Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Helter Skelter: The True Story of the Manson Murders
Trzcionka

Światowy bestseller i arcydzieło literatury faktu! Kronika jednej z najgłośniejszych zbrodni w historii USA. 9 sierpnia 1969 roku w posiadłości przy Cielo Drive w zamożnej dzielnicy Los Angeles została zamordowana piękna aktorka, żona reżysera Romana Polańskiego, Sharon Tate, a wraz z nią ich nienarodzone dziecko. Oprócz Tate zginęli jej goście: słynny fryzjer hollywoodzkich gwiazd Jay...

Światowy bestseller i arcydzieło literatury faktu!

Kronika jednej z najgłośniejszych zbrodni w historii USA.

9 sierpnia 1969 roku w posiadłości przy Cielo Drive w zamożnej dzielnicy Los Angeles została zamordowana piękna aktorka, żona reżysera Romana Polańskiego, Sharon Tate, a wraz z nią ich nienarodzone dziecko. Oprócz Tate zginęli jej goście: słynny fryzjer hollywoodzkich gwiazd Jay Sebring, przyjaciel Polańskiego z czasów studiów w łódzkiej filmówce Wojtek Frykowski i jego narzeczona, córka potentata kawowego, Abigail Folger. Piątą, przypadkową ofiarą był Steven Parent, 18-letni znajomy dozorcy. Za tymi morderstwami stał Charles Manson i członkowie jego grupy religijnej zwanej Rodziną. Dzień później z ich rąk zginęły dwie kolejne osoby.

Dlaczego młodzi ludzie zabijali na rozkaz Mansona? Co wspólnego z tą okrutną zbrodnią ma piosenka zespołu The Beatles "Helter Skelter"?

Vincent Bugliosi, główny oskarżyciel w najgłośniejszym w dziejach amerykańskiego sądownictwa procesie, odpowiada na pytania, które dziś nadal nie przestają intrygować.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Magda | 2019-09-08
Na półkach: Przeczytane, Legimi, Odłożone

Nie potrafię określić, czy to wielkie rozczarowanie, czy bardziej moja czytelnicza porażka. Umęczyłam do połowy, wymęczyłabym i do końca...tylko pytanie, po co i jakim kosztem. Tak, książka jest ciekawa i jak najbardziej zainteresowanych nie będę zniechęcać, ale chemii między nami nie ma i już nie będzie.

Talka_on Miko | 2019-09-04
Przeczytana: 04 września 2019

Heeej ❣️ Kochani, mimo iż „Helter Skelter” autorstwa Vincenta Bugliosi oraz Curta Gentry, otrzymałam już dość dawno temu dopiero teraz udało mi się ją zakończyć, z góry podkreślam wam jej nie standardowe gabaryty. O sprawie samych morderstw, oraz ich sprawców, a mianowicie Charlesa Manzoni i jego wyznawców, wiedziałam stosunkowo nie wiele dlatego, zależało mi na nadrobieniu zaległości ze względu, na pięćdziesiąta rocznice tych makabrycznych wydarzeń.

Autorzy, w sposób bardzo szczegółowy przedstawili nam cały proces Manzoniego. Chodź z początku, wydawało mi się to dość uciążliwe z czasem, dałam się ponieść tej historii, czując wręcz na plecach dreszcze towarzyszące wszystkim, których poruszyła historia z 9 sierpnia 1969 roku.
Bardzo spodobał mi się, sposób przedstawienia tych wydarzeń, a mianowicie podzielenie książki na działy, przedstawiające same morderstwo, ich sprawców, proces oraz poszukiwanie motywów zbrodni. Wiele szczegółów dotyczących samego dochodzenia, wzbudziło...

Chapeau bas, panie Bugliosi. Wybitna literatura faktu. W momencie pisania tej opinii niestety autora już z nami nie ma. Książka rozwija się powoli, autor zwraca uwagę na wiele rzeczy, jest bardzo skrupulatny, i przyznam szczerze, wchodzi się w nią dość mozolnie - trochę przypomina w stylu to, co przelewa na papier James Ellroy, beznamiętny ton kartotek policyjnych. Takie wrażenie odnosi się jednak tylko na początku, bo jak już czytelnik złapię właściwy rytm, to treść naprawdę porywa i przenosi w samo serce wydarzeń, do lat 60. i 70. XX wieku, okresu wielkiego tumultu, wojny w Wietnamie, wolnej miłości, politycznych gierek i różnych samozwańczych guru. Niektórzy piszą, że książka jest zbyt dokładna, a według mnie Bugliosi z wielkim wyczuciem i niemal wirtuozerią zawarł esencję tej historii (same protokoły sądowe liczą ok. 200 tomów!), która zmieniła na zawsze nie tylko Amerykę, ale również była swego rodzaju cezurą dla reszty świata. Muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem...

withwords_alexx | 2019-08-21

„Helter skelter ma być ostatnią wojną na Ziemi. Byłyby to wszystkie wojny, jakie kiedykolwiek się toczyły, ustawione jedna na drugiej; coś, czego żaden człowiek nie jest w stanie objąć wyobraźnią”, czyli historia morderstw, które wstrząsnęły Hollywood.

