...) Wreszcie w czwartym, finałowym, muzułmanka Sana, rozdarta pomiędzy religię a styl życia w norweskiej szkole, stara się znaleźć w życiu jakiś balans.

Całość mojej recenzji na portalu Dzik Banda: http://dzikabanda.pl/recenzje/ksiazki/skam-tomy-1-4-scum-world-recenzja/

SCUM WORLD?

Nie jestem fanem tej części, uważam, że jest najgorsza wśród wszystkich części SKAMu. Ale przeczytałem i powiem tak, że nie jest taka zła.

• Literatura młodzieżowa
  • Młodzież