Właśnie mija 50 lat od zbrodni, którą żyło nie tylko Hollywood, ale i świat. W lipcu i sierpniu dostaliśmy wiele propozycji wydawniczych odnoszących się do sytuacji sprzed pół wieku m.in. Manson od wydawnictwa MUZA. O zbrodni Masona zrobiło się ponownie głośną za sprawą filmu Quentina Tarantino Pewnego razu... w Hollywood. Helter Skelter czytałam równocześnie z książką Manson, którą recenzowałam kilka dni temu.

sloniobujca | 2019-08-12

mondra ksionska typ dokumentalny obowionskowa lektura dla jankesuw polaki mogom ni wieciec o co hoci

hujobujca | 2019-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

mondra ksienga posycja obowionskowa dla kasdego jenkesa polaki mogom nie czaic o co hodzi

pod_lasem_czytane | 2019-08-10
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

Właśnie mija 50 lat od jednej z najbardziej znanych zbrodni w historii - morderstwa popełnionego przez członków Rodziny Charlesa Mansona - w domu wynajmowanym przez Romana Polańskiego. Wraz z żoną Romana Polańskiego - Sharon Tate, która była w ósmym miesiącu ciąży, zginęli wtedy - Jay Sebring, Wojciech Frykowski, Abigail Folger i Steven Parent. Jak się później okazało z tą zbrodnią była połączone inna - życie w zbliżonych okolicznościach straciła rodzina LaBianca.
"Helter Skelter" to prawie 700 stron przebiegu morderstw, historii ich sprawców, życia Charlesa Mansona, a także gromadzenia materiału dowodowego, samego procesu i czasu po zapadnięciu wyroku. Niezwykle rzetelne, skrupulatne przedstawienie faktów, błędów i zaniedbań ze strony policji i niebywałego wręcz - uporu głównego oskarżyciela i współautora książki Vincenta Bugliosiego.

Jako nastolatka czytałam horrory, thrillery i kryminały - dziś tych pierwszych już nie czytam, ale gwarantuję, że większe potwory żyją w nas...

iniainiainia | 2019-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2019

Studia, na których dokształcałam się z przestępczości minęły jakieś 8 lat temu, ale zainteresowanie zostało.

Helter skelter to ponad 650 stron raportu policyjnego dotyczącego najgłośniejszego w historii Ameryki morderstwa dokonanego przez Charlsa Mansona w 1969 r.

Nawet po 50 latach, zbrodnie Rodziny Mansona nadal ekscytują. Mordy i zbrodniarze zawsze fascynowali społeczeństwo. Czy przez wywoływanie strachu, ale i niestety również poprzez naśladownictwo- stawali się ich wyznawcami. Tak było i we wspominanym przypadku Rodziny Mansona.

Przypuszczalnie Charles M. zakładając swoją grupę religijną nazywaną Rodziną Mansona głosił, że zbliża się Armagedon. Gdy zakładany termin minął, przekonał członków swojej Rodziny, że to Oni- Wybrańcy będą musieli zapoczątkować rzeź.
Między innymi morderstwo w domu Polańskich, gdzie zginęła żona Romana Polańśkiego- Sharon Tate, i jej goście oraz zabójstwo rodziny LaBianca.

Książka jest napisana między innymi przez Vincenta Bugliosi, prokuratora...

Agnieszka | 2019-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2019

Książka reklamowana jako arcydzieło literatury faktu i tak jest w istocie.Prokurator Vincent Bugliosi przerażająco szczegółowo opisał najgłośniejsze morderstwa bandy Mansona zwanej Rodziną. Poznajemy również szczegóły procesu,relacje świadków,zeznania oskarżonych. Wstrząsająca lektura i czasami aż się wierzyć nie chce,że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Te prawie 700 stron czyta się błyskawicznie. O ironio losu,Manson stał się ikoną pop kultury,do dzisiaj ma swoich wyznawców. Oby tylko nie naśladowców.

Wkp | 2019-08-01

MANSON I JEGO RODZINA

Well do you, don't you want me to make you
I'm coming down fast but don't let me break you
Tell me, tell me, tell me your answer
You may be a lover but you ain't no dancer
Look out
Helter skelter, helter skelter
- The Beatles

„Helter Skelter” to kolejny dowód na to, że lepiej porzucić czytanie wszelkiej maści thrillerów i sięgnąć po literaturę faktu. Nie dość bowiem, że wszystkie gatunkowe schematy zostały przecież z życia wzięte, to jeszcze reportaż wywołuje o wiele większe emocje, bo bezwzględnie uświadamia nam, że mamy do czynienia z prawdą. A na dodatek książki takie jak ta konkretna, oferują coś, czego brak jest większości współczesnym thrillerom, pisanym chyba hurtowo przez autorów nie posiadających własnego stylu ani ambicji – świetne, satysfakcjonujące literacko wykonanie.

Sprawy Charlesa Mansona chyba nikomu przypominać nie muszę. Gdyby jednak znaleźli się tacy, którzy jakimś cudem o niej nie słyszeli – albo po prostu nie kojarzą tematu bądź...